Ponad 27 milionów złotych na cyfryzację badań klinicznych przekazane |
Ponad 27 milionów złotych na cyfryzację badań klinicznych przekazane
4.10.2023
Był konkurs, jest czek, a będzie projekt. Uniwersytet Medyczny, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu oraz Uniwersytet Ekonomiczny otrzymały specjalny grant w wysokości ponad 27 mln zł. Fundusze w formie symbolicznego czeku przekazano w środę, 4 października podczas uroczystości w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Środki te umożliwią realizację działań na rzecz cyfryzacji badań klinicznych poprzez wykorzystanie danych zdrowotnych pacjentów.
Celem Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej (RCMC), bo o nim mowa, jest stworzenie nowoczesnej infrastruktury informatycznej, która umożliwi integrację danych medycznych, poprawę jakości i dostępności usług zdrowotnych oraz rozwój badań naukowych i innowacji w dziedzinie medycyny cyfrowej. Projekt zakłada zebranie w jednym miejscu informacji z systemów laboratoryjnych, patomorfologicznych, radiologicznych, szpitalnych. Oprócz tego planowane jest opracowanie algorytmów predykcyjnych, które będą wykorzystane do przewidywania ryzyka powikłań lub zdarzeń pilnych, takich jak hospitalizacje czy zgon pacjenta. Wszystko to z zachowaniem poufności danych osobowych.
Twórcy projektu mieli na uwadze interdyscyplinarność, dlatego zbudowano zespół ekspertów, który pracował nad ostateczną ideą przyświecającą przedsięwzięciu. Projekt RCMC przygotowany przez Uniwersytet Medyczny wspólnie z partnerami – Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym i Akademią Ekonomiczną zajął pierwsze miejsce w konkursie Agencji Badań Medycznych.
– Otwieramy zupełnie nowy etap w realizacji projektów naukowych w Polsce – podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prof. Piotr Ponikowski. – Jesteśmy do tego dobrze przygotowani, to element konsekwentnie realizowanej w ostatnich latach strategii. Utworzyliśmy biobank, który pierwszy w Polsce otrzymał akredytację. Przez dwa lata prowadziliśmy wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym projekt HeartBIT_4.0, w ramach którego ze specjalistami od big data szukaliśmy wspólnego języka w zakresie rozumienia danych. Te doświadczenia zaowocowały najlepiej ocenionym w Polsce projektem, który stawia na interdyscyplinarność i wykorzystuje potencjał, jaki daje Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Co więcej, zapewni szpitalowi szansę lepszego wykorzystania danych, które już posiada. Skoncentrujemy się na chorobach rzadkich oraz kardiologii z naciskiem na niewydolność serca. W pierwszym aspekcie chcemy zidentyfikować obszary diagnostyczne, które można udoskonalić dzięki innowacyjnym metodom analitycznym, co pozwoli uzyskać czytelny obraz z różnorodnych danych. W przypadku kardiologii naszym celem będzie precyzyjne personalizowanie terapii i identyfikacja chorych wymagających pilnej interwencji. Oba modele będą wspierane przez obszar patomorfologii, radiologii oraz biobankowania.
– Projekt Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej pokazuje praktyczny wymiar współpracy wielu jednostek, które mają jeden cel – wspieranie rozwoju nauki, badań, co w pozytywny sposób będzie oddziaływać na pacjentów. Żyjemy w świecie danych oraz informacji i te informacje są szczególnie ważne w obszarze medycyny. Nie ma postępu bez dobrych badań i dokładnych wyników. Zebranie danych z wielu podmiotów w jednym miejscu to spory krok, ale jeszcze ciekawiej wygląda wykorzystanie tych danych, w rozwoju technologii związanych ze sztuczną inteligencją – dodaje Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
W ramach RCMC dane będą zbierane z kilku źródeł m.in.: systemów informatycznych Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, Biobanku UMW a także wielu innych np. regionalnej i krajowej sieci współpracy naukowej w dziedzinie kardiologii i chorób rzadkich, w tym wrodzonych zaburzeń metabolicznych i cukrzycy typu I, a także danych z aparatury medycznej używanej w szpitalu oraz w jednostkach akademickich.
Jest to szczególnie istotne w przypadku chorób rzadkich, w leczeniu których istnieją takie problemy jak trudna diagnoza i skomplikowana koordynacja opieki medycznej, biorąc pod uwagę niską częstość występowania tych chorób w populacji oraz ilość danych genetycznych i klinicznych dotyczących ich specyfiki. Cyfrowa, szybka wymiana danych pomoże w zwiększeniu możliwości badań naukowych i zlikwidowaniu wspomnianych deficytów.
|