Drugie dziecko w Polsce przeszło terapię CAR-T

Drugie dziecko w Polsce przeszło terapię CAR-T11-letni Krzyś z Poznania jest drugim dzieckiem w Polsce, u którego zastosowano nowatorską terapię genową CAR-T. Zabieg przeprowadzono 9 listopada br. w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Krzyś cierpiał na białaczkę i choć przeszedł dwa przeszczepy szpiku kostnego, choroba nie dawała za wygraną. Tak się zdarza w przypadku około 15 proc. dzieci z agresywnymi nowotworami krwi. Nie reagują one na konwencjonalne leczenie, a ostatnią szansą na ich ratunek jest terapia genowa CAR-T.

Wrocławska Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w 2019 r. pozytywnie przeszła proces certyfikacji, dzięki któremu - jako jedyny ośrodek medyczny w Polsce - może stosować terapię CAR-T u pacjentów pediatrycznych, chorujących na oporną lub nawrotową ostrą białaczkę limfoblastyczną (ALL).

Terapia polega na genetycznej modyfikacji limfocytów T, czyli komórek odpornościowych chorego. Modyfikuje się je w taki sposób, by „nauczyły się” zabijać komórki nowotworowe. W praktyce cały proces zaczyna się od filtrowania krwi (leukaferaza) i izolowania z niej leukocytów, w tym limfocytów T. Następnie są one zamrażane i przekazywane do laboratorium w celu modyfikacji. Przy pomocy wektora wirusowego limfocyty T zostają genetycznie zaprogramowane tak, aby rozpoznawały komórki nowotworu. Następnie nowo utworzone komórki CAR-T ulegają namnażaniu i trafiają z powrotem do krwi pacjenta. Tak zaprogramowane komórki CAR-T są w stanie rozpoznać komórki nowotworowe, przyłączyć się do nich i aktywnie je zniszczyć.

- Pomimo pandemii pracujemy na pełnych obrotach - mówi prof. Krzysztof Kałwak, zastępca kierownika Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. - Od początku roku do 9 listopada wykonaliśmy tylko trzy allogeniczne transplantacje mniej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Przypomnijmy, że pierwszym dzieckiem, u którego specjaliści z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej zastosowali terapię CAR-T, jest 11-letni Olek. Mimo długotrwałego leczenia, w tym dwóch allogenicznych transplantacji komórek krwiotwórczych od dwóch różnych dawców, chłopiec przez siedem lat zmagał się z nowotworem krwi. Obecnie w organizmie dziecka nie ma komórek białaczkowych, a Olek przychodzi do kliniki tylko na wizyty kontrolne.

Kolejnym, trzecim pacjentem, ma być dziewczynka z Wrocławia. Jej terapię zaplanowano na przełom listopada i grudnia.

Tekst: Alicja Giedroyć/Gazeta Borowska 213
Zdjęcia: USK we Wrocławiu

 

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli UkrainyUSK pomaga UkrainieObraz_425.jpg