Z ostatniej chwili


Dofinansowanie na ponad 200 mln złotych dla USK i 2 miejsce na liście rankingowej

Dofinansowanie na ponad 200 mln złotych dla USK i 2 miejsce na liście rankingowej



Wczoraj, 3 października, ogłoszone zostały oficjalne wyniki konkursu Funduszu Medycznego na pediatryczną infrastrukturę strategiczną. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu zajął 2 miejsce w kraju w rankingu konkursu i otrzymał dofinansowanie w wysokości 201 319 958zł na budowę i wyposażenie ponadregionalnego Zintegrowanego Centrum Pediatrycznego. Symboliczny czek dla USK, jako promesę dofinansowania, przekazał podczas konferencji prasowej w USK Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

„To wielkie wydarzenie, bez precedensu w skali Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego” podkreślił na wstępie konferencji dr Jakub Berezowski, dyrektor USK.

Budowa Zintegrowanego Centrum Pediatrycznego w stolicy Dolnego Śląska ma przede wszystkim poprawić efektywność systemu ochrony zdrowia, zapewnić odpowiedni standard udzielanych świadczeń i umożliwić wdrażanie nowoczesnych technik leczenia. Planowane jest przeniesienie do ZCP wszystkich tzw. niezabiegowych jednostek, które wraz z obecnie istniejącymi zabiegowymi oddziałami pediatrycznymi w lokalizacji przy ul. Borowskiej umożliwią kompleksową i ciągłą opiekę leczonych dzieci niezależnie od rodzaju schorzenia. Unikatowym w skali regionu będzie także obszar pediatrii metabolicznej i genetyki klinicznej, które będą stanowić zintegrowane centrum chorób rzadkich. W projekcie uwzględniono również znaczne poszerzenie działalności w zakresie kardiologii dziecięcej o procedury dotąd niewykonywane w USK.

- To będzie wielki przełom, w momencie kiedy ta inwestycja się zakończy – zaznacza dr Tomasz Pytrus, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia USK oraz pełnomocnik rektora ds. budowy ZCP. – Proces leczenia dzieci będzie prostszy, krótszy i tańszy. Będzie to obszar wszystkich specjalistów zgromadzonych w jednym miejscu i, co niezmiernie ważne, maksymalnie skrócony czas hospitalizacji. Będzie możliwe hospitalizowanie w trybie jednodniowym czy nawet kilkugodzinnym ponad 60 proc. pacjentów – wyjaśnia.

Inwestycja będzie realizowana w sąsiedztwie Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej na terenie kompleksu szpitalnego przy ul. Borowskiej a jej zakończenie planowane jest na 2027 r.

Znaczenie przedsięwzięcia dla systemu opieki zdrowotnej nie tylko w regionie podkreślali wszyscy goście konferencji m.in.: minister Janusz Cieszyński, posłanka Agnieszka Soin, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski oraz Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

- Wszyscy czekaliśmy na ten dzień, bo to jest pierwszy, bardzo ważny krok w poprawie opieki nad dziećmi na terenie Dolnego Śląska, która do tej pory była mocno rozproszona – podsumował podczas konferencji prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego. – Cieszę się, że ten projekt był drugi w konkursie, co pokazuje jego jakość. Nie mamy najmniejszej wątpliwości, że właśnie Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Uniwersytet Medyczny to jest miejsce, gdzie powinno działać zintegrowane centrum.



 
 
 
Światowy Dzień Onkologii - broszura dla Pacjenta

Światowy Dzień Onkologii - Broszura dla Pacjenta



Szanowni Państwo,

Już w najbliższy wtorek (4 października) obchodzimy Światowy Dzień Onkologii. Jest to dzień, który ma zachęcać społeczeństwo od profilaktyki nowotworów oraz zwrócić uwagę na problemy osób zmagającymi się z chorobami onkologicznymi. Warto przypomnieć, że do najczęstszych nowotworów w Polsce zaliczamy rak płuc, piersi, prostaty, jelita grubego, jajnika i szyjki macicy. Pomimo tego, że świadomość społeczna chorób onkologicznych rośnie z roku na rok, większość osób wciąż zapomina o badaniach profilaktycznych. USK Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu stworzył praktyczną broszurę dla pacjentów, u których zdiagnozowano choroby onkologiczne lub są w trakcie leczenia.

Nasz personel na co dzień wspiera pacjentów oraz ich bliskich, dla których diagnoza jest szokiem oraz dużym stresem. Zwróciliśmy uwagę na powtarzające się pytania i chcieliśmy stworzyć przewodnik, który ułatwi pacjentom początek tej trudnej drogi związanej z chorobą. Niestety choroby onkologiczne wymagają całego cyklu zmian w naszej codzienności, a zarazem wpływają na różne strefy naszego życia. Broszura ma celu dać łatwy dostęp do praktycznych i niezbędnych informacji pacjentom, którzy dopiero otrzymali diagnozę. Całość została starannie opracowana, zredagowana i zaprojektowana, aby pacjenci chętnie sięgali po nią w trudach związanych z chorobą. Pytania zostały opracowane tak, aby były zrozumiałe dla każdego. Publikacja obejmuje szeroki zakres istotnych tematów, od zaleceń dietetycznych, po pomoc psychologiczną. Dlatego do stworzenia jej zostało zaangażowanych wiele specjalistów z naszego szpitala lekarzy, psychoonkologów, dietetyków, fizjoterapeutów, dermatologów.

Jesteśmy dumni, że możemy udostępnić ją dla wszystkich zarówno w formie drukowanej, jak i elektronicznej (.pdf) do pobrania. Liczymy, że będzie ona niezastąpionym wsparciem w chorobie.

Poniżej załączamy broszurę w wersji elektronicznej do pobrania.

4 października organizujemy konferencję prasową, na której chcielibyśmy poruszyć temat chorób onkologicznych, badań profilaktycznych oraz codziennych problemów pacjentów zmagających się z diagnozą. Zostanie również przedstawiona broszura oraz przyświecająca jej idea. Do dyspozycji będzie panel naszych specjalistów, którzy odpowiedzą na pytania. Wśród nich znajdą się lekarze i specjaliści oraz Dyrektor USK — Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, dr Jakub Berezowski. Wydarzenie odbędzie się we wtorek o godz. 13:00 - hol główny USK przy ul. Borowskiej 213.

Zachęcamy naszych pacjentów i nie tylko do korzystania z programów profilaktycznych prowadzonych w naszym Szpitalu przez cały rok. Nie zwlekaj, bo profilaktyka to podstawa, więc zapisz się już teraz na badanie!

Przewodnik dla pacjenta onkologicznego w formacie pdf


 
BUMWRO2022: Bieg Uniwersytetu Medycznego

BUMWRO2022: Bieg Uniwersytetu Medycznego


W najbliższą sobotę spotkamy się na trasie BUMWRO. Po długiej przerwie spowodowanej pandemią SARS-coV-2, Bieg ruszy spod Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.

Dr hab. Tomasz Zatoński, Kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, a zarazem dyrektor BUMWRO przypomina, że to jeden ze sposób promocji zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej, jako podstawowej profilaktyki chorób cywilizacyjnych.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu bierze aktywny udział w tym wydarzeniu. Zaangażowanie naszych lekarzy i pracowników widać na różnych etapach BUMWRO. Wszystko zaczyna się przed samym wydarzeniem, od samego rana warto być już na linii startu, która zaczyna się pod USK. Od rana w holu głównym szpitala będą czekać nasi specjaliści, którzy pomogą zmierzyć ciśnienie przed startem oraz zważą wszystkich zainteresowanych. Dostępni będą również dietetycy, z którymi będzie można skonsultować swoje problemy żywieniowe oraz porozmawiać o zdrowych nawykach żywieniowych.

Nasi lekarze i pracownicy nie tylko pomagają dbać o zdrowie pacjentów, ale również sami są bardzo aktywni. Aktywność fizyczna jest jednym z podstawowych elementów zdrowego trybu życia. Będą czekali na Was na starcie biorąc aktywny udział w biegu.

Spotkamy się pod Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu również na mecie, gdzie oprócz ceremonii dekoracji zwycięzców będzie możliwość skorzystania z konsultacji w holu głównym USK.


 
X Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

X Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi



Dane Światowej Organizacji Zdrowia niepokoją ekspertów – umiera ponad 50 procent pacjentów z rozpoznanym nowotworem głowy i szyi. Równie alarmujące są przewidywania, że w najbliższych latach liczba osób z tymi schorzeniami wzrośnie nawet o 10 proc. Z myślą o tych danych, w dniach 19-23 września 2022r. odbędzie się X Jubileuszowy Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Hasło tegorocznej kampanii „Najwyższy czas ZROZUMIEĆ NOWOTWORY GŁOWY I SZYI. Make it Make Sense” opracowane przez EHNS (Europejskie Towarzystwo Głowy i Szyi) w jednoznaczny sposób przekazuje najważniejszy cel kampanii: zwiększenie świadomości i polepszenie rokowań poprzez intensywną edukację na temat zapobiegania chorobie, objawów choroby oraz wczesnej diagnostyki.

- Program interdyscyplinarnej opieki dla pacjentów z nowotworami głowy i szyi z miasta i regionu, prowadzony w Klinice Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi USK, uwzględnia wyjątkowo szeroki zakres od planowania leczenia do jego realizacji. Oprócz otolaryngologów uczestniczą w nim specjaliści wielu dziedzin, m.in.: chirurdzy szczękowo-twarzowi, radiolodzy, histopatolodzy, neurochirurdzy, okuliści czy onkolodzy kliniczni – podkreśla prof. Tomasz Zatoński, kierownik kliniki. – Obecnie każdy pacjent z nowotworem głowy i szyi leczony w naszej klinice ma także rutynową opiekę psychologa, fizjoterapeuty, dietetyka i farmakologa klinicznego – dodaje.

W tym roku przywróciliśmy formułę stacjonarnych spotkań z pacjentami oraz innych aktywności związanych z Tygodniem Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W programie uwzględniliśmy m.in.: bezpłatne badania przesiewowe, spotkania z grupami wsparcia, wykłady dla pacjentów oraz debatę z decydentami mającymi wpływ na ochronę zdrowia w naszym regionie. Ważnym elementem są także spotkania edukacyjne w szkołach związane z profilaktyką nowotworów głowy i szyi HPV-zależnych.

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi organizowany jest w ramach międzynarodowej kampanii „Make Sense”, którą zainicjowało European Head and Neck Society (EHNS). W Polsce akcję prowadzi Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi.




 
Szczepienia drugą dawką przypominającą przeciwko Covid-19 w USK we Wrocławiu dla osób 18+ oraz dzieci 12+

Szczepienia drugą dawką przypominającą przeciwko Covid-19 w USK we Wrocławiu dla osób 18+ oraz dzieci 12+



Szanowni Państwo,

Informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministerstwa Zdrowia* rozpoczęliśmy szczepienia 2 dawką przypominającą przeciwko Covid-19 osób, które ukończyły 12 r.ż. i otrzymały co najmniej przed trzema miesiącami pierwszą dawkę przypominającą.


Kto jest uprawniony do tego szczepienia?



Drugie szczepienie przypominające mogą przyjąć wszystkie osoby, które ukończyły 12 lat oraz otrzymały co najmniej przed trzema miesiącami pierwszą dawkę przypominającą. Osoby te uprawnione są do przyjęcia szczepionki mRNA o zaktualizowanym składzie dla wariantu Omikron (zgodnie z dostępnością) niezależnie od preparatu, którego użyto do pierwszego szczepienia przypominającego.


Gdzie się zaszczepić?



Szczepienia przeprowadzane są w Punktach Szczepień USK:
• przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 50-52 w poniedziałki, środy i soboty w godz. 8:00-18:00
• przy ul. Borowskiej 213 w piątki w godz. 8:00-18:00

Uwaga: szczepienia dzieci poniżej 16 r.ż. zgodnie z dotychczasowymi zasadami realizowane są tylko w obecności opiekuna prawnego.


Jak zarejestrować się na szczepienie?



• osobiście w wybranym punkcie szczepień,
• dzwoniąc pod dedykowany numer w naszym szpitalu: 885 853 059 lub 885 853 127,
• dzwoniąc na całodobową infolinię 989,
• korzystając ze strony internetowej pacjent.gov.pl (Ważne! Dziecko można zarejestrować tylko za pomocą tzw. szybkiej rejestracji bez Profilu Zaufanego, wymagany jest PESEL dziecka),
• wysyłając SMS o treści SzczepimySie na krajowy numer 664 908 556 lub 880 333 333.


*Pełna treść komunikatu nr 28 Ministra Zdrowia w sprawie szczepień przeciw COVID-19 dawką przypominającą dostępna jest na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-nr-28-ministra-zdrowia-w-sprawie-realizacji-szczepien-przypominajacych-przeciw-covid-19-w-narodowym-programie-szczepien

Dane opracowane na podstawie informacji ze strony gov.pl.


 
<< Początek < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnie >>

Strona 19 z 115

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_420.jpg