Z ostatniej chwili
3. rocznica podania CAR-T. Chłopiec ma się dobrze

3. rocznica podania CAR-T. Chłopiec ma się dobrzeDokładnie 3 marca 2020 r. prof. Krzysztof Kałwak, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu, podał pierwszemu pacjentowi pediatrycznemu w Polsce jego własne zmodyfikowane genetycznie limfocyty T. Olek żyje i ma się znakomicie. Do tej pory we wrocławskim ośrodku z terapii ostatniej szansy dla dzieci, dla których nie było nadziei, skorzystało 22 pacjentów.

Czym jest CAR-T? Otóż terapia komórkami CAR-T, czyli limfocytami T, zawierającymi gen kodujący chimeryczny receptor antygenowy, to najbardziej zaawansowana i technologicznie przełomowa forma immunoterapii, wykorzystująca własne siły odpornościowe pacjenta do walki z nowotworem. W świecie, od 2012 roku terapia dała szansę na wyzdrowienie wielu pacjentom, dla których wyczerpały się wszystkie inne opcje terapeutyczne i dotychczasowe sposoby leczenia zawiodły.

W terapii CAR-T pierwszym etapem jest pobranie z krwi pacjenta limfocytów T (komórek krwi, które pomagają chronić przed infekcjami i chorobami nowotworowymi). Drugi etap to ich genetyczne zmodyfikowanie w laboratorium tak, aby były znacznie skuteczniejsze w znajdowaniu i zabijaniu komórek nowotworowych, czyli podarowanie tym komórkom „licencji na zabijanie”. Ostatni etap to chemioterapia limfodeplecyjna z następowym podaniem dożylnym komórek w celu zniszczenia blastów białaczkowych.

Warto również zauważyć, że USK we Wrocławiu utrzymuje bardzo wysoki, bo 81% wskaźnik prawdopodobieństwa całkowitego przeżycia dzieci „bez nadziei”, u których zastosowano tę rewolucyjną metodę leczenia – 18 dzieci poddanych terapii CAR-T żyje.

Tylko w tym miesiącu prof. Krzysztof Kałwak zaplanował wykonanie sześciu kolejnych takich procedur - w tygodniu pomiędzy 6 a 10 marca aż trzy – u dziecka z Kielc, Warszawy i Chorzowa. Warto podkreślić, że od września 2021 r. terapia jest refundowana we wskazaniach rejestracyjnych także w Polsce. 
Podsumowanie działalności USK w zakresie realizacji szczepień przeciw COVID-19

Podsumowanie działalności USK w zakresie realizacji szczepień przeciw COVID-19


Szanowni Państwo,

w związku ze stabilizującą się sytuacją epidemiczną dotyczącą zachorowalności i rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, z dniem 1 marca 2023 r. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, po ponad dwóch latach działalności, zakończył realizację szczepień przeciwko COVID-19. To był ogromny nakład pracy - działalność czterech punktów szczepień, zaangażowanie kilkuset osób i setki tysięcy podanych dawek szczepionki.


Realizację pierwszych szczepień rozpoczęliśmy już pierwszego dnia funkcjonowania Narodowego Programu Szczepień w Polsce tj. 27.12.2020 r. i dokładnie tego dnia wykonaliśmy szczepienia u 152 osób. Rekordowym był natomiast maj 2021 roku, kiedy w jednym miesiącu podaliśmy 100 tysięcy dawek szczepionki, w tym 4695 w ciągu jednego dnia - 15 maja.

Przez okres 27 miesięcy działały łącznie 4 punkty szczepień USK – w starym kampusie przy ul. M. Curie-Skłodowskiej, w budynku głównym szpitala przy Borowskiej, w USK w lokalizacji Strzelin oraz w budynku Wydziału Farmaceutycznego UMW przy ul. Borowskiej 211.

Oprócz podawania szczepień w trybie stacjonarnym nie zabrakło nas również w terenie. Ponad rok współpracy z MPK w mobilnym punkcie szczepień tzw. Szczepciobusie to ponad 120 wyjazdów i 9 tysięcy zaszczepionych. Nasz zespół wyjazdowy realizował także szczepienia na wrocławskich uczelniach, w liceach, zakładach pracy, domach dziecka, zakładach opiekuńczo – leczniczych, domach pomocy społecznej oraz w okolicznych gminach. Wykonywaliśmy również szczepienia w domach pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli samodzielnie udać się do żadnego punktu szczepień.

- Nie baliśmy się także szczepienia osób, którym odmawiano podania szczepionki w innych punktach szczepień – podsumowuje dr Edwin Kuźnik, szef Szpitalnego Zespołu ds. Szczepień przeciw Covid-19 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. - Realizowaliśmy szczepienia w obecności anestezjologa u pacjentów z wywiadem ciężkich reakcji alergicznych, osób po przeszczepach narządowych, a także u pacjentów w trakcie aktywnego leczenia onkologicznego lub hematologicznego, w tym najmłodszych z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK.

To dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych pracowników udało się prowadzić tak szeroką aktywność. W szczytowym okresie szczepień przeciwko Covid-19 w punktach szczepień USK pracowało ponad 100 osób personelu lekarskiego, ponad 200 pielęgniarskiego i 40 osób obsługi administracyjnej.

Zapraszamy do najbliższych punktów szczepień, w których realizowane są również szczepienia dzieci z wymaganą kwalifikacją lekarską, tj. 6 m-cy do 5 lat; 5 do 12 lat - raz w tygodniu zamiennie w dwóch placówkach:

     1)Przychodnia DokDok, al. Armii Krajowej 46ad, 50-541 Wrocław
     2)Centrum Medyczne LUX MED - Punkt szczepień, Plac Dominikański 3, 50-159 Wrocław

Bieżącą informację oraz możliwość rejestracji na szczepienie można uzyskać na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie lub pod numerem telefonu infolinii całodobowej 989.
[IG]
 
USK wśród liderów w opiece nad pacjentami z chorobą Parkinsona i innymi zaburzeniami ruchowymi

USK wśród liderów w opiece nad pacjentami z chorobą Parkinsona i innymi zaburzeniami ruchowymiChoroba Parkinsona - co roku ponad 8 tysięcy Polaków słyszy tę diagnozę. To jedno z najczęstszych zaburzeń neurodegeneracyjnych w kraju, dotykające prawie 100 tys. osób. Z tego powodu, połączyliśmy doświadczenie poradni leczenia choroby Parkinsona (działającej w ramach poradni neurologicznej USK) oraz Kliniki Neurologii USK, aby zapewnić kompleksową opiekę pacjentom z chorobą Parkinsona i innymi zaburzeniami ruchowymi.

Obecnie zakres działania naszego ośrodka obejmuje m.in. kwalifikacje pacjentów z chorobą Parkinsona do terapii zaawansowanych, w tym terapii infuzyjnych (Duodopa, Apomorfina), oraz do leczenia metodą głębokiej stymulacji mózgu (DBS).

- Nasz szpital jest w tej chwili niestety jedynym ośrodkiem na terenie Dolnego Śląska, Opolszczyzny i województwa lubuskiego, który realizuje aktywnie program NFZ B90 leczenia zaawansowanej choroby Parkinsona - zaznacza dr hab. Sławomir Budrewicz, prof. UM, kierownik Kliniki Neurologii USK. - A to przede wszystkim te terapie mogą znacząco poprawić jakość życia pacjentów z zaawansowaną chorobą. Na szczęście, dzięki postępowi w medycynie, średnia długość życia tych pacjentów w kilku ostatnich dekadach znacznie się wydłużyła.

Oprócz typowych, znanych powszechnie objawów, takich jak spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, drżenie i zaburzenia chodu, choroba Parkinsona manifestuje się również zaburzeniami węchu, snu, funkcji układu pokarmowego, depresją czy zaburzeniami poznawczymi.

- Naszym celem jest zapewnienie długotrwałej, systematycznej, finansowanej przez NFZ opieki ambulatoryjnej dla pacjentów z zaburzeniami ruchowymi, w tym po wszczepieniu DBS lub leczonych terapiami infuzyjnymi – podkreśla dr Katarzyna Markowska z Kliniki Neurologii USK, specjalizująca się w terapii choroby Parkinsona. – Jesteśmy jednym z wiodących ośrodków w kraju prowadzących zaawansowane terapie w zaburzeniach ruchowych.

W ramach poradni i Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadzana jest również diagnostyka i leczenie takich zaburzeń jak inne zespoły parkinsonowskie, dystonie, zaburzenia chodu, drżenie, ataksje oraz tiki.


Dzień otwarty choroby Parkinsona


W związku z naszą działalnością serdecznie zapraszamy pacjentów i ich rodziny w piątek 24 lutego, w godz. 11.00 - 14.00 do holu głównego USK przy ul. Borowskiej 213 na bezpłatne konsultacje, podczas których porozmawiamy o terapiach w zaawansowanej chorobie Parkinsona prowadzonych w naszym ośrodku.


Jak zostać naszym pacjentem?


1) Potrzebne jest skierowanie od lekarza POZ do Poradni Neurologicznej (Kod choroby: G10-G11; G20-G26; w sytuacjach pilnych z dopiskiem “cito”).
2) Posiadając skierowanie można zarejestrować się na wizytę telefonicznie pod dedykowanym numerem telefonu 885-853-041 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00 lub osobiście w rejestracji ogólnej Przychodni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu (ul. Borowska 213, budynek H, parter).
3) Wizyty wstępne odbywają się w Poradni Neurologicznej (budynek L, parter, gabinet nr 55).[IG]


 
Sieć kardiologiczna w USK- zaproszenie do współpracy

Sieć kardiologiczna w USK- zaproszenie do współpracy


Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza- Radeckiego we Wrocławiu jako Regionalny Ośrodek Koordynujący zaprasza podmioty lecznicze z terenu województwa dolnośląskiego do współpracy w ramach programu pilotażowego Krajowej Sieci Kardiologicznej.

Sieć Kardiologiczna to program pilotażowy mający na celu wypracowanie skutecznych procedur i metod koordynacji optymalizujących diagnostykę i leczenie chorób układu krążenia. Skierowany jest on do pełnoletnich pacjentów, którzy posiadają zdiagnozowane rozpoznanie wstępne w zakresie nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego, niewydolności serca, zaburzeń rytmu i przewodzenia lub wad zastawkowych serca oraz wyrażą zgodę na udział w programie pilotażowym. Sredni czas rozpoczęcia diagnostyki Pacjentów skierowanych do programu przez placówki współpracujące w ramach Sieci wynosi 30 dni.

Podmiotami uprawnionymi do udziału w programie są w szczególności: ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej, poradnie kardiologiczne, hipertensjologiczne, oddziały kardiologiczne oraz oddziały chorób wewnętrznych.

Ośrodki zainteresowane współpracą, chcące przystąpić do pilotażu programu zapraszamy do dokonania zgłoszenia oraz zapoznania się z informacjami pod linkiem:

https://siec.ikard.pl

Zgłoszenia można dokonać bezpośrednio na adres e-mail:

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

kontakt tel. 885 802 583 oraz 885 802 582

Internetowy spot kampanii informacyjno-edukacyjnej promującej program Krajowej Sieci Kardiologicznej:
 
Zmiana harmonogramu pracy Punktu Szczepień

Zmiana harmonogramu pracy Punktu SzczepieńSzanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że uległ zmianie harmonogram pracy Punktu Szczepień USK
przy ul. Borowskiej 213 (bud. L, parter).

Od 10.02.2023 r. pacjenci będą przyjmowani w każdy piątek w godz. 8.00-18.00.

Czy mogę zaszczepić się bez rejestracji?

• jeśli posiadasz numer PESEL możesz przyjść bezpośrednio do naszego Punktu Szczepień w godzinach jego dyżurów bez wcześniejszej rejestracji,
• zazwyczaj wszyscy pacjenci są sprawnie obsługiwani, zachęcamy jednak do rejestracji, żeby mieć zagwarantowaną dostępność szczepionki.

Jak zarejestrować się na szczepienie?

• osobiście w wybranym punkcie szczepień - w każdy piątek w godz. 8.00-18.00,
• dzwoniąc pod dedykowane numery w naszym szpitalu - w każdy piątek w godz. 8.00-18.00
tel. 885 853 059 tel. 885 853 127 tel. 885 853 123

Jakie szczepienia wykonujemy?

• szczepimy wszystkimi dawkami dostępnych lub wskazanych przez przepisy szczepionek podstawowych, uzupełniających i przypominających przeciwko Covid-19 zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia,
• najnowszym jest szczepienie podstawowe niemowląt i dzieci w wieku 6 m-cy - 4 lata

 
Zbliża się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zbliża się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku WOŚP zagra pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”Celem jest zbiórka pieniędzy na urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń — umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.

Z tej okazji w niedzielę 29 stycznia zorganizowana zostanie w USK Wrocław Biała Niedziela, w trakcie której będzie można otrzymać darmowe porady i konsultacje lub wykonać badania przesiewowe.

Program Białej Niedzieli:

Akcja rozegra się 29 stycznia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu na ul. Borowskiej 213. Udział w niej weźmie sześć Klinik:

1) Klinika Neonatologii – porady neonatologiczne
  w godz. 10.00-15.00
  Rejestracja na porady pod nr tel.(71) 733-1500
  Porady będą się odbywać na terenie Uniwersyteckiej Poradni Specjalistycznej, budynek L

2) Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej – konsultacje urologiczne   w godz. 10.00-15.00.
  Rejestracja na konsultację pod nr tel.(71) 736 4900
  Porady będą się odbywać na terenie Uniwersyteckiej Poradni Specjalistycznej, budynek L

3) Klinika Nefrologii Pediatrycznej – konsultacje nefrologiczne   w godz. 10.00-12.00.
  Rejestracja na konsultację pod numerem (71) 736-4400
  Porady będą się odbywać na terenie Uniwersyteckiej Poradni Specjalistycznej, budynek L

4) Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi - badania z zakresu otolaryngologii dla dzieci w   godz. 10.00-14.00.
  Rejestracja na badania odbywa się telefonicznie pod numerem (71) 734-3700
  Badania będą się odbywać na terenie Kliniki, budynek K, II piętro

5) Klinika Okulistyki - badania przesiewowe dodatkowo z wykonaniem badania OCT- umożliwiającego   diagnostykę chorób plamki żółtej oraz wczesnej postaci jaskry.
  Rejestracja na badania odbywa się telefonicznie pod numerem (71) 736-4300
  Badania będą się odbywać przy Klinice, budynek A, II piętro

6) Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei" USK - badania przesiewowe dla   dzieci
  w godz. 10.30-13.30   Rejestracja na badania pod numerem + 48 885 802 586.
  Badania będą się odbywać na terenie Kliniki (wejście od ulicy Weigla)

Rejestracja na konsultację pod wskazanymi wyżej numerami odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 14.00

 
Rekomendacje w sprawie odwiedzin Pacjentów


 
Życzenia świąteczne


 
USK rozpoczął szczepienia niemowląt i dzieci przeciw Covid-19

USK rozpoczął szczepienia niemowląt i dzieci przeciw Covid-19


Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że zgodnie z komunikatem nr 30 Ministerstwa Zdrowia* rozpoczęliśmy szczepienia niemowląt i dzieci w wieku 6 m-cy - 4 lata przeciw Covid-19.

Kto jest uprawniony do tego szczepienia?

To szczepienie mogą przyjąć wszystkie dzieci, które ukończyły 6 m-cy i są przed ukończeniem 4 r.ż. Dzieci te uprawnione są do przyjęcia szczepionki Comirnaty (Pfizer) w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej - 3 mikrogramy/dawkę.

Jak wygląda szczepienie?

O kwalifikacji do szczepienia każdorazowo decyduje lekarz.

Do pełnego cyklu zalecane jest podanie szczepienia w 3 dawkach:
1. Dawka pierwsza
2. Dawka druga po upływie 3 tygodni od pierwszej dawki
3. Dawka trzecia co najmniej 8 tygodni (~2 m-ce) po drugiej dawce
- U niemowląt w wieku od 6 m-cy do mniej niż 12 m-cy zalecanym miejscem wstrzyknięcia jest przednio-boczna strona uda. U dzieci w wieku od 1 roku życia zalecane miejsce wstrzyknięcia to przednio-boczna strona uda lub mięsień naramienny;
- Szczepionki przeciw COVID-19 w grupie dzieci 6 m-cy – 4 lata mogą być podawane w dowolnym czasie przed podaniem lub po podaniu, albo jednoczasowo (tylko w różne okolice ciała) z innymi szczepionkami w ramach Programu Szczepień Ochronnych;
- W przypadku dzieci w wieku 6 m-cy - 4 lata z ciężkimi zaburzeniami odporności schemat szczepienia obejmuje trzy dawki i nie wymaga podania dawki dodatkowej.

Gdzie się zaszczepić?

Szczepienia przeprowadzane są w centralnym Punkcie Szczepień USK we Wrocławiu - ul. Borowska 213 (parter, bud. L) w każdy poniedziałek, środę, piątek i sobotę w godz. 8:00-18:00.

Jak zarejestrować się na szczepienie?

- osobiście w wybranym punkcie szczepień,
- dzwoniąc pod dedykowany numer w naszym szpitalu: 885 853 059 lub 885 853 127,
- dzwoniąc na całodobową infolinię 989,
- korzystając ze strony internetowej pacjent.gov.pl (Ważne! Dziecko można zarejestrować tylko za pomocą tzw. szybkiej rejestracji bez Profilu Zaufanego, wymagany jest PESEL dziecka),
- wysyłając SMS o treści SzczepimySie na krajowy numer 664 908 556 lub 880 333 333.

*Pełna treść komunikatu nr 30 Ministra Zdrowia w sprawie szczepień przeciw COVID-19 dostępna jest na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-nr-30-ministra-zdrowia-w-sprawie-szczepien-przeciw-covid-19-dzieci-w-wieku-6-mc---4-lata

Dane opracowane na podstawie informacji ze strony gov.pl
[IG]

 
Punkt szczepień przeniesiony na ul. Borowską

Punkt szczepień przeniesiony na ul. Borowską


Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że z dniem 15 grudnia b.r. przy ul. Borowskiej 213 zostanie utworzony centralny Punkt Szczepień USK. Tym samym punkt szczepień zlokalizowany przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 50-52 zostanie przeniesiony i połączony z dotychczasowym punktem szczepień Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej.

Harmonogram pracy

Od czwartku 15.12.2022 r. wszystkie szczepienia będą realizowane w centralnym Punkcie Szczepień USK przy ul. Borowskiej 213, parter bud. L wg następującego harmonogramu:

•  poniedziałek w godz. 8.00-18.00
•  środa w godz. 8.00-18.00
•  piątek w godz. 8.00-18.00
•  sobota w godz. 8.00-18.00


Zaznaczamy, że numery telefonów do rejestracji na szczepienie nie ulegają zmianie. Zapraszamy do kontaktu tel. 885 853 059 lub tel. 885 853 127
 
Dzieci muszą się bawić bez względu na chorobę

Dzieci muszą się bawić bez względu na chorobę


Dla większości dzieci pobyt w szpitalu jest stresującym, czasami nawet traumatycznym przeżyciem. Towarzyszy temu zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa, lęk przed zabiegami, zagubienie w nowym środowisku i oczywiście samo cierpienie związane z chorobą. W takiej sytuacji, oprócz profesjonalnej opieki medycznej, najistotniejszym wsparciem jest obecność bliskiej osoby i warunki jak najbardziej zbliżone do znanego mu otoczenia domu, przedszkola czy placu zabaw. Tworzenie w szpitalu takich przestrzeni, w których również opiekunowie dzieci znajdą wytchnienie, jest ogromnym wsparciem psychicznym.

W tym tygodniu, dzięki Fundacji Santander Bank Polska im. Ignacego Jana Paderewskiego, udało się otworzyć w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu kolejną strefę zabaw dla dzieci. To jest już trzecia przestrzeń Klubu Płomyka, z której mogą korzystać nasi mali pacjenci. Tym razem udostępniliśmy dla nich duży plac zabaw do aktywności fizycznej. Dzieci mają do dyspozycji mnóstwo materacy w przeróżnych kształtach i kolorach, z których na wzór drewnianych klocków mogą budować najbardziej wymyślne konstrukcje, zjeżdżalnie, tunele, domki. Plac zabaw jest ulokowany na parterze w pobliżu holu głównego tak, aby mogły z niego korzystać również dzieci-pacjenci poradni specjalistycznych.

- Oprócz troskliwej i profesjonalnej opieki medycznej staramy się zapewniać najmłodszym pacjentom takie warunki, które będą wspierały szybki powrót do zdrowia i do rodzinnego domu – podkreśla prof. Dariusz Patkowski, inicjator współpracy z fundacją. - Priorytetem jest jak najkrótszy pobyt dziecka w szpitalu, a dobre samopoczucie ma niebagatelny wpływ na ich zdrowie.

Takie przedsięwzięcia są niezwykle istotne, dlatego w otwarciu nowej strefy uczestniczyli Marzena Atkielska, prezes zarządu Fundacji Santander, prof. Dariusz Patkowski, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK, dr Marcin Drozd, p.o. Z-ca Dyrektora ds. Medycznych USK, prof. Joanna Rosińczuk, p.o. Z-ca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa USK oraz Sebastian Drobczyński, p.o. Z-ca Dyrektora ds. Personalnych, Komunikacji i Jakości USK we Wrocławiu.


Fot. Tomasz Walów/USK [IG]
 
Bezcenny lek, którego nie da się wyprodukować

Bezcenny lek, którego nie da się wyprodukować


Co roku, w ostatnim tygodniu listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Z tej okazji w środę w Hali Stulecia Zasłużeni Krwiodawcy otrzymali odznaczenia za swoje zaangażowanie w ratowanie ludzkiego życia. Wśród wyróżnionych tytułem „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” był również dr Marcin Drozd, p.o. z-ca Dyrektora ds. Medycznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jest donatorem 26 litrów krwi.

Krew dawców jest unikalnym, bezcennym i „wielozadaniowym lekiem” ratującym życie. Wykorzystywana jest m.in. do wytwarzania preparatów krwiopochodnych takich jak koncentraty krwinek czerwonych stosowanych np. u pacjentów z obniżonym poziomem hemoglobiny a także immunoglobulin podawanych osobom z zaburzeniami odporności. Wytwarzany z krwi dawców koncentrat płytkowy jest stosowany m.in. w onkologii, a osocze podaje się np. osobom z zaburzeniami krzepliwości lub przy silnych krwotokach. Z krwi przygotowuje się również koncentrat granulocytarny, krioprecypitat podawany chorym z hemofilią, koncentrat czynnika krzepnięcia oraz albuminy często stosowane w leczeniu oparzeń.

- W ciągu roku ponad półtora miliona razy ktoś potrzebuje krwi – podkreślała podczas uroczystości Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi w Warszawie. – Czasami jest to dziecko, niemowlę, czasami osoba starsza a czasami ktoś z naszych bliskich.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu od lutego ubiegłego roku przeprowadzono prawie 80 transplantacji serca. Przy jednym takim zabiegu wykorzystuje się od kilku do kilkunastu litrów krwi i preparatów krwiopochodnych. Również w Klinice Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK przez cały rok, każdego dnia przetaczanych jest kilkanaście jednostek koncentratu krwinek czerwonych i innych preparatów krwi. Podczas leczenia pacjentów hematoonkologicznych z uszkodzeniem szpiku jest to niezbędne do czasu, aż ich własny szpik zacznie produkować komórki krwi.

Według statystyk średnio 1 na 10 hospitalizowanych pacjentów potrzebuje krwi, niestety pomimo dużej liczby dawców często brakuje rzadszych grup krwi zwłaszcza tych z czynnikiem Rh ujemnym jak AB Rh(-). Natomiast za najbardziej uniwersalną uznaje się grupę krwi 0 Rh(-), ponieważ można ją przetoczyć każdemu człowiekowi na świecie. Niestety występuje tylko u 6% populacji.

- Gdyby nie dawcy krwi, nie dalibyśmy rady uratować pacjentki, u której przeprowadziliśmy w tym roku jednoczasową retransplantację serca i transplantację nerki – zaznaczył dyr. Marcin Drozd odbierając odznakę. – Do tego zabiegu potrzebnych było ponad 20 jednostek koncentratu krwinek czerwonych i kilkanaście jednostek innych preparatów krwi, a to wymaga honorowego dawstwa krwi. Do wyprodukowania takiej ilości preparatów niezbędna jest donacja od ponad 30 osób. Dlatego tak jak mnie kiedyś, gdy tylko skończyłem 18 lat, zachęcił do oddawania krwi mój wujek Bogdan – dzisiaj dawca już ponad 50 litrów krwi, teraz ja staram się dopingować młodych ludzi – podsumował.

Jak oddać krew?
 1. 1.Bezpośrednio w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub jego oddziale terenowym
 2. (Wrocław: RCKiK ul. Czerwonego Krzyża 5/9, https://www.rckik.wroclaw.pl/ )
 3. 2.Podczas akcji wyjazdowych w różnych miejscach kraju (Dolny Śląsk: sprawdź aktualny harmonogram na https://www.rckik.wroclaw.pl/akcje-wyjazdowe.html )
 4. 3.W krwiobusie na terenie całej Polski (Dolny Śląsk: sprawdź aktualny harmonogram na https://www.rckik.wroclaw.pl/akcje-wyjazdowe.html )
Jak przygotować się do oddawania krwi?
 1. Zgłaszając się do oddania krwi wystarczy zabrać ze sobą aktualny dokument tożsamości ze zdjęciem.
 2. Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat ciesząca się ogólnie dobrym zdrowiem.
 3. Przed oddaniem krwi należy być wyspanym, wypoczętym, dobrze nawodnionym oraz zjeść lekkostrawny
 4. posiłek.

Oddanie krwi pełnej trwa średnio zaledwie 8 minut, a ratuje życie drugiego człowieka.

[IG]
 
Palisz? Zbadaj płuca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

Palisz? Zbadaj płuca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu


Rozpoczął się nabór do kolejnej edycji programu profilaktycznych badań płuc dla palaczy. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu można szybko i bez skierowania zbadać płuca za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej (NDTK). Program służący profilaktyce nowotworów płuc pozwala wykryć także inne choroby układu oddechowego np. rozstrzenie oskrzeli, POChP, zwłóknienie płuc. Adresatami programu są przede wszystkim osoby w wieku 55-74 lata, które paliły papierosy przez wiele lat lub osoby w wieku 50-74 lata dodatkowo narażone na choroby płuc z powodów zawodowych i obciążeń rodzinnych. Rejestracja:tel. 885 802 597 w poniedziałki, wtorki i czwartki w godzinach 17-20, całodobowo poprzez kalendarz elektroniczny lub mailowo Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu znajdują się na stroniewww.badajpluca.pl

Podobne programy profilaktyczne realizowane są od wielu lat na całym świecie w szczególności w Stanach Zjednoczonych oraz krajach Unii Europejskiej. Wykorzystanie w badaniu nowoczesnych aparatów pozwala na wykonanie tomografii komputerowej płuc z zastosowaniem niskiej dawki promieniowania rentgenowskiego. Dzięki temu obrazowanie jest bezpieczne dla pacjenta i pozwala wcześnie wykryć ewentualne zmiany w miąższu płuc.

- Badania NDTK dostarczają nam znacznie dokładniejszą informację niż konwencjonalne zdjęcia RTG, dzięki czemu mamy szansę dostrzec nawet małe zmiany i wykryć chorobę w najwcześniejszych jej stadiach – podkreśla dr Mateusz Patyk, radiolog z Uniwersyteckiego Centrum Diagnostyki Obrazowej USK we Wrocławiu.

Badania w ramach programu będą realizowane jeszcze w tym i przyszłym roku. Mogą w nim wziąć udział osoby w wieku 55-74 lata, które paliły dużo i długo. Ilości skonsumowanej nikotyny zostały określone w „paczkolatach”, których musi być 20. Oznacza to np. palenie jednej paczki papierosów dziennie w ciągu 20 lat lub dwóch paczek w ciągu 10 lat. Na badanie mogą zgłosić się także ci, którzy zerwali z nałogiem nawet na 15 lat. Druga grupa pacjentów, którzy mogą skorzystać z programu, to również osoby palące, tym razem w wieku 50-74 lata z dodatkowymi czynnikami ryzyka zawodowego lub rodzinnego. Chodzi przede wszystkim o zawodowe narażenie na szkodliwe czynniki oraz choroby nowotworowe zależne od palenia tytoniu, występujące wśród najbliższych krewnych (rodzice, dzieci, rodzeństwo).

- Zadbaliśmy o to, aby również osoby aktywne zawodowo mogły sprawnie skorzystać z badania, dlatego będziemy dyżurować także w wybrane soboty i niedziele, a ponieważ do przeprowadzenia badania nie jest niezbędne wcześniejsze skierowanie od specjalisty, pacjenci mają wyjątkowo uproszczoną i skróconą drogę do sprawdzenia stanu swoich płuc – zaznacza dr Mateusz Patyk. - Po wykonanym badaniu, w czasie do czterech tygodni, każdy pacjent otrzyma wynik badania TK na płycie CD z opisem radiologa, a w razie potrzeby skierujemy go do dalszego postępowania – dodaje.

Szczegółowe zasady udziału w programie Kryteria włączenia:

1) osoby w wieku 55–74 lata, które:
 • mają konsumpcję tytoniu większą lub równą 20 paczkolatom i
 • rzuciły palenie na nie więcej niż 15 lat (dot. ostatniego okresu absencji);
2) osoby w wieku 50–74 lata, które:
 • mają konsumpcję tytoniu większą lub równą 20 paczkolatom i
 • rzuciły palenie na nie więcej niż 15 lat (dot. ostatniego okresu absencji) i u których stwierdzono jeden z czynników ryzyka:
 •   • z uwagi na wykonywany zawód były narażone na działanie krzemionki, berylu, niklu, chromu, kadmu, azbestu,   związków arsenu, spalin silników diesla, dymu ze spalania węgla kamiennego, sadzy, ekspozycja na radon,
    • chorowały na raka płuca, chłoniaka, raka głowy i szyi lub raki zależne od palenia tytoniu, np. raka pęcherza   moczowego,
    • osoby z bliskiej rodziny (krewni pierwszego stopnia) miały raka płuca,
    • chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) lub samoistne włóknienie płuc (IPF).

  Osoba spełniająca warunki włączenia do Programu może być jego uczestnikiem, jeżeli ma świadomość ewentualnej konieczności przeprowadzenia inwazyjnych procedur diagnostycznych i ewentualnego zabiegu chirurgicznego. Każda osoba będąca uczestnikiem Programu ma możliwość rezygnacji z udziału w nim na dowolnym etapie.

  Kryteria wyłączenia:
 • pacjent z chorobą zakaźną lub „ostrą” chorobą naczyniową, chirurgiczną ,
 • pacjent, u którego w okresie ostatnich 12 miesięcy w ramach Programu w kierunku wykrycia raka płuca przeprowadzono badanie NDTK, w którym nie stwierdzono żadnych niepokojących zmian,
 • pacjent, u którego wykonano tomografię komputerową klatki piersiowej w ciągu 3 miesięcy poprzedzających datę planowanego badania NDTK,
 • pacjent, u którego zdiagnozowano raka płuca przed zgłoszeniem do Programu.
Program profilaktyki raka płuc jest finansowany przez NFZ, a koordynuje go Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

[IG]
 
Wcześniaki wreszcie spotkają się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

Wcześniaki wreszcie spotkają się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we WrocławiuŚwiatowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest na całym świecie co roku 17 listopada, aby zwiększyć świadomość problemów dzieci przedwcześnie urodzonych oraz ich rodzin. W tym roku powracamy do stacjonarnych obchodów święta w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej. W najbliższą sobotę, 19 listopada, w godzinach 10.00 - 14.00 hol główny szpitala wypełniony będzie atrakcjami dla dzieci, zajęciami dla rodziców i stanowiskami konsultacji ze specjalistami. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym wojewody dolnośląskiego, rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu..

- W Polsce około 6% przychodzących na świat dzieci stanowią wcześniaki, w skali roku jest to ponad 20 tysięcy noworodków urodzonych przedwcześnie - mówi prof. Barbara Królak - Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii USK we Wrocławiu. Nasza klinika jest ośrodkiem III poziomu referencyjności, zatem większość wcześniaków z regionu rodzi się i jest hospitalizowanych w USK. Wcześniaki stanowią ponad 20% wszystkich noworodków diagnozowanych i leczonych w naszym szpitalu – dodaje.

Wcześniaki wymagają szczególnej opieki i często wielotygodniowego pobytu na oddziałach neonatologicznych. U wielu z nich konieczna jest intensywna terapia (zwłaszcza wspomaganie oddychania), antybiotykoterapia, żywienie pozajelitowe i wczesna rehabilitacja. Współczesna medycyna potrafi skutecznie ratować coraz mniejsze dzieci. W ubiegłym roku świat obiegła informacja o dziecku urodzonym w 21 tygodniu ciąży, które dzięki wysiłkom lekarzy przeżyło, a po prawie roku leczenia opuściło szpital w dobrym stanie, trafiając do Księgi Guinnessa. Curtis Means z Alabamy po urodzeniu ważył 420 g.

- Liczba wcześniaków niestety rośnie, ale obserwuje się głównie wzrost liczby tzw. późnych wcześniaków, czyli noworodków urodzonych blisko terminu porodu, natomiast na stałym poziomie pozostaje odsetek skrajnego wcześniactwa, nie przekraczając 1 proc. wszystkich urodzonych noworodków – podsumowuje prof. Królak–Olejnik.

Dzień Wcześniaka w USK

W sobotę, w szpitalu przy Borowskiej, rodzice wcześniaków będą mogli skorzystać przede wszystkim z bezpłatnych konsultacji ze specjalistami. Na stoiskach w holu głównym szpitala porad będą udzielać lekarze neonatolodzy oraz fizjoterapeuci specjalizujący się w rehabilitacji małych pacjentów. Rodzice będą mieli także szansę porozmawiać z pielęgniarkami o szczególnej opiece nad przedwcześnie urodzonymi, skorzystać z pomocy i konsultacji pielęgniarki laktacyjnej oraz położnej neonatologicznej i, co szczególnie ważne w przypadku młodych rodziców, skonsultować się z psychologiem. Ponadto odbywać się będzie praktyczna nauka resuscytacji na fantomach.

Dla dzieci zorganizowana będzie specjalna przestrzeń z materacami do zabawy oraz miejsce przy stolikach dostosowanych dla najmłodszych gości i ich potrzeb. O specjalne atrakcje w kąciku dziecięcym zadbają animatorzy „Kaczki dziwaczki” oraz LubMedu. Zabawy zaplanowano w godzinach 10.30-13:30. Ponadto dla dzieci przygotowane są wyjątkowe konkursy i niespodzianki, a o dekorację buzi najmłodszych zadba pielęgniarka z Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka USK. Dzięki uprzejmości sponsorów na wszystkich gości będą czekać ciepłe napoje oraz przekąski.

Od lat na całym świecie symboliczne fioletowe oświetlenie szpitali, budynków publicznych a nawet prywatnych domów podkreśla uroczysty charakter święta, ponieważ ten kolor jest identyfikowany z delikatnością i wyjątkowością. Z tej okazji do akcji włączył się także stadion Tarczyński Arena Wrocław, którego membrana zabłyśnie w sobotę na fioletowo. Ponadto podczas wydarzenia w oknach szpitala USK pojawią się lampki właśnie w tym kolorze.

Uroczyste obchody Dnia Wcześniaka w USK, w którym uczestniczą nie tylko rodziny z dziećmi urodzonymi w naszym szpitalu, to wyjątkowa okazja do spotkania i rozmowy ze specjalistami, ale także możliwość wymiany doświadczeń. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu prof. Barbary Królak – Olejnik w coroczną organizację obchodów Światowego Dnia Wcześniaka, udało się stworzyć w naszym szpitalu społeczność rodziców, którzy rokrocznie spotykają się tego dnia, aby wzajemnie się wspierać, wymieniać doświadczenia i chwalić sukcesami swoich pociech.

Dyrekcja szpitala oraz kierownik i zespół Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zapraszają serdecznie do wspólnego świętowania wszystkich rodziców wcześniaków, oczywiście w towarzystwie dzieci.

Sobota 19.11.2022, godz. 10.00-14.00

Hol główny USK we Wrocławiu ul. Borowska 213

Uczestnictwo w całości wydarzenia jest bezpłatne


Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawują: Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski
JM Rektor UM we Wrocławiu prof. dr. hab. Piotr Ponikowski
Dyrektor USK we Wrocławiu dr Jakub Berezowski


[IG]

 
Wcześniaki wreszcie spotkają się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

Wcześniaki wreszcie spotkają się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we WrocławiuŚwiatowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest na całym świecie co roku 17 listopada, aby zwiększyć świadomość problemów dzieci przedwcześnie urodzonych oraz ich rodzin. W tym roku powracamy do stacjonarnych obchodów święta w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej. W najbliższą sobotę, 19 listopada, w godzinach 10.00 - 14.00 hol główny szpitala wypełniony będzie atrakcjami dla dzieci, zajęciami dla rodziców i stanowiskami konsultacji ze specjalistami. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym wojewody dolnośląskiego, rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu..

- W Polsce około 6% przychodzących na świat dzieci stanowią wcześniaki, w skali roku jest to ponad 20 tysięcy noworodków urodzonych przedwcześnie - mówi prof. Barbara Królak - Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii USK we Wrocławiu. Nasza klinika jest ośrodkiem III poziomu referencyjności, zatem większość wcześniaków z regionu rodzi się i jest hospitalizowanych w USK. Wcześniaki stanowią ponad 20% wszystkich noworodków diagnozowanych i leczonych w naszym szpitalu – dodaje.

Wcześniaki wymagają szczególnej opieki i często wielotygodniowego pobytu na oddziałach neonatologicznych. U wielu z nich konieczna jest intensywna terapia (zwłaszcza wspomaganie oddychania), antybiotykoterapia, żywienie pozajelitowe i wczesna rehabilitacja. Współczesna medycyna potrafi skutecznie ratować coraz mniejsze dzieci. W ubiegłym roku świat obiegła informacja o dziecku urodzonym w 21 tygodniu ciąży, które dzięki wysiłkom lekarzy przeżyło, a po prawie roku leczenia opuściło szpital w dobrym stanie, trafiając do Księgi Guinnessa. Curtis Means z Alabamy po urodzeniu ważył 420 g.

- Liczba wcześniaków niestety rośnie, ale obserwuje się głównie wzrost liczby tzw. późnych wcześniaków, czyli noworodków urodzonych blisko terminu porodu, natomiast na stałym poziomie pozostaje odsetek skrajnego wcześniactwa, nie przekraczając 1 proc. wszystkich urodzonych noworodków – podsumowuje prof. Królak–Olejnik.

Dzień Wcześniaka w USK

W sobotę, w szpitalu przy Borowskiej, rodzice wcześniaków będą mogli skorzystać przede wszystkim z bezpłatnych konsultacji ze specjalistami. Na stoiskach w holu głównym szpitala porad będą udzielać lekarze neonatolodzy oraz fizjoterapeuci specjalizujący się w rehabilitacji małych pacjentów. Rodzice będą mieli także szansę porozmawiać z pielęgniarkami o szczególnej opiece nad przedwcześnie urodzonymi, skorzystać z pomocy i konsultacji pielęgniarki laktacyjnej oraz położnej neonatologicznej i, co szczególnie ważne w przypadku młodych rodziców, skonsultować się z psychologiem. Ponadto odbywać się będzie praktyczna nauka resuscytacji na fantomach.

Dla dzieci zorganizowana będzie specjalna przestrzeń z materacami do zabawy oraz miejsce przy stolikach dostosowanych dla najmłodszych gości i ich potrzeb. O specjalne atrakcje w kąciku dziecięcym zadbają animatorzy „Kaczki dziwaczki” oraz LubMedu. Zabawy zaplanowano w godzinach 10.30-13:30. Ponadto dla dzieci przygotowane są wyjątkowe konkursy i niespodzianki, a o dekorację buzi najmłodszych zadba pielęgniarka z Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka USK. Dzięki uprzejmości sponsorów na wszystkich gości będą czekać ciepłe napoje oraz przekąski.

Od lat na całym świecie symboliczne fioletowe oświetlenie szpitali, budynków publicznych a nawet prywatnych domów podkreśla uroczysty charakter święta, ponieważ ten kolor jest identyfikowany z delikatnością i wyjątkowością. Z tej okazji do akcji włączył się także stadion Tarczyński Arena Wrocław, którego membrana zabłyśnie w sobotę na fioletowo. Ponadto podczas wydarzenia w oknach szpitala USK pojawią się lampki właśnie w tym kolorze.

Uroczyste obchody Dnia Wcześniaka w USK, w którym uczestniczą nie tylko rodziny z dziećmi urodzonymi w naszym szpitalu, to wyjątkowa okazja do spotkania i rozmowy ze specjalistami, ale także możliwość wymiany doświadczeń. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu prof. Barbary Królak – Olejnik w coroczną organizację obchodów Światowego Dnia Wcześniaka, udało się stworzyć w naszym szpitalu społeczność rodziców, którzy rokrocznie spotykają się tego dnia, aby wzajemnie się wspierać, wymieniać doświadczenia i chwalić sukcesami swoich pociech.

Dyrekcja szpitala oraz kierownik i zespół Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zapraszają serdecznie do wspólnego świętowania wszystkich rodziców wcześniaków, oczywiście w towarzystwie dzieci.

Sobota 19.11.2022, godz. 10.00-14.00

Hol główny USK we Wrocławiu ul. Borowska 213

Uczestnictwo w całości wydarzenia jest bezpłatne


Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawują: Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski
JM Rektor UM we Wrocławiu prof. dr. hab. Piotr Ponikowski
Dyrektor USK we Wrocławiu dr Jakub Berezowski


[IG]

 
Cichy bohater z SOR-u

Cichy bohater z SOR-u


15 listopada br. jednomyślną decyzją Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola dr. n. med. Janusz Sokołowski, kierujący Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym USK we Wrocławiu otrzymał nagrodę im. prof. Józefa Dudka za integrację środowiska akademickiego. Coroczne uroczyste posiedzenie kolegium odbyło się w Auli Leopoldina, jako część obchodów Święta Nauki Wrocławskiej. W laudacji, podczas uroczystości wręczania nagrody, prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podkreślił, że dr Janusz Sokołowski to cichy bohater, który jak mało kto zasługuje, by stanąć w świetle jupiterów.

Święto Nauki Wrocławskiej to nawiązanie do historii Uniwersytetu Leopoldyńskiego, ale także odniesienie do lwowskich tradycji naukowych i osiągnieć takich profesorów jak Rudolf Weigl, Antoni Falkiewicz czy Hugo Steinhaus. Kolegium rektorów rokrocznie wyróżnia z tej okazji wybitne postaci i ich dokonania. W uzasadnieniu uchwały o przyznaniu nagrody dr. Sokołowskiemu doceniono przede wszystkim jego działania w czasie pandemii jako lekarza kierującego SOR-em Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, kierownika Katedry i Kliniki Medycyny Ratunkowej UMW oraz szefa Szpitala Tymczasowego przy ul. Rakietowej. Ostatni akapit uzasadnienia odczytanego podczas uroczystości przez prof. Krystiana Kiełba, przewodniczącego KRUWiO, szczególnie podkreślił cechy laureata:

„za wzbudzającą najwyższy szacunek, uznanie i podziw, pełną oddania, empatii i zaangażowania służbę drugiemu człowiekowi w trudnej pandemicznej rzeczywistości”.

– To człowiek od zadań specjalnych, sprawdzający się w kryzysowych warunkach – mówił podczas laudacji rektor UMW. - Nie zobaczą państwo twarzy doktora Sokołowskiego na czołówkach gazet ani na ekranach telewizorów. To człowiek czynu. Pokora i znajomość człowieka w każdym aspekcie to kluczowe cechy tegorocznego laureata wrocławskiego środowiska akademickiego doktora Janusza Sokołowskiego, cichego bohatera ostatnich lat. Człowieka, który jak mało kto zasługuje, by stanąć w świetle jupiterów.

Prof. Piotr Ponikowski zaznaczył, że dr Sokołowski kieruje jednym z najlepiej zorganizowanych szpitalnych oddziałów ratunkowych w kraju, na który codziennie trafia 150-180 osób, w tym 20-30 dzieci. Przypomniał także, jak wielkim wyzwaniem organizacyjnym było zarządzanie pracą Szpitala Tymczasowego – w najtrudniejszym momencie to blisko 700 pacjentów, 60 lekarzy, 120 osób zespołu pielęgniarskiego i 6 pracowników administracji.

Odbierając nagrodę dr Janusz Sokołowski przyznał, że słuchał pochwalnych słów rektora na temat swojej pracy z onieśmieleniem, ale było to też dla niego potwierdzeniem sensu tego, co robi od wielu lat i motywacją do dalszej pracy dla dobra pacjenta. Dziękował z wyraźnym wzruszeniem za ten zaszczyt.

– Nagroda, którą otrzymuję, jest także wyrazem uznania dla całego zespołu współpracowników z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, którzy stanowili trzon kadry Szpitala Tymczasowego. – powiedział laureat. - Bardzo ważne, że w zespole znaleźli się także studenci, którzy mieli możliwość przeżycia doświadczenia, którego już nigdy nie będą w stanie doświadczyć. Siłę do pracy daje nam wiara i rodzina, która zawsze mnie wspiera, bardzo im za to dziękuję – podsumował dr Janusz Sokołowski.

***

Dr n. med. Janusz Sokołowski urodził się 23 lutego 1974 roku we Wrocławiu. Tu uczęszczał do XI Liceum Ogólnokształcącego oraz w 1999 roku ukończył studia na Uniwersytecie Medycznym. Z uczelnią związany jest od roku 2003, obecnie kieruje Katedrą i Kliniką Medycyny Ratunkowej. W 2008 roku zdobył specjalizację w zakresie medycyny ratunkowej. Od kilku lat jest lekarzem kierującym Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej we Wrocławiu. Uporządkował jego strukturę i według opinii specjalistów dziś zarządza modelowym oddziałem w Polsce.

[IG]
 
Szczepienia przeciw wariantowi Omicron BA.4 i BA.5 w USK

Szczepienia przeciw wariantowi Omicron BA.4 i BA.5 w USK


Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że nasz szpital rozpoczął już realizację szczepień dawką przypominającą przeciw Covid-19 nowym preparatem Comirnaty Original/Omicron BA.4-5 (Pfizer-BioNtech).

Gdzie się zaszczepić?

Ze szczepienia można skorzystać w jednym z naszych punktów we Wrocławiu w wybrane dni tygodnia:

•  Punkt szczepień USK przy ul. Borowskiej 213 – czynny w piątki w godz. 8.00-18.00
•  Punkt Szczepień USK przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 50-52 – czynny w poniedziałki,
   środy i soboty w godz. 8.00-18.00.

Zazwyczaj wszyscy pacjenci są sprawnie obsługiwani, zachęcamy jednak do wcześniejszej rejestracji, żeby mieć zagwarantowaną dostępność szczepionki.

Co to za szczepionka?

Nowe preparaty zostały przygotowane w związku z mutacją pierwotnego szczepu wirusa wywołującego chorobę Covid-19 w tzw. wariant Omicron (BA.1 oraz obecnie BA.4 i BA.5). Wyniki badań zaktualizowanych szczepionek wykazały pozytywny profil bezpieczeństwa, potwierdzoną skuteczność i jakość.

Przypominamy jednocześnie, że zgodnie ze wskazaniem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wszystkie obecnie dopuszczone szczepionki zaktualizowane dla podwariantów należy uznać za podobne a najważniejsze jest, aby przyjąć dawkę przypominającą i nie odwlekać tej decyzji.

Informujemy także, że zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków powyższe szczepionki zaktualizowane dla podwariantów BA.1, BA.4 i BA.5 mogą być stosowane tylko jako dawka przypominająca. Do szczepienia podstawowego wykorzystuje się dotychczasowe preparaty oryginalnego szczepu SARS-CoV-2.

Jak zarejestrować się na szczepienie?

•  osobiście w wybranym punkcie szczepień,
•  dzwoniąc pod dedykowany numer w naszym szpitalu: 885 853 059 lub 885 853 127,
•  dzwoniąc na całodobową infolinię 989,
•  korzystając ze strony internetowej pacjent.gov.pl (Ważne! Dziecko można
   zarejestrować tylko za pomocą tzw. szybkiej rejestracji bez Profilu Zaufanego,
   wymagany jest PESEL dziecka)
•  wysyłając SMS o treści SzczepimySie na krajowy numer 664 908 556 lub 880 333 333.

Dane opracowane na podstawie informacji ze strony gov.pl

[IG]
 
Darowizna do Działu Logistyki

Darowizna do Działu LogistykiFundacja Inter Cars z Warszawy przekazała 80 butelek płynu do dezynfekcji. Preparaty posłużą jako środek do dezynfekcji aut.

Wyrażamy niezmierną wdzięczność w związku z otrzymaną darowizną, gdyż przekazane preparaty do dezynfekcji posłużą naszym kierowcom do utrzymania w czystości floty kilkunastu pojazdów służbowych. Szeroki wachlarz zastosowań tych środków pozwoli na czyszczenie powierzchni szczególnie narażonych na zanieczyszczenia biologiczne, zapewnienie sterylności przewożonych materiałów (takich jak posiłki dla pacjentów, próbki do badań krwi i materiałów krwiopochodnych czy leki), ale przede wszystkim zagwarantuje bezpieczeństwo samym kierowcom, którzy na co dzień mają styczność z patogenami – mówi Kamil Miodoński, koordynator ds. transportu, Dział Logistyki USK. 
Oddaj krew, obejrzyj wystawę, pochwal się znajomym

Oddaj krew, obejrzyj wystawę, pochwal się znajomymRegionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Uniwersytecki Szpital Kliniczny oraz Akademia Wojsk Lądowych zapraszają na wspólną akcję pobierania krwi.

26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Celem obchodów jest promowanie transplantologii oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat przeszczepień oraz honorowego oddawania krwi. W naszym przypadku krew jest niezbędna zarówno do ratowania ludzkiego życia i realizacji wielu operacji, jak również do przeprowadzania transplantacji narządowych. Podczas jednego przeszczepienia serca wykorzystuje się od kilku do kilkunastu litrów krwi i preparatów krwiopochodnych, a takich zabiegów zrealizowaliśmy w naszym ośrodku już ponad 70. Dlatego wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa organizujemy tego dnia na terenie USK akcję pobierania krwi. Do akcji włączają się również studenci i żołnierze z Klubu HDK przy Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

To okazja, by dowiedzieć się więcej o idei honorowego krwiodawstwa, oddać krew w krwiobusie, zrobić pamiątkowe zdjęcie i podzielić się nim ze znajomymi w mediach społecznościowych. Dla każdego, kto odda krew, RCKiK przygotowało koszulkę. To również ostatnia możliwość, żeby w holu szpitala przy ul. Borowskiej obejrzeć wyjątkową wystawę artystycznych zdjęć - portretów pacjentów, którzy otrzymali szansę na nowe życie i zdrowie właśnie dzięki przeszczepom, a przede wszystkim donatorom.

Rejestracja Dawców Krwi prowadzona będzie w środę, 26 października w godz. 9.00 - 13.00 w KRWIOBUSIE zaparkowanym przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym przy ul. Borowskiej 213 we Wrocławiu.

Przypominamy jak przygotować się do oddawania krwi?
1. Zgłaszając się do oddania krwi wystarczy zabrać ze sobą aktualny dokument tożsamości ze zdjęciem.
2. Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat ciesząca się ogólnie dobrym zdrowiem.
3. Przed oddaniem krwi należy być wyspanym, wypoczętym, dobrze nawodnionym oraz zjeść lekkostrawny posiłek.

Oddanie krwi pełnej trwa średnio zaledwie 8 minut, a ratuje życie drugiego człowieka.[IG]


 
Nasz szpital finalistą konkursu Zdrowa Przyszłość „Inspiracje 2022”

Nasz szpital finalistą konkursu Zdrowa Przyszłość „Inspiracje 2022”Podczas uroczystej gali w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu INSPIRACJE 2022. Konkurs promuje osoby, instytucje, szpitale, organizacje pozarządowe i firmy, które szczególnie zasłużyły się dla krzewienia nowych idei, rozwiązań i technologii, wpływając na zwiększanie bezpieczeństwa pacjentów i pracowników szpitali. Z radością przyjęliśmy informację, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza Radeckiego we Wrocławiu został finalistą konkursu w kategorii „Nowatorskie produkty i usługi poprawiające jakość życia, zdrowia i dostęp do usług”. Dyrektor USK dr Jakub Berezowski odebrał podczas gali wyróżnienie od kapituły konkursu za to osiągnięcie.

- Przede wszystkim gratuluję całemu zespołowi naszego szpitala za inicjatywę i przedsiębiorczość – podkreślał dyr. Jakub Berezowski. – To dzięki wspólnemu zaangażowaniu możemy tworzyć jeszcze lepszy szpital.

Tegorocznej, piątej już edycji konkursu towarzyszyło wydanie kolejnego raportu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” oraz debata na temat wyzwań zdrowotnych. Tradycyjnie patronem konkursu był m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia. Laureatów wybierała kapituła złożona z szefów instytutów medycznych, najlepszych szpitali i ośrodków zdrowotnych oraz decydentów z kluczowych firm i organizacji bliskich ochronie zdrowia. W tym roku w sposób szczególny wyróżniono jednostki, które angażują się w budowę kultury bezpieczeństwa w miejscu pracy poprzez działania profilaktyczne, edukacyjne i rozwiązania technologiczne.[IG]
 
SZCZEPCIObus dla studentów i mieszkańców znów wyrusza w trasę

SZCZEPCIObus dla studentów i mieszkańców znów wyrusza w trasęSzanowni Państwo, Drodzy Studenci!

W nadchodzących dniach ponownie będzie można skorzystać ze szczepień w Szczepciobusie, który odwiedzi cztery największe kampusy studenckie. Specjalny autobus do realizacji szczepień wyjechał po raz pierwszy na ulice Wrocławia 1 lipca 2021 roku - to wspólna akcja MPK Wrocław i Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, a partnerem medycznym jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

Każda osoba powyżej 12 r.ż.* będzie mogła skorzystać w Szczepciobusie ze wszystkich dawek szczepień podstawowych oraz przypominających przeciw Covid-19, również preparatami ukierunkowanymi na wariant Omikron. Poniżej znajdą Państwo szczegółowy harmonogram oraz przypomnienie zasad realizacji szczepień.

12.10.2022 ŚRODA

• 10:00 - 13:00 Uniwersytet Medyczny - Wydział Lekarsko-Stomatologiczny, ul. Krakowska
• 13:30 – 16:30 Uniwersytet Ekonomiczny, ul. Komandorska 118-120

13.10.2022 CZWARTEK

• 10:00 - 13:00 Uniwersytet Wrocławski, Kampus
• 13:30 – 16:30 Politechnika Wrocławska, wyb. Stanisława Wyspiańskiego 27

Szczepciobus będzie wyposażony zgodnie z dostępnością w następujące preparaty do szczepień przeciw Covid-19: Comirnaty (Pfizer), Comirnaty BA.1 (Pfizer), Spikevax BA.1 (Moderna), Janssen (Johnson & Johnson), Novavax (Nuvaxovid)

* Należy pamiętać, że:

• Szczepionka Spikevax BA.1 i Comirnaty BA.1 są szczepionkami ukierunkowanymi na wariant Omikron i mogą być zastosowane jedynie u osób, dla których będzie to pierwsza lub druga dawka przypominająca; nie można ich zastosować jako pierwszej dawki u osób dotychczas nieszczepionych przeciw Covid-19.

• Po przechorowaniu Covid-19 szczepienie dawką przypominającą można wykonać co najmniej 3 miesiące od infekcji SARS-CoV-2.

• Pierwszą dawkę przypominającą można przyjąć po minimum 3 miesiącach od zakończenia schematu podstawowego i zachować odstęp również minimum 3 miesięcy przed podaniem drugiej dawki przypominającej.

• Do zaszczepienia w Szczepciobusie nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.

• W Szczepciobusie wykonywane są szczepienia dla osób powyżej 12 r.ż.

• Dzieci do 16 r.ż. mogą zostać zaszczepione tylko w obecności opiekuna prawnego.

• Szczepienia dzieci 5-11 lat wykonujemy tylko stacjonarnie w punktach przy ul. Curie-Skłodowskiej i Borowskiej.
Więcej informacji na stronie:
href="http://www.usk.wroc.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2400Itemid=28

Informacje przygotowane na podstawie danych MZ https://www.gov.pl/web/szczepimysie/szczepienie-przeciwko-covid-19[IG]
 
Uwaga: Czasowe zmiany lokalizacji rejestracji do pracowni diagnostycznych przy ul. Borowskiej 213

Uwaga: Czasowe zmiany lokalizacji rejestracji do pracowni diagnostycznych przy ul. Borowskiej 213


Szanowni Państwo,

aby poprawić jakość usług i Państwa komfort podczas pobytu w naszym szpitalu, w piątek, 7 października 2022 r., rozpoczynamy przebudowę punktów rejestracji na badania diagnostyczne w lokalizacji przy ul. Borowskiej 213. W związku z tym obecne miejsca rejestracji diagnostycznych zostaną przeniesione do tymczasowych lokalizacji.

Prosimy uprzejmie zapoznać się z poniższymi zmianami:

Rejestracja do Pracowni Endoskopowej (badania kolonoskopia i gastroskopia)

• Rejestracja na czas remontu zostaje przeniesiona do gab. nr 25, I piętro budynek J1 za tzw. szklanym łącznikiem

Rejestracja na badanie diagnostyczne (Tomograf Komputerowy, Rezonans Magnetyczny, USK. RTG pomiarowe/kontrastowe, densytometria)

• Rejestracja na czas remontu zostaje przeniesiona do Rejestracji Ogólnej Poradni Specjalistycznych USK, stanowisko nr 7 i stanowisko nr 8, parter, budynek H

Wydawanie wyników:

• w godz. 7.30 – 14.30 – mogą Państwo odebrać wyniki w tymczasowej rejestracji endoskopowej w gab. nr 25, I piętro budynek J1, za tzw. szklanym łącznikiem

• w godz. 14.30 – 18.00 - mogą Państwo odebrać wyniki w okienku nr 7 Rejestracji Ogólnej Poradni Specjalistycznych USK, parter, budynek H

Przepraszamy Państwa za chwilowe niedogodności. Zakończenie prac planujemy w terminie do 14.11.2022r. Poinformujemy Państwa osobnym komunikatem o ponownym otwarciu dotychczasowej rejestracji diagnostycznej.

[IG]


 
USK szczepi dzieci w wieku 5 – 11 lat dawką przypominającą p-ko Covid-19

USK szczepi dzieci w wieku 5 – 11 lat dawką przypominającą p-ko Covid-19


Szanowni Państwo,

Informujemy, że zgodnie z komunikatem nr 29 Ministerstwa Zdrowia* rozpoczęliśmy szczepienia dawką przypominającą przeciwko Covid-19 dzieci w wieku 5 – 11 lat, które co najmniej przed sześcioma miesiącami zakończyły szczepienie podstawowe lub miały podaną dawkę dodatkową.

Kto jest uprawniony do tego szczepienia?

To szczepienie przypominające mogą przyjąć wszystkie dzieci, które ukończyły 5 lat i są przed ukończeniem 12 r.ż. oraz co najmniej przed 6 miesiącami zakończyły podstawowy cykl szczepień lub otrzymały minimum 6 miesięcy temu dawkę dodatkową (pacjenci z deficytami odporności). Dzieci te uprawnione są do przyjęcia szczepionki Comirnaty w dawce pediatrycznej (Pfizer Junior).

Gdzie się zaszczepić?


Szczepienia przeprowadzane są w Punktach Szczepień USK:

• przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 50-52 w poniedziałki, środy i soboty w godz. 8:00-18:00
• przy ul. Borowskiej 213 w piątki w godz. 8:00-18:00

Uwaga: szczepienia dzieci poniżej 16 r.ż. zgodnie z dotychczasowymi zasadami realizowane są tylko w obecności opiekuna prawnego.

Jak zarejestrować się na szczepienie?

• osobiście w wybranym punkcie szczepień,
• dzwoniąc pod dedykowany numer w naszym szpitalu: 885 853 059 lub 885 853 127,
• dzwoniąc na całodobową infolinię 989,
• korzystając ze strony internetowej pacjent.gov.pl (Ważne! Dziecko można zarejestrować tylko za pomocą tzw. szybkiej rejestracji bez Profilu Zaufanego, wymagany jest PESEL dziecka),
• wysyłając SMS o treści SzczepimySie na krajowy numer 664 908 556 lub 880 333 333.

*Pełna treść komunikatu nr 29 Ministra Zdrowia w sprawie szczepień przeciw COVID-19 dawką przypominającą dostępna jest na stronie:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-nr-29-ministra-zdrowia-w-sprawie-szczepienia-przypominajacego-dzieci-5-11-lat

Dane opracowane na podstawie informacji ze strony gov.pl


 
Dofinansowanie na ponad 200 mln złotych dla USK i 2 miejsce na liście rankingowej

Dofinansowanie na ponad 200 mln złotych dla USK i 2 miejsce na liście rankingowejWczoraj, 3 października, ogłoszone zostały oficjalne wyniki konkursu Funduszu Medycznego na pediatryczną infrastrukturę strategiczną. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu zajął 2 miejsce w kraju w rankingu konkursu i otrzymał dofinansowanie w wysokości 201 319 958zł na budowę i wyposażenie ponadregionalnego Zintegrowanego Centrum Pediatrycznego. Symboliczny czek dla USK, jako promesę dofinansowania, przekazał podczas konferencji prasowej w USK Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

„To wielkie wydarzenie, bez precedensu w skali Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego” podkreślił na wstępie konferencji dr Jakub Berezowski, dyrektor USK.

Budowa Zintegrowanego Centrum Pediatrycznego w stolicy Dolnego Śląska ma przede wszystkim poprawić efektywność systemu ochrony zdrowia, zapewnić odpowiedni standard udzielanych świadczeń i umożliwić wdrażanie nowoczesnych technik leczenia. Planowane jest przeniesienie do ZCP wszystkich tzw. niezabiegowych jednostek, które wraz z obecnie istniejącymi zabiegowymi oddziałami pediatrycznymi w lokalizacji przy ul. Borowskiej umożliwią kompleksową i ciągłą opiekę leczonych dzieci niezależnie od rodzaju schorzenia. Unikatowym w skali regionu będzie także obszar pediatrii metabolicznej i genetyki klinicznej, które będą stanowić zintegrowane centrum chorób rzadkich. W projekcie uwzględniono również znaczne poszerzenie działalności w zakresie kardiologii dziecięcej o procedury dotąd niewykonywane w USK.

- To będzie wielki przełom, w momencie kiedy ta inwestycja się zakończy – zaznacza dr Tomasz Pytrus, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia USK oraz pełnomocnik rektora ds. budowy ZCP. – Proces leczenia dzieci będzie prostszy, krótszy i tańszy. Będzie to obszar wszystkich specjalistów zgromadzonych w jednym miejscu i, co niezmiernie ważne, maksymalnie skrócony czas hospitalizacji. Będzie możliwe hospitalizowanie w trybie jednodniowym czy nawet kilkugodzinnym ponad 60 proc. pacjentów – wyjaśnia.

Inwestycja będzie realizowana w sąsiedztwie Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej na terenie kompleksu szpitalnego przy ul. Borowskiej a jej zakończenie planowane jest na 2027 r.

Znaczenie przedsięwzięcia dla systemu opieki zdrowotnej nie tylko w regionie podkreślali wszyscy goście konferencji m.in.: minister Janusz Cieszyński, posłanka Agnieszka Soin, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski oraz Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

- Wszyscy czekaliśmy na ten dzień, bo to jest pierwszy, bardzo ważny krok w poprawie opieki nad dziećmi na terenie Dolnego Śląska, która do tej pory była mocno rozproszona – podsumował podczas konferencji prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego. – Cieszę się, że ten projekt był drugi w konkursie, co pokazuje jego jakość. Nie mamy najmniejszej wątpliwości, że właśnie Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Uniwersytet Medyczny to jest miejsce, gdzie powinno działać zintegrowane centrum. 
 
 
Światowy Dzień Onkologii - broszura dla Pacjenta

Światowy Dzień Onkologii - Broszura dla PacjentaSzanowni Państwo,

Już w najbliższy wtorek (4 października) obchodzimy Światowy Dzień Onkologii. Jest to dzień, który ma zachęcać społeczeństwo od profilaktyki nowotworów oraz zwrócić uwagę na problemy osób zmagającymi się z chorobami onkologicznymi. Warto przypomnieć, że do najczęstszych nowotworów w Polsce zaliczamy rak płuc, piersi, prostaty, jelita grubego, jajnika i szyjki macicy. Pomimo tego, że świadomość społeczna chorób onkologicznych rośnie z roku na rok, większość osób wciąż zapomina o badaniach profilaktycznych. USK Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu stworzył praktyczną broszurę dla pacjentów, u których zdiagnozowano choroby onkologiczne lub są w trakcie leczenia.

Nasz personel na co dzień wspiera pacjentów oraz ich bliskich, dla których diagnoza jest szokiem oraz dużym stresem. Zwróciliśmy uwagę na powtarzające się pytania i chcieliśmy stworzyć przewodnik, który ułatwi pacjentom początek tej trudnej drogi związanej z chorobą. Niestety choroby onkologiczne wymagają całego cyklu zmian w naszej codzienności, a zarazem wpływają na różne strefy naszego życia. Broszura ma celu dać łatwy dostęp do praktycznych i niezbędnych informacji pacjentom, którzy dopiero otrzymali diagnozę. Całość została starannie opracowana, zredagowana i zaprojektowana, aby pacjenci chętnie sięgali po nią w trudach związanych z chorobą. Pytania zostały opracowane tak, aby były zrozumiałe dla każdego. Publikacja obejmuje szeroki zakres istotnych tematów, od zaleceń dietetycznych, po pomoc psychologiczną. Dlatego do stworzenia jej zostało zaangażowanych wiele specjalistów z naszego szpitala lekarzy, psychoonkologów, dietetyków, fizjoterapeutów, dermatologów.

Jesteśmy dumni, że możemy udostępnić ją dla wszystkich zarówno w formie drukowanej, jak i elektronicznej (.pdf) do pobrania. Liczymy, że będzie ona niezastąpionym wsparciem w chorobie.

Poniżej załączamy broszurę w wersji elektronicznej do pobrania.

4 października organizujemy konferencję prasową, na której chcielibyśmy poruszyć temat chorób onkologicznych, badań profilaktycznych oraz codziennych problemów pacjentów zmagających się z diagnozą. Zostanie również przedstawiona broszura oraz przyświecająca jej idea. Do dyspozycji będzie panel naszych specjalistów, którzy odpowiedzą na pytania. Wśród nich znajdą się lekarze i specjaliści oraz Dyrektor USK — Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, dr Jakub Berezowski. Wydarzenie odbędzie się we wtorek o godz. 13:00 - hol główny USK przy ul. Borowskiej 213.

Zachęcamy naszych pacjentów i nie tylko do korzystania z programów profilaktycznych prowadzonych w naszym Szpitalu przez cały rok. Nie zwlekaj, bo profilaktyka to podstawa, więc zapisz się już teraz na badanie!

Przewodnik dla pacjenta onkologicznego w formacie pdf


 
BUMWRO2022: Bieg Uniwersytetu Medycznego

BUMWRO2022: Bieg Uniwersytetu Medycznego


W najbliższą sobotę spotkamy się na trasie BUMWRO. Po długiej przerwie spowodowanej pandemią SARS-coV-2, Bieg ruszy spod Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.

Dr hab. Tomasz Zatoński, Kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, a zarazem dyrektor BUMWRO przypomina, że to jeden ze sposób promocji zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej, jako podstawowej profilaktyki chorób cywilizacyjnych.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu bierze aktywny udział w tym wydarzeniu. Zaangażowanie naszych lekarzy i pracowników widać na różnych etapach BUMWRO. Wszystko zaczyna się przed samym wydarzeniem, od samego rana warto być już na linii startu, która zaczyna się pod USK. Od rana w holu głównym szpitala będą czekać nasi specjaliści, którzy pomogą zmierzyć ciśnienie przed startem oraz zważą wszystkich zainteresowanych. Dostępni będą również dietetycy, z którymi będzie można skonsultować swoje problemy żywieniowe oraz porozmawiać o zdrowych nawykach żywieniowych.

Nasi lekarze i pracownicy nie tylko pomagają dbać o zdrowie pacjentów, ale również sami są bardzo aktywni. Aktywność fizyczna jest jednym z podstawowych elementów zdrowego trybu życia. Będą czekali na Was na starcie biorąc aktywny udział w biegu.

Spotkamy się pod Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu również na mecie, gdzie oprócz ceremonii dekoracji zwycięzców będzie możliwość skorzystania z konsultacji w holu głównym USK.


 
X Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

X Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i SzyiDane Światowej Organizacji Zdrowia niepokoją ekspertów – umiera ponad 50 procent pacjentów z rozpoznanym nowotworem głowy i szyi. Równie alarmujące są przewidywania, że w najbliższych latach liczba osób z tymi schorzeniami wzrośnie nawet o 10 proc. Z myślą o tych danych, w dniach 19-23 września 2022r. odbędzie się X Jubileuszowy Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Hasło tegorocznej kampanii „Najwyższy czas ZROZUMIEĆ NOWOTWORY GŁOWY I SZYI. Make it Make Sense” opracowane przez EHNS (Europejskie Towarzystwo Głowy i Szyi) w jednoznaczny sposób przekazuje najważniejszy cel kampanii: zwiększenie świadomości i polepszenie rokowań poprzez intensywną edukację na temat zapobiegania chorobie, objawów choroby oraz wczesnej diagnostyki.

- Program interdyscyplinarnej opieki dla pacjentów z nowotworami głowy i szyi z miasta i regionu, prowadzony w Klinice Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi USK, uwzględnia wyjątkowo szeroki zakres od planowania leczenia do jego realizacji. Oprócz otolaryngologów uczestniczą w nim specjaliści wielu dziedzin, m.in.: chirurdzy szczękowo-twarzowi, radiolodzy, histopatolodzy, neurochirurdzy, okuliści czy onkolodzy kliniczni – podkreśla prof. Tomasz Zatoński, kierownik kliniki. – Obecnie każdy pacjent z nowotworem głowy i szyi leczony w naszej klinice ma także rutynową opiekę psychologa, fizjoterapeuty, dietetyka i farmakologa klinicznego – dodaje.

W tym roku przywróciliśmy formułę stacjonarnych spotkań z pacjentami oraz innych aktywności związanych z Tygodniem Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W programie uwzględniliśmy m.in.: bezpłatne badania przesiewowe, spotkania z grupami wsparcia, wykłady dla pacjentów oraz debatę z decydentami mającymi wpływ na ochronę zdrowia w naszym regionie. Ważnym elementem są także spotkania edukacyjne w szkołach związane z profilaktyką nowotworów głowy i szyi HPV-zależnych.

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi organizowany jest w ramach międzynarodowej kampanii „Make Sense”, którą zainicjowało European Head and Neck Society (EHNS). W Polsce akcję prowadzi Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi.
 
Szczepienia drugą dawką przypominającą przeciwko Covid-19 w USK we Wrocławiu dla osób 18+ oraz dzieci 12+

Szczepienia drugą dawką przypominającą przeciwko Covid-19 w USK we Wrocławiu dla osób 18+ oraz dzieci 12+Szanowni Państwo,

Informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministerstwa Zdrowia* rozpoczęliśmy szczepienia 2 dawką przypominającą przeciwko Covid-19 osób, które ukończyły 12 r.ż. i otrzymały co najmniej przed trzema miesiącami pierwszą dawkę przypominającą.


Kto jest uprawniony do tego szczepienia?Drugie szczepienie przypominające mogą przyjąć wszystkie osoby, które ukończyły 12 lat oraz otrzymały co najmniej przed trzema miesiącami pierwszą dawkę przypominającą. Osoby te uprawnione są do przyjęcia szczepionki mRNA o zaktualizowanym składzie dla wariantu Omikron (zgodnie z dostępnością) niezależnie od preparatu, którego użyto do pierwszego szczepienia przypominającego.


Gdzie się zaszczepić?Szczepienia przeprowadzane są w Punktach Szczepień USK:
• przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 50-52 w poniedziałki, środy i soboty w godz. 8:00-18:00
• przy ul. Borowskiej 213 w piątki w godz. 8:00-18:00

Uwaga: szczepienia dzieci poniżej 16 r.ż. zgodnie z dotychczasowymi zasadami realizowane są tylko w obecności opiekuna prawnego.


Jak zarejestrować się na szczepienie?• osobiście w wybranym punkcie szczepień,
• dzwoniąc pod dedykowany numer w naszym szpitalu: 885 853 059 lub 885 853 127,
• dzwoniąc na całodobową infolinię 989,
• korzystając ze strony internetowej pacjent.gov.pl (Ważne! Dziecko można zarejestrować tylko za pomocą tzw. szybkiej rejestracji bez Profilu Zaufanego, wymagany jest PESEL dziecka),
• wysyłając SMS o treści SzczepimySie na krajowy numer 664 908 556 lub 880 333 333.


*Pełna treść komunikatu nr 28 Ministra Zdrowia w sprawie szczepień przeciw COVID-19 dawką przypominającą dostępna jest na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-nr-28-ministra-zdrowia-w-sprawie-realizacji-szczepien-przypominajacych-przeciw-covid-19-w-narodowym-programie-szczepien

Dane opracowane na podstawie informacji ze strony gov.pl.


 
Dni Edukacji dla pacjentów z NChZJ już w tę sobotę

Dni Edukacji dla pacjentów z NChZJ już w tę sobotęSzanowni Państwo,

17 września 2022 r. zapraszamy serdecznie na Dni Edukacji dla Pacjentów z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit. Spotkanie rozpoczyna się o godz. 10.00 w Centrum Kongresowym Hotelu Radisson Blu na wprost Panoramy Racławickiej.

Nieswoiste choroby zapalne jelit (NChZJ) to grupa chorób przewlekłych dotycząca głównie osób młodych i aktywnych zawodowo. Zalicza się do nich przede wszystkim dwie jednostki chorobowe – wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) i chorobę Leśniowskiego-Crohna (ChLC). Choroby te stanowią poważny problem kliniczny i wpływają znacząco na jakość życia i funkcjonowanie pacjenta w społeczeństwie. NChZJ mogą występować w każdym okresie życia, najczęściej jednak początek choroby ma miejsce w drugiej lub trzeciej dekadzie życia. Zachorować można również w okresie dzieciństwa, a także – co obserwuje się w ostatnim czasie – w wieku podeszłym.

Na spotkaniu przedstawione zostaną aktualne zagadnienia dotyczące pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz chorobą Leśniowskiego-Crohna. Poza wykładowcami m.in. z Klinki Gastroenterologii i Hepatologii USK we Wrocławiu i Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia, gościem spotkania będzie również Pan Prorektor ds. Organizacyjnych i Współpracy z Otoczeniem oraz Kierownik Zakładu Zespołowych Gier Sportowych na AWF we Wrocławiu - dr Ireneusz Cichy, który przybliży temat roli aktywności fizycznej w tych chorobach.

Jest to pierwsze stacjonarne spotkanie dla pacjentów z Dolnego Śląska od czasu początku pandemii COVID-19, na które jako gościa honorowego zaprosiliśmy Prezes Towarzystwa „J-elita” Agnieszkę Gołębiewska.

Serdecznie zapraszam!

Robert Dudkowiak

Prezes Dolnośląskiego Oddziału J-elita Katedra i Klinika Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu


17 września godz. 10.00 Hotel Radisson Blu ul. Purkyniego 10, Centrum Kongresowe Ip.
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 18

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje2.jpg

Badanie opinii pacjentów

1.jpg

Studenci materiały szkoleniowe i informacje

materialy_szkoleniowe.jpg

Medycyna Nuklearna
Unicef

USK pomaga UkrainieObraz_420.jpg