Sukces Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii naszego Szpitala. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z senatorkami i senatorami z Komisji Zdrowia, Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci docenili jakość funkcjonowania naszej Kliniki.
– Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem. Tak, jak w Przylądku Nadziei, powinno wyglądać leczenie chorych onkologicznie dzieci w całej Polsce. Na razie jest to jednak tylko „przylądek”, a właściwie „wyspa”. To np. jedyne miejsce w kraju, gdzie stosuje nowoczesną terapię CAR-T u dzieci, a chcemy żeby takich miejsc było więcej – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podczas konferencji prasowej.
Marszałek zapewniał, że Senat RP włącza się w wysiłki na rzecz poprawy jakości środowiska, które ma większy wpływ na zdrowie i długość życia człowieka, niż mogłoby się to wydawać jeszcze kilkanaście lat temu. Podkreślił też, że zdrowie dzieci jest najważniejsze, a jego ochronę gwarantuje Konstytucja RP.
Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski ujawnił plany uczelni dotyczące rozwoju pediatrii:
– Znajdujemy się przed wejściem do klinki, która powstała dzięki pasji i determinacji wielu osób – powiedział prof. Piotr Ponikowski. – Mam nadzieję, że niedługo tuż obok powstanie druga część, w której będą leczone także inne choroby dzieci: Uniwersyteckie Centrum Pediatrii. Jest to dla nas fundamentalna inwestycja.
230 mln zł dotacji - jak poinformował dyrektor USK dr Jakub Berezowski, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu wraz z UMW ubiega się o dotację na budowę Centrum z Ministerstwa Zdrowia.
– Przygotowaliśmy wniosek na 230 mln zł. – powiedział dyrektor dr Jakub Berezowski – Poza budową centrum pediatrii, planujemy inną ważną inwestycję związaną z hematologią i onkologią dorosłych. Przygotowujemy w tej sprawie kolejny wniosek o dotację. USK powoli staje się liderem opieki medycznej nie tylko dla województwa dolnośląskiego, ale i znacznej części Polski.
Ideę budowy Uniwersyteckiego Centrum Pediatrii gorąco poparła senator prof. Alicja Chybicka, była szefowa Kliniki Transplantologii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej:
– Na pediatrii leczy się przyszłość narodu – powiedziała prof. Chybicka. – To jest niemożliwe, żeby we Wrocławiu nie powstało centrum, w którym stworzone będą odpowiednie do tego warunki. Wystarczy się przejechać po klinikach pediatrycznych, obecnie rozproszonych w różnych miejscach. Pomimo tego, że są one remontowane, nie da się w starych budynkach zrobić nowoczesnej kliniki.
24 czerwca, w dniu Święta Wrocławia, w Ratuszu odbędzie się uroczystość nadania prof. Alicji Chybickiej tytułu Honorowego Obywatela Miasta Wrocławia.
– Honorowe obywatelstwo jest naszym najważniejszym wyróżnieniem. Zarezerwowane jest dla tych, którzy naprawdę w wyjątkowy sposób są zasłużeni dla naszego miasta. Takich właśnie, jak prof. Alicja Chybicka – powiedział Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, obecny na konferencji.
Szefowi Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii prof. dr hab. Krzysztofowi Kałwakowi oraz całemu Zespołowi Kliniki serdecznie gratulujemy tak świetnych wyników.
fot. Tomasz Walow/UMW, Tomasz Ozdoba/Kancelaria Senatu
|