Z ostatniej chwili
1 rok Przylądka Nadziei

1 rok Przylądka Nadziei


Przylądek Nadziei od roku w strukturach USK

23 listopada 2015 roku połączono Klinikę Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym przy ul. Borowskiej. Pacjenci rozpoczęli leczenie w jednej z najnowocześniejszych klinik onkologii dziecięcej w Europie – Przylądku Nadziei. Dla pracowników USK był to rok pełen wyzwań i wytężonej pracy. Po roku działalności w nowej lokalizacji placówka osiągnęła imponujący wynik – 80 proc. skuteczności leczenia nowotworów.


Powstanie „Przylądka” to efekt wieloletnich starań współpracujących ze sobą : Kliniki, Uniwersytetu Medycznego oraz Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

Dziś Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej jest jednym z najprężniej działających ośrodków tego typu w Europie. W ubiegłym roku przeprowadziła 90 operacji przeszczepu szpiku.
- To znacznie przewyższa wyniki światowych klinik, a to dopiero początek - mówi prof. Krzysztof Kałwiak, zastępca kierownika kliniki. - Warto jednak dodać, że śmiertelność pacjentów przeszczepowych znacznie spadła, niegdyś utrzymywała się na poziomie 10-15%, dziś to zaledwie 1% pacjentów.

Klinika zyskała uznanie wśród europejskiego środowiska medycznego. Dotychczas osiągnięte sukcesy nie pozwalają „Przylądkowi” spocząć na laurach. Klinika bierze udział w badaniach molekularnych, których wyniki, rozwijają terapię celowaną, stanowiącą szansę dla dzieci, u których medycyna konwencjonalna nie znalazła zastosowania.

Nie od dziś wiadomo, że proces leczenia to proces kompleksowy obejmujący zarówno leczenie somatyczne, jak i wsparcie psychiczne. Przylądek Nadziei poza celami typowo leczniczymi, koncentruje się również, na często pomijanej stronie „miękkiej” procesu leczenia. Przy Klinice działa Fundacja „OKAY”, realizująca filozofię tworzenia Kliniki Mentalnej, w której dzieci, dotknięte chorobą nowotworową uświadamiane są, że myśli i emocje, zwłaszcza te dobre, mogą pozytywnie wpływać na przebieg leczenia.

Dominka Mrozek 
Wszystko o antybiotykach

Wszystko o antybiotykach


Jak przyjmować antybiotyki, by były bezpieczne? Kiedy ich stosowanie jest konieczne? Czym grozi ich nadużywanie? To tylko niektóre z pytań, na jakie 15 listopada odpowiadali specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.


To już druga akcja informacyjna dla pacjentów w USK, zorganizowana z okazji Europejskiego.
Dnia Wiedzy o Antybiotykach. Akcja jest częścią ogólnopolskiej kampanii Narodowego Programu
Ochrony Antybiotyków. W ramach wydarzenia można było wysłuchać trzech wykładów.
Farmaceuta szpitalny opowiadał o roli probiotyków w antybiotykoterapii, farmakolog kliniczny wyjaśniał, jak prawidłowo przyjmować antybiotyki, a mikrobiolog kliniczny tłumaczył, w jakich sytuacjach badanie mikrobiologiczne wspomaga trafną decyzję o konieczności zastosowania antybiotyku.


Ponadto pacjenci mogli zmierzyć ciśnienie krwi (otrzymali zeszyciki samokontroli), farmaceuci zrobili przeglądy lekowe. Można też było porozmawiać z psychologiem.


Dni Wiedzy o Antybiotykach organizowane są w wielu krajach. Ich celem jest podnoszenie świadomości na temat następstw nadużywania antybiotyków. Jak alarmują specjaliści, antybiotykooporność (czyli sytuacja, w której antybiotyk nie zabija bądź nie hamuje namnażania bakterii) jest obecnie jednym z podstawowych niebezpieczeństw dla zdrowia publicznego na całym świecie. 
Drugie życie

Pierwsza edycja kampanii Drugie życie na Dolnym Śląsku


26.10.2016

W Światowym Dniu Donacji i Transplantacji rozpoczęła się pierwsza w województwie, a dziewiąta w skali całego kraju, edycja kampanii społecznej Drugie życie. Do akcji przystąpiło 30 szkół średnich z regionu. Do końca roku szkolnego ich uczniowie będą szerzyć wiedzę o przeszczepianiu organów w swoich środowiskach. Wezmą też udział w niezwykłym wyzwaniu młodych ludzi z kampanii Drugie życie w całej Polsce - spróbują rozdać milion oświadczeń woli, symbolicznych zgód na pobranie narządów po śmierci.
Alarmujące statystyki
Pierwszą edycję kampanii Drugie życie rozpoczęła konferencja prasowa z udziałem organizatorów, ekspertów, osób po przeszczepieniu i patronów honorowych akcji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.
O potrzebie promowania idei transplantacji najdobitniej mówią liczby. Statystyki prowadzone przez Poltransplant, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji w Polsce, są alarmujące. Do września br. w Polsce przeszczepiono 723 nerki, podczas gdy na ten organ w kolejce nadal czeka ponad 1000 osób, w przypadku przeszczepu serca - wykonano łącznie 70 przeszczepień, w kolejce oczekuje niemal 400 pacjentów. Takich operacji, ratujących zdrowie i życie mogłoby być dużo więcej, przeszkodą jest jednak brak organów do transplantacji. „Musimy pamiętać, że jeden dawca może ocalić życie czterem osobom, a kolejnym czterem to życie wydłużyć. Cieszę się, że po raz pierwszy w województwie dolnośląskim będziemy prowadzić kampanię Drugie życie, która będzie szerzyć wiadomości o transplantacji wśród młodych ludzi i w naszym społeczeństwie."- mówiła dr n. med. Dorota Kamińska z Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, ekspert medyczny kampanii.

USK - wiodący ośrodek transplantacyjny

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu to wiodący ośrodek na Dolnym Śląsku, w którym przeprowadza się przeszczepienia nerek (zarówno od dawców zmarłych, jak i żywych) oraz wątroby. 31 marca minęło 50 lat od pierwszego w Polsce przeszczepienia nerki od dawcy żyjącego. Wykonał go prof. Wiktor Bross z Akademii Medycznej we Wrocławiu. W 2015 r. w USK wykonano 7 przeszczepień od żywych dawców, do końca września 2016r. 6."W skali kraju to dobra statystyka. Jednak nasze możliwości przeprowadzania transplantacji nie są w pełni wykorzystane. Liczba przeszczepień stoi w miejscu, jest ich wciąż za mało. Brakuje organów do transplantacji, ale też świadomości na temat dawstwa narządów." - powiedział dr n. med. Paweł Chudoba, z Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Transplantologii Klinicznej. Celem kampanii Drugie życie jest promowanie przeszczepiania narządów, informowanie o korzyściach, które niesie za sobą ta terapia oraz edukacja w zakresie zagadnień medycznych, prawnych i etycznych związanych z przeszczepianiem narządów w naszym kraju.

Drugie życie po raz pierwszy

Kampania Drugie życie każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony szkół ponadgimnazjalnych i samej młodzieży. "To dla nas bardzo ważne, aby o idei transplantacji rozmawiać w coraz szerszych środowiskach. Z jednej strony jesteśmy dumni, że do kampanii przystępują te województwa, które dobrze znają naszą akcję - jak np. po raz dziewiąty Wielkopolska. To dowód na to, że promocja przeszczepiania narządów nie jest jednorazowym wydarzeniem, a ciągłą, regularną pracą z młodzieżą, z roku na rok coraz lepszą! Szczególnie jednak doceniamy te regiony, które zdecydowały się w akcji wziąć udział po raz pierwszy - jak dziś województwo dolnośląskie - uważnie będę przyglądać się dokonaniom młodzieży z tego regionu."– tłumaczyła dr Teresa Dryl-Rydzyńska, dyrektor generalny Fresenius Medical Care Polska, organizator akcji. W dolnośląskiej edycji kampanii weźmie udział 30 szkół średnich.

1707 - człowiek, nie liczba

Po konferencji prasowej młodzież biorąca udział w akcji, wspólnie z organizatorami, zasadziła na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego "drzewa życia". Każde, nowo posadzone drzewo ma symbolizować nadzieję na nowe życie dla pacjentów oczekujących na przeszczepienie. Następnie uczniowie rozdadzą 1707 oświadczeń woli - symbolicznych kartoników, których wypełnienie oznacza zgodę na oddanie narządów do transplantacji. Liczba jest nieprzypadkowa - tylu pacjentów czeka obecnie w kolejce po nowy organ (niemal 200 osób więcej niż przed rokiem), najwięcej - 1035 - na nerkę."1707, 1035 to nie są liczby - to konkretni, prawdziwi ludzie, którzy balansują na granicy życia i śmierci. Byłem na ich miejscu i wiem z jaką nadzieją czeka się na telefon, aby w słuchawce usłyszeć - jest dla Pana nowy organ. To naprawdę budujące, że dla tych pacjentów - wszystkich razem i każdego z osobna - młodzież będzie promować transplantacje."– powiedział Krzysztof Machajek, który od zmarłego dawcy otrzymał nowe serce. Przez najbliższe kilka miesięcy, aż do maja 2017 r. młodzi ludzie będą wymyślać i przeprowadzać własne akcje promujące ideę świadomego dawstwa narządów. Od organizatorów akcji uczniowie otrzymają poza wiedzą teoretyczną (w listopadzie eksperci akcji będą szkolić młodzież w zakresie prawnych, medycznych i etycznych aspektów transplantacji) także komplet materiałów promocyjnych: oświadczenia woli, koszulki, banery, filmy edukacyjne, broszury, wpinki i naklejki. O tym, jak będzie wyglądała kampania, zdecydują sami uczniowie.

Historia

Pierwsza edycja kampanii Drugie życie wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział ponad 250 tys. uczniów z 660 szkół. W ośmiu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, śląskie, podkarpackie i łódzkie) młodzi ludzie rozdali ponad 820 tys. oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. W edycji jesiennej do akcji poza Dolnym Śląskiem przystąpiła także Wielkopolska, w edycji wiosennej kampania odbędzie się także na Śląsku i Podkarpaciu.

Organizatorzy i patroni akcji

Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. Kampania Drugie życie jest elementem rządowego programu „Partnerstwo dla Transplantacji” w Wielkopolsce i Małopolsce. W województwie dolnośląskim patronat nad kampanią objęli: Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Roman Kowalczyk - Dolnośląski Kurator Oświaty, ks. abp Józef Kupny - Metropolita Wrocławski oraz TVP Wrocław. W skali kraju kampanii Drugie życie patronują ks. abp Wojciech Polak - Prymas Polski, prof. Lech Cierpka - Krajowy Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, Polskie Towarzystwo na Rzecz Donacji Narządów, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie", Polska Federacja Pacjentów DIALTRANSPLANT oraz Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej.


Zobacz galerię zdjęć

  
Rynek Zdrowia

Portret Polskiej Medycyny


Czwarty Portret Polskiej Medycyny dla lekarza z USK Prof. Andrzej Kübler z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK został laureatem Portretów Polskiej Medycyny 2016 (26.10.2016 r.). Wyróżnienie przyznawane jest przez dziennikarzy miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia już po raz jedenasty. W latach ubiegłych laureatami konkursu byli: Piotr Pobrotyn, dyrektor USK, prof. Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK oraz dr hab. Paweł Tabakow z Kliniki Neurochirurgii USK.

Portrety są wręczane w sześciu kategoriach: Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne), Menedżer Rynku Zdrowia (placówki niepubliczne), Wydarzenie Rynku Zdrowia, Lekarz Rynku Zdrowia, Osobowość Rynku Zdrowia, Lider Rynku Zdrowia.

Prof. Andrzej Kübler otrzymał tytuł Lekarza Rynku Zdrowia za podtrzymywanie przez kilkudziesięcioosobowy zespół, którym kierował funkcji życiowych kobiety tak, by na świat przyszedł jej syn. Zazwyczaj w takiej sytuacji szpital wszczyna procedurę orzeczenia śmierci mózgowej. Tym razem procedurę wstrzymano do czasu urodzenia dziecka. - Gdybyśmy uruchomili tę procedurę, kobieta byłaby formalnie martwa. Nie mielibyśmy wtedy prawa opiekować się nią w szpitalu. Utrzymywanie funkcji ciała nieżyjącej matki było dla dziecka jedyną szansą na przeżycie - tłumaczył prof. Kübler w jednym z wywiadów.

To nie jedyne wyróżnienie dla Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK w tym roku. W październiku otrzymała tytuł Idealnej Kliniki i została wybrana wymarzonym miejscem pracy przez anestezjologów z całej Polski. Ranking przeprowadził prestiżowy medyczny magazyn Medical Tribune. USK został już po raz trzeci wyróżniony tym tytułem.Fot.Rynek Zdrowia

 


 
Plebiscyt na Ambasadora Wrocławia
 

Plebiscyt na Ambasadora Wrocławia


Szanowni Państwo,

W tym roku już po raz 10 jest organizowany plebiscyt na Ambasadora Wrocławia. Wśród nominowanych są dwaj wybitni neurochirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu: prof. Włodzimierz Jarmundowicz i dr hab. Paweł Tabakow.

Plebiscyt kończy się w piątek 28 października 2016 r. o godz. 12. Głosować można na dwa sposoby:

- poprzez kupony, które znajdują się w codziennym wydaniu „Gazety Wyborczej” oraz za pośrednictwem internetu – klikając na poniższy link
http://s0.enewsletter.pl/n/646/survey/a14761801944bb518/
 

 
Podziękowania dla profesorów

Podziękowania dla profesorów


W poniedziałek 17 października profesorowie oraz dyrekcja USK uroczyście podziękowali kierownikom, którzy zakończyli pracę w charakterze szefów klinik: prof. Andrzejowi Kűblerowi z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz prof. Leszkowi Paradowskiemu z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii.


Profesorowie, choć zakończyli pracę w charakterze kierowników klinik nadal są aktywni zawodowo. Prof. Andrzej Kübler kieruje obecnie Centrum Leczenia Bólu i Medycyny Paliatywnej USK, prof. Leszek Paradowski kontynuuje pracę dydaktyczną na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.


Od 1 października Kliniką Gastroenterologii i Hepatologii kieruje prof. Elżbieta Poniewierka, Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii dr hab. Waldemar Goździk.


 
Program przeszczepiania kończyn górnych

Program przeszczepiania kończyn górnych


Szanowni Państwo,

pragniemy poinformować o zapoczątkowaniu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu programu przeszczepiania kończyn górnych oraz otwarciu naboru na listę potencjalnych biorców przeszczepu. Program jest prowadzony przez Oddział Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki. Pragniemy zaznaczyć, że w skład zespołu Kliniki wchodzą doświadczeni lekarze, którzy w swoim dorobku zawodowym mają już zakończone sukcesem w/w procedury. Pacjentów zainteresowanych odzyskaniem utraconej w wyniku urazu lub radykalnego leczenia onkologicznego (po upływie karencji) kończyny górnej lub pozbawionych kończyny w wyniku wad wrodzonych zapraszamy do kontaktu celem uzyskania szczegółowych informacji dotyczących przeszczepienia kończyny górnej od dawcy oraz związanych z tą metodą możliwości i jej ograniczeń. Wpisanie na listę potencjalnych biorców będzie możliwe po osobistej ocenie pacjenta przez lekarza oraz wykonaniu niezbędnych badań.

Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu Sekretariatu Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki USK we Wrocławiu: 71 734 38 00.


Zainteresowane osoby zapraszamy na konsultacje w dni powszednie w godzinach 8:00-10:00 (dr Adam Domanasiewicz, dr Jacek Martynkiewicz).


Z poważaniem,

Zespół Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki
USK we Wrocławiu


 
Kreatywny Wrocławia 2016

Kreatywny Wrocławia 2016


Dr hab. Paweł Tabakow z Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu znalazł się wśród 30 Kreatywnych Wrocławia w kategorii nauka. To wyróżnienie dla nieszablonowych i nowatorskich wrocławian, przyznawane w tym roku po raz drugi przez portal www.wroclaw.pl.


Nagrody wręczano podczas uroczystej gali 22 września b.r. Przedstawiając sylwetkę wyróżnionego podkreślano, że osiągnięcie zespołu pod kierunkiem dr. hab. Pawła Tabakowa i prof. Włodzimierza Jarmundowicza jest sukcesem światowej skali. Neurochirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w 2012 r. wykorzystali eksperymentalną metodę rekonstrukcji rdzenia kręgowego, używając glejowych komórek węchowych. Kolejne półtora roku trwała intensywna rehabilitacja młodego mężczyzny. Pacjent odzyskał częściowe czucie w nogach, kontrolę nad funkcjami fizjologicznymi i seksualnymi, zaczął chodzić. Efekty operacji i rehabilitacji wrocławianie publicznie przedstawili w 2014 r.


Film o sukcesie polskich lekarzy pokazała prestiżowa BBC One, wyniki prac zespołu opublikowane zostały w naukowym „Cell Transplantation”, informowały o nim media na całym świecie. Rezultaty zabiegu wzbudziły nadzieję na powrót do zdrowia u tysięcy ludzi z uszkodzonym rdzeniem kręgowym.


Prace nad nową metodą rekonstrukcji zniszczonego rdzenia kręgowego w Klinice Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego trwały ponad 12 lat. Z klinicystami współpracowali naukowcy z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN oraz fizjoterapeuci i rehabilitanci. 
2 Bieg UM

2 Bieg Uniwersytetu Medycznego


2 października2016 r. odbył się 2 Bieg Uniwersytetu Medycznego.
(2 października 2016) Prawie 800 zawodników pobiegło na dystansie 10 km w II Biegu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Start i meta zawodów zorganizowana została na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej. W zawodach po raz pierwszy wzięły udział także dzieci, które przebiegły 400, 800 i 1200 metrów. Organizatorem i pomysłodawcą imprezy dla biegaczy jest dr hab. Tomasz Zatoński z Kliniki Otolaryngologii USK. W ramach akcji Biegamy - pomagamy wszystkie pieniądze z opłat startowych i ofiarowane przez darczyńców przeznaczone zostały na rehabilitację i zakup protezy dla rocznej Julii Kozłowicz, córki pracownika USK. Dziewczynka urodziła się bez kończyny górnej.
Nadal można pomóc w zakupie protezy dla Julki.
Wpłaty z dopiskiem: „Biegamy - pomagamy” można kierować na konto Fundacji Biegaj dla Zdrowia: adres: ul. Cesarzowicka 38, 52-408, Wrocław, nr konta – Raiffeisen Bank Polska S.A.: 21175000120000000029151717.


 


 
Życie przed i po udarze

Życie przed i po udarze


Nie daj się udarowi i przyjdź 28 września w godz. 9.00-13.00 do holu szpitala przy ul. Borowskiej 213. Podczas akcji informacyjnej rozdawane będą także broszury oraz ulotki.

Polsce udary mózgu dotykają rocznie ok. 70 tysięcy osób i są drugą przyczyną zgonów. Jak im zapobiegać, jak rozpoznać, na czym polega leczenie, jakich zasad przestrzegać po udarze – na te i inne pytania odpowiedzą specjaliści z USK we Wrocławiu: lekarze, dietetyk, psycholog i farmaceuta.

 Akcja potrwa od 9:00 do 13:00. 

W trakcie jej trwania zapraszamy na wykłady w holu szpitala:

10:30 - Czynniki ryzyka i profilaktyka udaru - dr M. Zagrajek.

11:00 - Dieta w profilaktyce udaru dr M.Hurkacz.

11:30 - Psychologiczne aspekty radzenia sobie z udarem mózgu- mgr Patrycja Legieć.

Będzie można także zasięgnąć opinii specjalistów: lekarza neurologa, psychologa, farmaceuty, farmakologa klinicznego.
W czasie akcji pielęgniarki będą mierzyć ciśnienie i zakładać zeszyty samokontroli ciśnienia krwi.
Organizatorami spotkania są: Apteka Szpitalna, Klinika Neurologii oraz Ośrodek Kształcenia i Promocji.

 
24 godziny z życia lekarzy w Klinice Ginekologii i Położnictwa USK
 

Dzień Dobry TVN, 21 września 2016


24 godziny z życia lekarzy w Klinice Ginekologii i Położnictwa USK

materiał filmowy znajduje się pod umieszczonym linkiem (drugi od góry)

http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/coraz-mniej-lekarzy-w-polsce,212378.html
 

 
Zakończyły się zapisy na przesiewowe badania w kierunku nowotworów głowy i szyi

Zakończyły się zapisy na przesiewowe badania w kierunku nowotworów głowy i szyi


Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że zakończyła się rejestracja do programu badań przesiewowych w kierunku nowotworów głowy i szyi organizowana w ramach Czwartego IV Europejskiego Tygodnia Profilaktyki.
Osoby, które nie zakwalifikowały się do programu, a mają niepokojące objawy (np. guz na szyi, krwawy wyciek z nosa, przewlekłą chrypkę) powinny zgłaszać się do poradni laryngologicznych w celu umówienia się na wizytę (z odpowiednim skierowaniem od lekarza rodzinnego).
 

 
II Turniej Piłki Nożnej w Ochronie Zdrowia
 
 

II Turniej Piłki Nożnej w Ochronie Zdrowia


W sobotę, 17 września 2016 r. odbył się II Turniej Piłki Nożnej w Ochronie Zdrowia, organizowany przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.
W rywalizacji wzięło udział 15 drużyn. Reprezentowały nas drużyny z Apteki, Administracji oraz Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii, dając wspaniały popis swoich umiejętności na murawie. I miejsce zdobyła drużyna SPSK1 jednocześnie broniąc tytułu z poprzedniego roku, II miejsce debiutanci na Turnieju - Latawiec Świdnica, III miejsce Sokoły (Wałbrzych).
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji Turnieju, szczególnie Pani Monice Kowalskiej za  bycie pierwszorzędnym komentatorem sportowym oraz tym, którzy przybyli na Turniej dopingować naszych sportowców.
Zapraszamy na kolejną edycję Turnieju już za rok :)

  

 


 
Hospicja perinatalne. Dla chorych, nienarodzonych dzieci

Hospicja perinatalne. Dla chorych, nienarodzonych dzieci


Z prasy

 

Dzień Dobry TVN, 20 września 2016

Hospicja perinatalne. Dla chorych, nienarodzonych dzieci

 

„Niektórzy rodzice dowiadują się o nieuleczalnej chorobie dziecka jeszcze w trakcie ciąży. Część rodziców decyduje się urodzić, by ze swoim maleństwem spędzić chociaż kilka minut. To właśnie z myślą o nich powstają hospicja perinatalne. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła położną Joanną Krzeszowiak i pediatrę dra Krzysztofa Szmyda, by powiedzieli, jak działa tego typu hospicjum”.

 

Materiał filmowy

http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/hospicja-perinatalne-dla-chorych-nienarodzonych-dzieci,212201.html


 
Bieg UM 2016

Bieg Uniwersytetu Medycznego 2016
 
Wesprzyj Przylądek Nadziei
 30.08.2016

Wesprzyj Przylądek Nadziei


Zakup nowego sprzętu do rezonansu magnetycznego to koszt 7 mln zł.
Każda kwota będzie dla nas nieocenioną pomocą.

Pieniądze wpłacać można na specjalnie utworzone subkonto Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego:

BGK 85 1130 1033 0018 8007 3520 0015

z dopiskiem „Rezonans dla Przylądka Nadziei USK”
 
Dziewczynka szuka nowej rodziny

Dziewczynka czeka na nową rodzinę


TVP3 Wrocław, 02.08.2016Dorota Kaczor
Domem 7-miesięcznej dziewczynki, której wizerunku – decyzją opiekunki prawnej – nie możemy publikować, od urodzenia był dom dziecka, a ostatnio stał się szpitalny oddział ortopedii. Choć kolejka rodziców chętnych, by adoptować wolne prawnie dzieci ciągle rośnie, dziewczynka nie ma domu. Dlatego o nagłośnienie sprawy poprosili nas pracownicy szpitala. .


Więcej:
TVP3 Wrocław

 

 
USK w sprawie anonimowego donosu

USK w sprawie anonimowego donosu


Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu złożył wczoraj do Prokuratury Rejonowej Wrocław Krzyki - Zachód wniosek w sprawie anonimowego donosu, który trafił do wrocławskich mediów. List zawierał nieprawdziwe treści, które godzą w wizerunek szpitala i mają znamiona zniesławienia, obrażają personel medyczny oraz narażają na utratę zaufania. Autor donosu przedstawia nieprawdziwy przebieg leczenia 36-letniej pacjentki oraz przyczynę jej zgonu.

Ubolewamy nad tym, że autor anonimu działał na szkodę szpitala, ale największą krzywdę wyrządził rodzinie pacjentki dostarczając jej dodatkowych cierpień.

Pragniemy podkreślić, że pacjentka obciążona poważnymi schorzeniami urodziła bezpiecznie zdrowe dziecko. Zmarła w drugiej dobie po porodzie, z powodów kardiologicznych. Mimo prowadzonej reanimacji nie zdołaliśmy jej uratować. Wyrazy głębokiego współczucia kierujemy do bliskich pacjentki.

Pragniemy dodać, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu rocznie udziela ponad 237 tys. świadczeń. Zapewnia także opiekę medyczną pacjentom, którzy ze względu na skomplikowane schorzenia nie mogą uzyskać pomocy w innych polskich szpitalach.


 
II Turniej Piłki Nożnej

II Turniej Piłki Nożnej W Ochronie ZdrowiaPlakat na turniej

Formularz zgłoszeniowy

Regulamin Turnieju


 
Regał Krzepiących Książek

Regał Krzepiących książek


W ubiegłym tygodniu na oddziale Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki odbyła się uroczystość odsłonięcia Regału Krzepiących Książek akcji ,,Podaruj fajną książkę z dedykacją. Zostań Przyjacielem Chorego”. Projekt powstał w ramach Literackiego Budżetu Obywatelskiego pod kierownictwem Pani Agnieszki Rudomino. Na akcje odpowiedziało wielu mieszkańców Wielkiej Wyspy oraz Krzyków, którzy podarowali pacjentom piękne książki, opatrując je wzruszającymi dedykacjami. W uroczystości odsłonięcia regału, uczestniczyło wielu pacjentów. Podczas spotkania na skrzypcach grała Pani Ewa Piróg a Pani Elżbieta Purska, która była jedną z darczyńców książek opowiedziała o roli literatury w jej życiu.
Serdecznie dziękujemy każdej osobie, która włączyła się w akcję oraz składamy specjalne podziękowania Wydawnictwu Bukowy Las oraz Wrocławskiemu Domowi Literatury za najbardziej hojne dary w postaci pięknej literatury.
Zachęcamy chorych do korzystania z nowej biblioteczki, która mieści się na Oddziale Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki.

Pacjenci, Pracownicy i Dyrekcja
Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
 
Certyfkat ISO

Certyfikat ISO 9001:2008


 
Informacja

Szanowni Państwo,

Z przyczyn niezależnych od Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu od 01.07.2016r przestajemy realizować świadczenia w zakresie poradni endokrynologicznej. W związku z zaistniałą sytuacją uprzejmie informujemy o sposobie postępowania Pacjentów oczekujących na kolejną wizytę u specjalisty endokrynologa.


1. Pacjenci aktualnie objęci opieką medyczną w ramach poradni endokrynologicznej powinni zgłosić się do swojego lekarza POZ w celu wydania nowego skierowania do poradni.

Po otrzymaniu skierowania należy wybrać inną jednostkę medyczną posiadającą aktualną umowę zawartą z Narodowym Funduszem Zdrowia.


Informację o wszystkich świadczeniodawcach posiadających umowę z Dolnośląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ oraz o pierwszych wolnych terminach udzielenia świadczenia można uzyskać:

- na stronie internetowej: http://kolejki.nfz.gov.pl

- telefonicznie w informacji medycznej Funduszu: Wrocław - tel. 71/79-79-100;

- osobiście w Oddziale Funduszu - Centrum Obsługi Ubezpieczonych, Wrocław, ul. Dawida 2, Punkt Informacyjny.

Jednocześnie informujemy, że by otrzymać kserokopię dokumentacji medycznej zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinni Państwo złożyć odpowiednie pismo do Kancelarii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, wzór dostępny w kancelarii, parter, budynek główny szpitala).


2. Pacjenci zapisani na listę oczekujących na realizację świadczeń, w celu ułatwienia zarejestrowania się u innego świadczeniodawcy, mogą zwrócić się od 13.06.2016 r. do Punktu Informacyjnego USK (parter, budynek główny szpitala) o zwrot pozostawionego podczas rejestracji oryginału skierowania, a także o wydanie zaświadczenia o wpisaniu na listę oczekujących wraz z podaniem daty tego wpisu.


Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.2015.581 j.t.) art. 20 ust 2b oraz ust. 10c.


Szanowni Pacjenci,

Przepraszamy za zaistniałe komplikacje, na które nie mamy wpływu. Prosimy o Państwa zrozumienie.

Gdyby mieli Państwo dodatkowe pytania prosimy o kontakt pod numerem telefonu tel. 71 733 10 33, 71 733 11 29 lub elektronicznie: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

 

 
Kolejny milion dla Kliniki Przylądek Nadziei
 

Kolejny milion dla Kliniki Przylądek Nadziei


Już drugi anonimowy darczyńca ofiarował Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu milion złotych. O darowiźnie 28 kwietnia prof. Alicja Chybicka, kierownik kliniki poinformowała na Facebooku :

- Po dzisiejszym spotkaniu już wiem, że kolejny milion złotych od nowego, wspaniałego, tajemniczego darczyńcy w drodze do walczących o życie dzieci chorych na nowotwory w Klinice Przylądek Nadziei we Wrocławiu. Gorąco dziękuję za okazane serce. Będzie nowy sprzęt dla dzieci….
 
Wrocławskie Forum Neonatologiczne

Wrocławskie Forum Neonatologiczne


III Wrocławskie Forum Neonatologiczne - "Daj szansę na lepszy rozwój"

Pełny program forum 
55 dni

55 dni utrzymali ciążę kobiety po śmierci mózgu"


O trudnych decyzjach i wyjątkowym medycznym wyzwaniu z prof. dr. hab. med. Andrzejem Küblerem, kierownikiem Katedry i I Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UM we Wrocławiu, rozmawia Alicja Giedroyć

Pełny tekst wywiadu 
Przeszczepiona nerka wydłuża życie

Przeszczepiona nerka wydłuża życie, nawet trzykrotnie


31 marca mija 50 lat od pierwszego w Polsce przeszczepu nerki od dawcy żyjącego. Wykonał go prof. Wiktor Bross z Akademii Medycznej we Wrocławiu. Zespół w ciągu kilku kolejnych lat przeszczepił w sumie 11 nerek, w tym dwie od żywych dawców. Zespołowi nefrologów przewodził prof. Zdzisław Wiktor

W latach 70 zaprzestano przeszczepiania nerek. Program transplantacyjny reaktywowano dopiero w 1983 roku z inicjatywy profesorów: Klemensa Skóry i Zenona Szewczyka. Jednym z pierwszych chirurgów, który na nowo rozpoczął przeszczepianie nerek był prof. Piotr Szyber obecnie kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej Ogólnej i Transplantacyjnej.
Obecnie zespół Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej kontynuuje te działania, zajmując się dializoterapią, nefrologiczną stroną przeszczepów, promocją transplantologii.

Niestety w Polsce liczba wszystkich przeszczepów nie rośnie lecz wykazuje tendencje spadkową. Liczba przeszczepów od dawcy żywego, to zaledwie 5 proc. W Skandynawii, Holandii czy Stanach Zjednoczonych to od 30 do 50 proc. Jak podkreślają transplantolodzy nie ma to medycznego uzasadnienia.

W rzeczywistości by wykluczyć jakiekolwiek ryzyko powikłań dawca i biorca mają wykonane wszystkie badania, a sam zabieg jest bezpieczny. Dawcy i biorcy są pod kontrolą przez całe życie. Dawca po przeszczepie prowadzi normalnie życie i może wykonywać wszelkie aktywności zawodowe czy sportowe, które miały miejsce przed zabiegiem. W USK nerki zwykle są pobierane laparoskopowo. Po dwóch, trzech dniach dawca może wyjść do domu.Musimy jednak pamiętać, że oddawanie narządu musi być dobrowolne i w pełni świadome, dlatego przez rozpoczęciem kwalifikacji dawca spotyka się z psychologiem.
Dla pacjenta narząd pobrany od żywej osoby jest dużo lepszy. Narząd pobrany od dawcy po śmierci mózgowej nie jest w tak dobrym stanie, co więcej od pobrania do przeszczepienia mija zawsze kilkanaście – kilkadziesiąt godzin niedokrwienia narządu, co dodatkowo uszkadza nerkę.
Pacjenci, oczekujący na przeszczep muszą być dializowani. Ich życie podporządkowane jest wizytom w szpitalu. Pacjent musi przyjeżdżać trzy, cztery razy w tygodniu do stacji dializ na czterogodzinny zabieg. Jakość życia po przeszczepie jest znacząco lepsza, prowadzone w tym zakresie badania wskazują, że życie takich pacjentów trzykrotnie się wydłuża.

Przeszczepy w Polsce

• Liczba przeszczepów od dawców zmarłych (2015 r.) 958
• Liczba przeszczepów rodzinnych (2015 r.) 60
• Liczba osób oczekujących w Polsce na przeszczep to ponad 900, realnie osób oczekujących na zabieg jest dwukrotnie więcej.
• W 2015 r. w USK wykonano 7 przeszczepów od żywych dawców. Na Dolnym Śląsku to największy ośrodek przeszczepiający nerki od żywych dawców.

Kto może być dawcą:

1. Bez zgody sądu: osoby spokrewnione (rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, współmałżonkowie, dzieci, wnuki).
2. Potrzebna jest zgoda sądu oraz opina Komisji Etyki przy Krajowej Radzie Transplantacyjnej w przypadku osoby z dalszej rodziny lub osoby niespokrewnionej.

Gdzie mogą zgłaszać się pary dawcy-biorcy?

• Katedra i Klinika Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej USK tel. 71 733 25 43 lub 71 733 25 00, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

• Biuro ds. Transplantacji, Klinika Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej tel. 71 733 20 40, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Polecam stronę:
www.zywydawcanerki.pl

 

 
Wrocław Walk Again

ECHA KONFERENCJI PRASOWEJ


10.03.2016

Konferencja prasowa z okazji rozpoczęcia projektu „Wrocław Walk Again” odbyła się 8 marca 2016 r. na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Gospodarzami spotkania byli dr hab. Paweł Tabakow, kierownik projektu, prof. Włodzimierz Jarmundowicz, kierownik Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, dr Bogusław Beck, Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, oraz prof. dr hab. Marek Ziętek, Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Obecny był także Dariusz Fidyka, który dzięki nowatorskiej metodzie leczenia postawił pierwsze kroki, a nawet jeździ na specjalnie skonstruowanym rowerze. Co doradzał potencjalnym pacjentom? Nie zastanawiać się i walczyć o swoją szansę.

Informacje o poszukiwaniu pacjentów podały niemal wszystkie programy informacyjne: Teleexpress, Fakty Wrocław, Polskie Radio Wrocław, Kilka dni wcześniej informacje nadały także TVN i BBC.


Zobacz galerię zdjęć z konferencji prasowej.

 


Linki:
teleexpres.tvp.pl
wroclaw.tvp.pl
http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/50738/Wroclaw-Walk-Again-Nadzieja-dla-sparalizowanych
fakty.tvn24.pl
http://www.bbc.com/news/health-35731091
zdrowie.dziennik.pl
http://www.mpolska24.pl/wiadomosc/2160868/lekarze-z-wroclawia-szukaja-pacjentow-do-%20nowatorskiej-operacji-ogromne-zainteresowanie
http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2016-03-08/wroclaw-nowatorska-metoda-leczenia-nadzieja-dla-sparalizowanych/
http://www.rmf24.pl/nauka/news-lekarze-z-wroclawia-szukaja-pacjentow-do-nowatorskiej-operac,nId,2159209
http://www.termedia.pl/mz/Rusza-nabor-do-%20%20operacji-rekonstrukcji-rdzenia-kregowego,21223.html
innpoland.pl
pulsmedycyny.pl
http://www.medexpress.pl/wroclaw-rozpoczely-sie-poszukiwania-dwoch-pacjentow-ktorzy-przejda-nowatorska-operacje-regeneracji-rdzenia-kregowego/63437
wroclaw.eska.pl
naukawpolsce.pap.pl
fakty.interia.pl
http://www.polskaprasa.pl/2021578-Poszukuja- pacjentow-z-uszkodzonym-rdzeniem.html

 
Na Ratunek Dzieciom

"Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową"


4 kwietnia o godz. 19:00 już po raz siódmy Fundacja ,,Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” organizuje charytatywny Koncert Nadziei na rzecz swoich podopiecznych. Co roku gości tego wyjątkowego wydarzenia łączy miłość do muzyki i chęć niesienia pomocy dzieciom, które muszą mierzyć się z rakiem. W tym roku Koncert będzie miał wyjątkową oprawę z okazji 25-lecia istnienia Fundacji. Oryginalna formuła Koncertu zakłada dwie części. W pierwszej występują utalentowani muzycznie reprezentanci zaprzyjaźnionych firm i instytucji, którzy wspierają Fundację. W tym roku swoje umiejętności wokalne zaprezentują w największych przebojach polskich gwiazd. Zaśpiewają utwory z repertuaru między innymi Zdzisławy Sośnickiej, Ireny Santor, Maryli Rodowicz i Andrzeja Zauchy. Ta część Koncertu będzie jednak tylko suportem do wielkiej gali, podczas której goście będą mogli wysłuchać dwóch recitali w wykonaniu Krystyny Prońko i Mietka Szcześniaka. Na scenie artystom będzie towarzyszyć orkiestra symfoniczna „The Film Harmony Orchestra” pod dyrekcją Marcina Mirowskiego.


Krystyna Prońko jest jedną z największych polskich gwiazd i od lat cieszy się niesłabnącą miłością słuchaczy, którzy czekają na każdy jej nowy album. Jej muzyka niezwykle wyrazista, jest w niej dużo emocji, a przesłania, które w sobie niesie są ponadczasowe. Podczas Koncertu Nadziei artystka zaprezentuje swoje największe przeboje – między innymi „Jesteś lekiem na całe zło” czy „Małe tęsknoty”.
Mietek Szcześniak to artysta, który cieszy się szacunkiem znawców i ogromną sympatią publiczności. Jego muzykalność, tembr głosu i repertuar sprawiły, że od lat wyznacza trendy i jest wzorem dla wielu muzyków młodszego pokolenia. Artysta wykona na scenie między innymi utwory „O niebo lepiej” i „Nierówni”.Bilety można rezerwować w Narodowym Forum Muzyki lub w Fundacji (71 372 36 09)

Bilety można kupić na stronie NFM:
www.nfm.wroclaw.pl
w cenie:
Amfiteatr i Balkon 1 - 120 zł
Balkon 2 – 90 zł
Balkon 3 – 60 zł 
Wrocław Walk Again

Ruszyły poszukiwania pacjentów do eksperymentalnej terapii


Zespół neurochirurgów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu
kontynuuje nowatorski projekt leczenia uszkodzeń rdzenia kręgowego za pomocą komórek gleju węchowego. Poszukiwania dwójki nowych pacjentów są prowadzone na całym świecie za pośrednictwem strony internetowej walk-again-project.org.


Na stronie internetowej projektu „Wrocław Walk Again” znajdą Państwo szczegółowe kryteria udziału w terapii, informacje o eksperymentalnym leczeniu oraz jakie dokumenty należy przesłać za pomocą specjalnego formularza, dostępnego po zalogowaniu. Na podstawie otrzymanych informacji komisja pod kierownictwem dr hab. Pawła Tabakowa wybierze grono osób, które przejdą dodatkowe badania. Pozwoli to na wybór dwóch pacjentów do udziału w projekcie.


W razie pytań, zapraszamy do odwiedzenia strony walk-again-project.org lub kontakt mailowy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 
<< Początek < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 Następna > Ostatnie >>

Strona 17 z 18