Z ostatniej chwili
Nowy oddział psychiatrii we Wrocławiu
 

Nowy oddział psychiatrii we Wrocławiu



9 stycznia w Klinice Psychiatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy ul. Pasteura 10 otwarty został całodobowy oddział kliniczny psychiatryczny i psychogeriatryczny. Remont wyniósł 1,7 mln. złotych. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci 1 lutego. Oddział będzie dysponował 28 łóżkami.

– Idea jest taka by pacjent nie leżał w szpitalu tygodniami, ale został dobrze zdiagnozowany i po ustaleniu programu terapeutycznego był przekazany do leczenia w swoim środowisku – mówi prof. Joanna Rymaszewska, kierująca Kliniką Psychiatrii USK. - Czasami chorzy wymagają wieloletniego leczenia. Zależy nam, by jak najszybciej odbywało się ono w środowisku pacjenta.

Klinika Psychiatrii usytuowana jest w zabytkowym budynku, który przeszedł gruntowny remont, otacza go piękny ogród z fontanną. Korytarze nie przypominają szpitala, są na nich kwiaty i wygodne kanapy. Pacjenci mają do dyspozycji małe przytulne sale, część z nich wraz z łazienkami oraz pokój wypoczynkowy. Wszystko po to, by czuli się bardziej komfortowo i szybciej wracali do zdrowia.

- Liczymy na to, że staniemy się odziałem referencyjnym na Dolnym Śląsku - mówi Piotr Pobrotyn, dyrektor USK. - Dzięki przyłączeniu w ubiegłym roku Kliniki Psychiatrii do struktur Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu możemy zapewnić pacjentom wysokospecjalistyczną diagnostykę, którą dysponuje szpital oraz intensywne leczenie. Jak podkreśla prof. Rymaszewska z uwagi na prowadzone badania kliniczne pojawiła się możliwość wprowadzania nowych metod leczenia takich jak głęboka stymulacja mózgu (Deep Brain Stimulation) w lekoopornej nerwicy natręctw, którą realizuje razem z zespołem dr hab. Pawła Tabakowa z Kliniki Neurochirurgii USK. - Wyniki są na tyle obiecujące, że szpital chce wystąpić o duży grant w tym zakresie - dodaje.

Pacjenci w ramach badań klinicznych będą mogli także skorzystać z leczenia nowatorską metodą przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (repetitive Transcranial Magnetic Stimulation), która w Polsce nie jest jeszcze popularna, ale ma obiecujące wyniki m.in. w leczeniu schizofrenii oraz depresji.

Obecnie w Klinice Psychiatrii działają dwa oddziały dzienne – ogólny oraz leczenia nerwic a także Przykliniczna Poradnia Zdrowia Psychicznego. W ramach kliniki pracuje także zespół psychiatryczno-psychologiczny, który konsultuje pacjentów hospitalizowanych we wszystkich oddziałach USK.

 

 
Prezydent przekazał szpitalowi nowoczesny sprzęt

Prezydent przekazał szpitalowi nowoczesny sprzęt



Aparaturę medyczną za ponad 100 tys. złotych przekazał dzisiaj Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Sprzęt trafił do kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy ul. Chałubińskiego.
- To już tradycja, że tuż po świętach Bożego Narodzenia nasza klinika otrzymuje wsparcie Urzędu Miejskiego we Wrocławiu – mówi prof. Lidia Hirnle, kierownik  kliniki Ginekologii i Położnictwa USK przy ul. Chałubińskiego. - Dzięki temu wrocławianki mogą korzystać z najnowszego sprzętu medycznego. Ratujemy coraz mniejsze noworodki. Wskaźnik umieralności okołoporodowej jest coraz niższy, zwłaszcza że liczba kobiet z patologią ciąży rośnie, bo matkami zostają coraz starsze kobiety.
W tym roku wrocławski magistrat ufundował zakup trzech aparatów do KTG w tym do ciąży bliźniaczej oraz nowoczesny aparat do telemetrii. W ubiegłych latach szpital otrzymał także nowoczesny aparat do USG oraz inkubator.
W sumie we Wrocławiu w latach 2008-2018 miasto wsparło opiekę nad mamami i dziećmi, w ramach programu "Zdrowa matka i dziecko", kwotą 5 mln zł.
- Opieka nad kobietami w ciąży i noworodkami jest na Dolnym Śląsku coraz lepsza – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. - Szpitale m. in. dzięki wsparciu samorządów dysponują coraz lepszym sprzętem diagnostycznym. Dzięki temu wady, które niedawno były trudne do wykrycia, są obecnie leczone jeszcze w trakcie trwania ciąży.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny ma dwie kliniki ginekologiczne o najwyższym III stopniu referencyjności: przy ul. Chałubińskiego oraz w szpitalu przy ul. Borowskiej. Oddziały te zapewniają pełną diagnostykę i opiekę nad pacjentkami podczas najbardziej skomplikowanych porodów. W sumie w obu klinikach ginekologicznych USK rocznie na świat przychodzi blisko 4 tys. dzieci.
- To dzięki umiejętności, wiedzy i zaangażowaniu lekarzy, w naszym szpitalu przyszło na świat dziecko, które przez 55 dni podtrzymywane było w łonie matki, która była w stanie śmierci mózgowej – mówi Piotr Pobrotyn, dyrektor USK. - W naszym szpitalu na pomoc mogą także liczyć rodzice, dzieci z wadami letalnymi, którym pomagamy przejść przez dramat związany z narodzinami nieuleczalnie chorego dziecka.
W tym roku miasto dofinansowało również zakup 2 specjalistycznych łóżek do Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK przy ul. Borowskiej.
 

 
Bezpłatne badania w kierunku tętniaka aorty brzusznej
 

Bezpłatne badania w kierunku tętniaka aorty brzusznej



W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza Radeckiego we Wrocławiu pacjenci mogą zbadać się pod kątem tętniaka aorty brzusznej.

Badania prowadzone są u pacjentów powyżej 65 roku życia, u których stwierdzono co najmniej trzy spośród czynników ryzyka układu sercowo-naczyniowego:
- palenie papierosów,
- nadciśnienie tętnicze,
- otyłość,
- chorobę wieńcową,
- hiperlipidemię,
- płeć meską.

Tętniak aorty brzusznej (TAB) stanowi zagrożenie dla życia pacjenta. Powstaje wskutek osłabienia ściany tętnicy głównej. Występuje pięciokrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet. TAB wykrywa się u około 3-6% mężczyzn w wieku ponad 65 lat. Choroba często przebiega bezobjawowo.

Badania prowadzone w USK realizowane są w ramach programu Ministerstwa Zdrowia pn. „Ogólnopolskiego programu badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej w latach 2018-2020”. Badanie pozwala wykryć chorobę w jego wczesnym stadium, co pozwala na monitorowanie zmian i kierowanie pacjentów na operację w odpowiednim czasie.

Program rozpoczął się już w grudniu br. i potrwa dwa lata - do końca 2020 roku.

Na badania obowiązują zapisy. Wizytę można umówić dzwoniąc pod jeden z numerów telefonu:

1) 71 733 20 03 (nr tel. do sekretariatu Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej USK)
2) 22 417 13 25 (nr tel. ogólnopolskiej infolinii)

 
Bajkowa energia dotarła na Borowską

Bajkowa energia dotarła na Borowską



Grupa TAURON wraz z Polskim Radiem Katowice i Wydawnictwem Skrzat zrealizowała niezwykły projekt „Energia dobrych słów”. Niezwykły dlatego, że jeszcze przed świętami wywoła uśmiech na twarzach wielu małych pacjentów. 20 grudnia audiobook z bajkami, które czytali m.in. górnicy i elektromonterzy trafił także do dzieci z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

- Nasi pacjenci słuchając nagranych audiobooków będą mogli przenieść się ze szpitalnych łóżek do radosnego bajkowego świata. Uśmiechnąć się słuchając wyjątkowych nagrań, ucieszyć nimi ucho i umysł to piękne prezenty na zbliżające się święta. Dziękujemy – mówi prof. Alicja Chybicka, kierownik kliniki Przylądek Nadziei Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Świąteczny audiobook składa się z siedmiu bajek, które opowiadają między innymi o tym, dlaczego nie trzeba bać się nocnych potworów i kto stoi za psikusami robionymi Świętemu Mikołajowi. Magiczne historie, nie tylko świąteczne, zostały przekazane przez krakowskie wydawnictwo Skrzat, a dla chorych dzieci czytali je pracownicy Grupy TAURON w siedzibie Polskiego Radia Katowice.

Jak przyznali była to dla nich niezwykła przygoda. Są również dumni z tego, że ich głos został utrwalony na płycie, która w nakładzie trzech tysięcy egzemplarzy powędruje w świat. Audiobooki trafią bowiem zarówno do hospicjów, jak i szpitali, chorych dzieci i ich rodziców. Otrzymają je mali pacjenci z województwa śląskiego, opolskiego, małopolskiego i dolnośląskiego.

- Działamy na południu Polski i tutaj dzielimy się owocami naszej pracy. Nasi pracownicy poświęcili to, czego w dzisiejszych czasach brakuje nam wszystkim najbardziej – swój czas, a także dobrą energię, która płynie z tych ciepłych opowiadań – mówi Filip Grzegorczyk prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Energia dobrych słów jest kolejnym adresowanym do dzieci projektem z zakresu społecznej odpowiedzialności TAURONA, jego niezwykłość polega w znacznej mierze na tym, że został zrealizowany w znacznej mierze przez samych pracowników Grupy. - Bajki czytali: Joanna Kwiatkowska, Marta Wachowska, Barbara Kuzoń, Ewelina Boguszewska, Adam Bugiel, Małgorzata Rzepa, Sebastian Pandzich, Katarzyna Nowak, Ewa Gawlik, Marta Gurska, Wioleta Łabędź, Anna Suchy, Agnieszka Indyka, Jarosław Kocot, Sabina Pająk, Mateusz Orłowski, Katarzyna Tajchman, Jan Świdroń, Grzegorz Konopka.

W ubiegłym tygodniu dobrą energią dzieliły się nią również dzieci, które w Radiu Katowice składały świąteczne życzenia swoim chorym kolegom przebywających w szpitalach.

Zaangażowanie firmy w „Energię dobrych słów” wypływa ze „Strategii zrównoważonego rozwoju Grupy TAURON na lata 2017-2025”. Firma od lat realizuje autorskie programy społeczne, w tym również te dedykowane dzieciom. W ramach różnorakich akcji, TAURON m.in. pomaga w kompleksowym wyposażaniu pracowni do nauki przyrody w szkołach, wspiera młodych sportowców zrzeszonych w klubach i stowarzyszeniach, szkoli z szeroko pojętego bezpieczeństwa związanego z użytkowaniem energii elektrycznej.

 
Diagnostyka i leczenie amyloidozy

Diagnostyka i leczenie amyloidozy



4 grudnia odbyło się kolejne multidyscyplinarne spotkanie poświęcone diagnostyce i leczeniu amyloidozy. 1 grudnia 2018 r. w Klinice Hematologii i Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK we Wrocławiu rozpoczął się projekt gromadzenia danych na temat tej choroby.

Osoby zainteresowane projektem, proszone są o kontakt z członkami zespołu: dr Magdaleną Olszewską - Szopą (e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ) i prof. Lidią Usnarską - Zubkiewicz (e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).
Prosimy o zgłaszanie do członków zespołu wszystkich przypadków podejrzeń amyloidozy (uogólnionej, zlokalizowanej) wysuniętych w ramach opieki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Prof. Tomasz Wróbel
Kierownik Kliniki Hematologii i Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK

 


 
Piotr Pobrotyn Menedżerem Roku 2018 w Ochronie Zdrowi

Piotr Pobrotyn Menedżerem Roku 2018 w Ochronie Zdrowia

Znamy już wyniki konkursu "Sukces Roku 2018 w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny". Tytuł "Menedżera Roku 2018 w Ochronie Zdrowia - placówki publiczne" został przyznany Piotrowi Pobrotynowi, dyrektorowi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. "Sukces Roku 2018 w Ochronie Zdrowia" składa się z dziesięciu kategorii. Wśród laureatów osiemnastej edycji przedsięwzięcia są także między innymi prof. Marian Zembala, Paweł Żuk i Artur Prusaczyk oraz Dawid Ciemięga. Zwieńczeniem konkursu będzie okolicznościowa gala, która odbędzie się 10 stycznia 2019 roku na Zamku Królewskim w Warszawie.

Piotr Pobrotyn od 12 lat kieruje Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu, największym szpitalem publicznym w Polsce. Jest lekarzem, absolwentem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ma tytuł doktora nauk medycznych, ma również wykształcenie ekonomiczne. Należy do grona doradców Narodowej Rad Rozwoju powołanej przez Prezydenta RP. Jest uczestnikiem Sejmowych Komisji Zdrowia. Od wielu lat jest także ekspertem i trenerem w zakresie praktycznego zarządzania w ochronie zdrowia, ekspertem w zakresie restrukturyzacji controlingu i budżetowania w placówkach ochrony zdrowia.


 
Defibrylator dla pacjentów USK

Defibrylator dla pacjentów USK

Kolejny zakup dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu w ramach wsparcia z Funduszu Prewencyjnego przyznanego przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA.

PZU SA, w ramach prowadzenia działalności mającej na celu zapobieganie powstawaniu lub zmniejszaniu skutków wypadków ubezpieczeniowych, wsparło szpital kwotą 40 000 zł. Spółka w ramach „Zadania prewencyjnego mającego na celu ograniczenie występowania szkód powstałych w związku z wypadkami komunikacyjnymi i innymi wypadkami w życiu codziennym oraz mającego na celu ograniczenie ich rozmiarów i następstw”, dofinansowała zakup defibrylatora dla Zespołu Wczesnego Reagowania w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.


 
Strażackie Mikołajki!

Strażackie Mikołajki!

W sobotę 8. grudnia Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce zorganizowali dla dzieci leczonych na oddziałach pediatrycznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu niespodziankę z okazji Mikołajek.
Impreza rozpoczęła się od wjazdu Mikołajów po drabinie strażackiej na balkon. Później grupa podzieliła się na dwie mniejsze – jedna wraz z Mikołajem rozdawała prezenty w „Przylądku Nadziei”, kolejna odwiedziła inne oddziały pediatryczne w USK – okulistykę, nefrologię, ortopedię oraz otolaryngologię. Strażacy dotarli z upominkami do wszystkich małych pacjentów leczonych w naszym szpitalu. Po zakończeniu tej części – wszyscy zgromadzili się w sali konferencyjnej – prof. Krzysztof Kałwak podziękował za pięknie zorganizowaną imprezę. Później wszyscy zaśpiewali kilka kolęd przy akompaniamencie granym
na keyboardzie przez jednego z pacjentów. Później strażacy udali się na zewnątrz
i uformowali świecące serce przed kliniką. Na zakończenie imprezy korowód samochodów Ochotniczej Straży Pożarnej przejechał na sygnale  wokół „Przylądka Nadziei”. 


 
Superbohaterowie z prezentami

Superbohaterowie z prezentami

8 grudnia Klinikę Nefrologii Pediatrycznej USK odwiedzili Superbohaterowie wraz z przedstawicielami grupy Partnerstwo dla Gaju, którzy ufundowali dla pacjentów m.in. niezbędny sprzęt AGD. Na potrzeby m.in. oddziałowej szkoły i świetlicy  przekazali także odtwarzacz muzyki. Środki na zakup sprzętu zostały zebrane podczas  kiermaszu świątecznego 29 listopada w Centrum Handlowym Ferio Gaj.

 

Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników akcji:

Szkoły Podstawowej nr 90, Zespołu  Szkolno - Przedszkolnego 21,  Przedszkola 49, Rady Osiedla Gaj, Centrum Handlowego Ferio Gaj, MOPS-u ZTP nr 5, Fundacji Bajkowy Świat, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, Wrocławskiego Fanklubu Gwiezdnych Wojen. Szczególne podziękowania dla Violetty Ogrodowicz oraz Agaty Pacholskiej..


 
Dzieci z Przylądka odwiedziły Papieża Franciszk

Dzieci z Przylądka odwiedziły Papieża Franciszka

3 grudnia 2018 r. zakończyła pielgrzymka do Rzymu pacjentów z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W piątek 30 listopada dzieci spotkały się z Ojcem Świętym w Watykanie. To piąta pielgrzymka małych pacjentów – wcześniej spotkały się z Janem Pawłem II oraz Benedyktem XVI.

- Wasza życiowa droga jest trudna, bo musicie się leczyć, pokonać chorobę lub żyć z nią. Nie jest to łatwe - powiedział Ojciec Święty podczas audiencji w Watykanie w Sali Klementyńskiej. - Pomyślcie o tym, nie ma w życiu trudności, których nie można przezwyciężyć. Zwycięstwo jest inne dla każdej osoby, każdy wygrywa na swój sposób, ale zwycięstwo jest zawsze ideałem, horyzontem, by iść naprzód - dodał papież Franciszek.
- Każdemu z nas Bóg dał anioła stróża, od dzieciństwa aż do chwili, gdy jesteśmy starzy. Bóg dał go, by pomagał nam w życiu. Każdy ma swojego. Przyzwyczajcie się do tego, by rozmawiać z waszym aniołem; niech was strzeże, niech daje wam inspirację i niech prowadzi was zawsze do zwycięstwa w życiu – powiedział Ojciec Święty, którego słowa dodały dzieciom mnóstwo pozytywnej energii
– To było piękne mistyczne przeżycie – mówi prof. Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu.


 
Zakończenie działalności dwóch klinik przy ul. Marii Curie Skłodowskiej 66
 

Zakończenie działalności dwóch klinik przy ul. Marii Curie Skłodowskiej 66


FW związku ze zmianami organizacyjnymi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu informujemy, że:

Od 1 grudnia 2018 r. zostaje zakończona działalność Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej oraz Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego i Chirurgii Ogólnej przy ulicy Marii Curie – Skłodowskiej 66 we Wrocławiu.

Zakres działalności tych klinik będzie realizowany w szpitalu przy ul. Borowskiej 213:

a.       Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej w ramach Kliniki Chirurgii Małoinwazyjnej.

b.       Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego i Chirurgii Ogólnej w ramach Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

Poradnia Chirurgii Ogólnej realizuje świadczenia z zachowaniem ciągłości w dotychczasowej lokalizacji tj. przy ul. Marii Curie Skłodowskiej 66.

Także pacjenci ze skierowaniem na badanie endoskopowe przewodu pokarmowego mogą zgłaszać się na realizację świadczenia, tak jak dotychczas, do Pracowni Endoskopowej przy ul. Marii Curie Skłodowskiej 66 tel. 71 784 21 98, 71 784 21 99.

Pacjenci, którzy mieli ustalony termin przyjęcia do szpitala od 1 grudnia 2018 r. do Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej oraz Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego i Chirurgii Ogólnej przy ulicy Marii Curie – Skłodowskiej 66 we Wrocławiu będą informowani o terminie planowanego przyjęcia przez sekretariaty kliniki, które przejmą listy oczekujących na hospitalizację pacjentów.

W razie jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie proszę o kontakt pod numerem tel. 71 733-10-47, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


 
6000 dawczyni z bazy Fundacji DKMS oddała szpik potrzebującemu pacjentowi, dając mu szansę na życie
 

6000 dawczyni z bazy Fundacji DKMS oddała szpik potrzebującemu pacjentowi, dając mu szansę na życie



W środę, 28 listopada, w Klinice Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, 43 – letnia pani Dorota - oddała szpik dla małego pacjenta z  Włoch, dając mu tym samym szasnę na wyzdrowienie. Polska jest drugim największym rejestrem dawców szpiku w  Europie, liczącym ponad półtora miliona ludzi, deklarujących chęć podzielenia się cząstką siebie z chorym, dla którego przeszczepienie szpiku jest jedyną szansą na życie.
Tylko ułamek z potencjalnych dawców szpiku zostanie dawcą faktycznym, ponieważ szansa na znalezienie „bliźniaka genetycznego” wynosi w najlepszym przypadku 1:20 000, a w sytuacji posiadania rzadkiego genotypu - nawet 1 do kilku milionów. Dzięki pani Dorocie, sześciotysięcznej dawczyni z  Fundacji DKMS, kolejny Pacjent dostanie szansę na wyzdrowienie.
W Polsce co godzinę - a na świecie co 35 sekund - ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Na świecie odnotowuje się coraz więcej zachorowań na nowotwory układu krwiotwórczego, w  leczeniu których nie zawsze pomagają dostępne leki – nawet te najnowszej generacji. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych, jednak tylko 25 procent pacjentów znajduje swojego „bliźniaka genetycznego” w rodzinie - pozostali muszą liczyć na pomoc dawców niespokrewnionych. Takiej pomocy nie odmówiła pani Dorota.
- Dołączyłam do bazy dawców Fundacji DKMS w marcu 2015 roku, a telefon zadzwonił po 3. latach od rejestracji mówi. - Odrzuciłam połączenie sądząc, że to reklama lub jakaś oferta kredytowa. Kolejnego telefonu też nie mogłam odebrać, aż w końcu mąż poinformował mnie, że Fundacja DKMS pilnie prosi mnie o kontakt- wspomina pani Dorota. - Pan, po drugiej stronie słuchawki powiedział, że jest pacjent, który potrzebuje właśnie mojej pomocy i zapytał, czy nadal podtrzymuję decyzję oddaniu szpiku. Oczywiście zgodziłam się bez namysłu, chociaż w głowie kłębiło się wiele myśli. Wszystko mi wytłumaczono, ale z przejęcia i  nadmiaru emocji nic do mnie nie dotarło. W głowie miałam tylko pierwszy termin oddania krwi - do wstępnego badania -  to było wtedy najważniejsze – powiedziała pani Dorota.
Badania, poprzedzające oddanie szpiku, wypadły pomyślnie, a pani Dorota została zakwalifikowana do donacji metodą pobrania z talerza kości biodrowej. Pobranie szpiku odbyło się w Klinice Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Istnieją dwie metody pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych: z krwi obwodowej (ok. 80 procent przypadków) oraz z talerza kości biodrowej (20 procent). O metodzie pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych decyduje zawsze lekarz, prowadzący pacjenta, ale jest to również każdorazowo ustalane z  dawcą. Metodę wybiera się pomiędzy pobraniem materiału z krwi obwodowej lub z talerza kości biodrowej. Lekarz bierze pod uwagę to, jakie właściwości powinien mieć materiał do przeszczepienia.
O tym, jak wygląda zabieg pobrania szpiku z talerza kości biodrowej, mówi dr hab. Anna Czyż:
- Zabieg trwa od około 45 minut do 1 godziny i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. dawca przyjmowany jest na oddział dzień wcześniej, a wypisywany jest kolejnego dnia po zabiegu. Komórki pobiera się za pomocą igły punkcyjnej. W tym celu konieczne jest wykonanie dwóch niewielkich wkłuć nad kolcami biodrowymi tylnymi górnymi. Podczas zabiegu, strzykawkami zostaje pobrany szpik - do około 1-1,5 l. Ilość pobranego materiału przeliczana jest zawsze odpowiednio do masy ciała dawcy. Po zabiegu dawca zazwyczaj odczuwa lekki ból miejscowy, a powrót do formy trwa zwykle około tygodnia, natomiast szpik kostny odnawia się u dawcy w ciągu 2-3 tygodni po zabiegu.
W przypadku pani Doroty pobranie szpiku nastąpiło z talerza kości biodrowej, a biorcą jest chłopiec z  Włoch, któremu decyzja pani Doroty może uratować życie. Jak, po pobraniu, czuje się dawczyni?
Jeśli chodzi o samo pobranie, to odczuwalny jest pewien ból, ale jest on niewspółmierny z cierpieniem Pacjentów, których spotkałam na oddziale hematologii, dlatego bez wahania – zrobiłabym to jeszcze raz. We wszystkim bardzo wspierał mnie mąż, który jest ze mnie niesamowicie dumny oraz moja rodzina. Na co dzień słyszy się o historiach dawców, ale nie przypuszczałam, że będę jednym z nich. Czuję wielką radość, że mogę komuś pomóc i – mam nadzieję – uratować życie. Moim wielkim marzeniem jest poznanie w przyszłości mojego „bliźniaka genetycznego”, bo chciałabym osobiście życzyć mu dużo zdrowia. Od teraz już na zawsze będzie łączyć nas jakaś tajemnicza nić. Zachęcam wszystkich do rejestracji w bazie dawców szpiku, bo to niesamowite uczucie mieć świadomość, że gdzieś tam, na świecie, jest osoba, która właśnie dzięki mnie otrzyma szansę na życie – podsumowała pani Dorota.

Pakiety rejestracyjne można zamówić na stronie: https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca
 


 
Bajkowo w Przylądku

Bajkowo w Przylądku


28. listopada 2018 r. w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Fundacja DKMS zorganizowała imprezę dla dzieci leczonych w „Przylądku Nadziei”. Każdy z małych pacjentów otrzymał upominek. Dodatkową atrakcją były postacie bajowe takie, jak  np. Star Wars czy Minionki, z którymi maluchy bardzo chętnie się fotografowały i bawiły.
Z kolei w Klinice Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersyteckiego  Szpitala Klinicznego we Wrocławiu został pobrany szpik od 6000 dawcy szpiku zarejestrowanego w bazie DKMS.
 

 
PZU Życie przekazało 30 tys. złotych na zakup fantoma dla USK
 

PZU Życie przekazało 30 tys. złotych na zakup fantoma dla USK


Fantom będzie wykorzystywany w trakcie szkoleń z resuscytacji krążeniowo‐oddechowej, które co roku obowiązkowo muszą przechodzić pracownicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, zgodnie ze standardami Centrum Monitorowania Jakości. 

Fantom do nauki i treningu podstawowych czynności resuscytacyjnych ufundowany został przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń na Życie z  funduszu prewencyjnego, w ramach działań mających na celu zapobieganie powstawaniu lub zmniejszanie skutków wypadków ubezpieczeniowych.

Zakup został zrealizowany dzięki pomocy zespołu Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii:  Elżbiecie Ostrowskiej pielęgniarce oddziałowej i oraz Tomaszowi Ramusiowi pielęgniarzowi koordynującemu, który prowadzi szkolenia z resuscytacji  dla personelu szpitala.



 
IX Konferencja Żywienie, zdrowie i choroby
 

IX Konferencja Żywienie, zdrowie i choroby


Szanowni Państwo,

Z ogromną satysfakcją zapraszam na IX już edycję konferencji „Żywienie Zdrowie i Choroby”. Spotkamy się 24 listopada w Hotelu Ibis Styles, Plac Konstytucji 3 Maja 3 we Wrocławiu .

IX Konferencja Żywienie, zdrowie i choroby porusza interdyscyplinarne zagadnienia przydatne specjalistom w każdej z powiązanych dziedzin.

TEMATY WIODĄCE
- dieta i łuszczyca,
– wyniki badań PURE,
– aktywność fizyczna,
– dieta wegetariańska,
– mikrobiota jelitowa i oś mózgowo-jelitowa,
– dieta i choroby przewodu pokarmowego,
– najnowsze doniesienia z dietetyki.

Szczegółowy program konferencji i rejestracja na stronie www.zywienie.com.pl

Prof. dr hab. Elżbieta Poniewierka
Kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii

 



 
Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach w USK
 

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach w Uniwersyteckim

Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu 21.11.2018 r.



W środę 21 listopada, w godz. od 9:00 do 13:00, w holu głównym szpitala przy ul. Borowskiej 213 odbędzie się akcja informacyjna dla pacjentów propagująca właściwe przyjmowanie antybiotyków, zgodnie z przepisem lekarza. Wiedza o antybiotykach pomaga utrzymać ich skuteczność. W związku z akcją będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji: z lekarzem, farmaceutą, psychologiem. Wykonamy również bezpłatne pomiary poziomu stężeń glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego.

Zapraszamy

Olga Fedorowicz
kierownik Zespołu Farmacji Klinicznej

Monika Kowalska
rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

 



 
Światowy Dzień Wcześniaka
 

Dzień wcześniaka w USK


W sobotę 17 listopada w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej we Wrocławiu hucznie świętowaliśmy Światowy Dzień Wcześniaka. Zespół Kliniki Neonatologii, lekarze, pielęgniarki oraz studenci z kół naukowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zorganizowali po raz trzeci spotkanie dla wcześniaków i ich rodziców.

Różowe baloniki i skarpetki symbol nadziei i wiary, tak bardzo potrzebnej wszystkim, zarówno rodzinom jak i personelowi sprawującemu opiekę nad najmniejszym pacjentem ozdobił hol główny USK, różowy baner i różowe światła rozbłysły w oknach szpitala.

Odwiedziło nas ponad 150 osób z blisko 50 wcześniakami, które urodziły się nie tylko w szpitalu przy ul. Borowskiej. Najstarszy wcześniak ukończył już 17 lat, a urodził się z masą ciała ok. 1700g w 33 tygodniu ciąży, najmniejszy ważył 690g, a najmłodszy przyszedł na świat w 27 tygodniu ciąży.

Poza wspaniałą zabawą, w której uczestniczyły dzieci i ich rodzice pod okiem animatorów, profesjonalne porady medyczne udzielane były przez lekarzy neonatologów, pielęgniarki, położne, doradców laktacyjnych oraz fizjoterapeutów. Studentki zorganizowały warsztaty dla rodziców dotyczące udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia dziecka. Każde dziecko otrzymało także drobny upominek.
Wielu rodziców odwiedziło Klinikę Neonatologii, aby podziękować i pokazać dzieciom miejsce gdzie spędziły pierwsze miesiące swojego życia.

- Wiele wcześniaków przez lata wymaga stałej opieki - mówi Barbara Królak - Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii. - Musimy także pamiętać o ich rodzicach, którzy powinni otrzymywać niezbędne wsparcie specjalistów, stąd już po raz kolejny zorganizowaliśmy ten dzień i oczywiści zapraszamy ponownie za rok.

- Szczególne podziękowania należą się: dr Anie Szczygieł, Justynie Wielądek, Annie Fonfarze oraz dr Dorocie Paluszyńskiej - opiekunowi Koła Naukowego, bez których zaangażowania spotkanie nie byłoby tak wspaniale zorganizowane - dodaje prof. Królak - Olejnik. - Dziękujemy także sponsorom za kawę, napoje, słodycze i przekąski dla maluchów w każdym wieku, prezenty oraz animacje.

Fotorelacja z imprezy:
https://www.facebook.com/dzien.wczesniaka.w.usk/

 



 
Zbieramy dalej!
 

Zbieramy dalej!



Podczas 4. Edycji Biegu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu nie udało uzbierać się wystarczającej kwoty na leczenie 5-letniego Szymona Łabędzkiego, dlatego też Fundacja "BUM WRO" postanowiła wystawić na licytację grafikę Tomasza Sysły z logo Biegamy-Pomagamy. Całkowity dochód zostanie przeznaczony na leczenie Szymona.

Poniżej znajduje się link, w którym można dokonać zakupu:

https://allegro.pl/grafika-biegamy-pomagamy-bumwro2018-i7638233434.html

Przypomnijmy historię chłopca. Szymon jest jednym z trojga wcześniaków, które przyszły na świat w czerwcu 2013 r. W drugiej dobie życia doszło u niego do nagłego zatrzymania krążenia. Spowodowało to znaczne niedotlenie i odebrało mu szansę na prawidłowy rozwój. Dziś chłopiec walczy z czterokończynowym porażeniem mózgowym, epilepsją, problemami ze wzrokiem i opóźnieniem rozwoju psychoruchowego. Na zewnątrz jest dzieckiem uśmiechniętym, pogodnym, a wewnątrz toczy nieustającą walkę ze swoją chorobą.

Stan jego zdrowia może ulec poprawie dzięki podaniu komórek macierzystych do płynu rdzeniowo- kręgowego. Ten zabieg jest szansą dla Szymka, niestety, jest również bardzo kosztowny. Koszt leczenia to ok. 50 tysięcy złotych.

 



 
Nagroda za najlepszą pracę
 

Nagroda za najlepszą pracę na kongresie Europejskiego

Towarzystwa Nefrologicznego



Lek. Katarzyna Nowańska z Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy ul. Borowskiej została wyróżniona otrzymując nagrodę za najlepszą pracę dla młodych naukowców w czasie 55 Kongresu Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego ERA-EDTA w Kopenhadze w Danii. Na konkurs wpłynęło blisko 2 tys. prac. z całej Europy.

Lek. Katarzyna Nowańska pod opieką promotora dr hab. Mirosława Banasika zajmuje się w swojej pracy badawczej odrzucaniem zależnym od przeciwciał, ze szczególnym uwzględnieniem roli przeciwciał non-HLA w procesie odrzucania narządu przeszczepionego.

ERA-EDTA - Europejskie Towarzystwo Nefrologiczne - Europejskie Towarzystwo Dializ i Transplantacji jest organizacją, która od 1963 r. zrzesza europejskich nefrologów koncentrując się zarówno na pracy klinicznej, jak i naukowej w nefrologii, dializoterapii, transplantacji nerek. ERA-EDTA współpracuje z Towarzystwami Nefrologicznymi poszczególnych państw wspierając liczne projekty badawcze i edukacyjne.

Nagrodzona praca „Endotelin A (ETA) receptors expressed in glomeruli of renal ransplant patients may be associated with antibody mediated rejection”.

 



 
Polska patolog laureatką
 
Polska patolog laureatką prestiżowej nagrody

Dr Martyna Trzeszcz z zespołu Prof. Michała Jelenia, kierownika Zakład Patomorfologii i Cytologii Klinicznej USK zakończyła prestiżowe specjalistyczne szkolenie w ramach nagrody Giordano Fellowship Europejskiego Towarzystwa Patologów (ESP) w Advanced Training Center ESP w Sheffield - europejskim centrum patologii perinatalnej i pediatrycznej.
Dr Trzeszcz, pierwszy i do tej pory jedyny polski patolog, laureat nagrody Giordano Fellowship ESP, zakończyła z sukcesem bardzo intensywne dwumiesięczne szkolenie specjalistyczne w prestiżowym centrum patologii perinatalnej i pediatrycznej w Sheffield (UK).


- Nagroda stała się dla mnie nie tylko wyróżnieniem, zaszczytem i możliwością dalszego doskonalenia moich umiejętności w zakresie patologii perinatalnej na najwyższym europejskim i światowym poziomie, ale przede wszystkim docenieniem moich umiejętności w tej dziedzinie patologii - mówi dr Martyna Trzeszcz z Zakład Patomorfologii i Cytologii Klinicznej USK.

Jak podkreśla dr Trzeszcz zakres zakończonego szkolenia jest imponujący: 40 autopsji perinatalnych (w tym 5 sądowo-lekarskich) zakończonych wstępnym raportem autopsyjnym do użytku klinicznego; wykonanie 29 pełnych końcowych raportów autopsyjnych z analizą badań dodatkowych (genetycznych, obrazowych post mortem, mikrobiologicznych oraz immunopatologicznych); 110 specjalistycznych rozpoznań placentologicznych z pełnym raportem uwzględniającym korelacje kliniczno-patologiczne; uczestnictwo w Intradepartmental Multidisciplinary Mortality Meetings; analiza i konsultacja merytoryczna przypadków medyczno-prawnych.

Potwierdzeniem teoretycznych oraz praktycznych umiejętności dr Trzeszcz była bezpośrednia rekomendacja dr Marty Cohen, mentora szkolenia i przewodniczącej minionej kadencji International Paediatric Pathology Association oraz dr Gordana Vujanica, aktualnego przewodniczącego PPS, skutkująca decyzją Zarządu na tegorocznym PPS AG committee meeting w Paryżu przyjęciem do elitarnego grona członków Peadiatric Pathology Society.

Pozostaje mieć nadzieję, że sukces dr Trzeszcz doda odwagi innym polskim młodym patologom do podejmowania wyzwania aplikowania do tej cennej i prestiżowej Nagrody ESP.

Liczyć należy także, że będzie on istotnym wkładem w rozwój polskiej patologii perinatalnej i placentologii klinicznej, dziedzin istotnych, ale ciągle niewystarczająco docenianych w naszych krajowych warunkach.

Gratulacje!

 



 
Kardiochirurgiczna hybryda
 
Kardiochirurgiczna hybryda

(9.10.2018 r.) Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu otworzył kolejną 21 salę bloku operacyjnego - kardiochirurgiczną salę hybrydową. Sala dedykowana jest do zabiegów z zakresu kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej oraz kardiologii. Sala hybrydowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu jest jedną z najnowocześniejszych sal tego typu w Polsce. Koszt inwestycji to ponad 7 mln. złotych. Sala została wybudowana dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Zdrowia oraz środkom własnym USK.

W sali zabiegi wykonywać mogą kardiochirurdzy, chirurdzy naczyniowi oraz kardiolodzy.

- Jej funkcjonalność polega na tym, że można w niej wykonywać pacjentowi dwa różne zabiegi jednocześnie. Zwykle zabiegi odbywają się z koniecznością czasowej przerwy pomiędzy nimi, potrzebnej na rekonwalescencję, co wiąże się z ryzykiem dla pacjenta, który może doznać powikłań z powodu odłożenia drugiego zabiegu – tłumaczy prof. Marek Jasiński, kierownik Kliniki Chirurgii Serca. - Sala hybrydowa niesie również możliwość operacji małoinwazyjnej, dzięki temu skracamy czas leczenia pacjenta i jego pobytu w szpitalu – dodaje prof. Jasiński.

- Mamy w Polsce coraz więcej lekarzy, którzy są pionierami w medycynie i piszą jej światową historię – mówi dr n. med. Piotr Pobrotyn, dyrektor USK. - Mamy dostęp do coraz lepszych nowoczesnych technologii. Teraz sukcesem w medycynie nie jest tylko wynik wczesny czyli przeżycie operacji, ale wynik odległy mierzony jego jak najdłuższym przeżyciem po operacji i jak najlepszą jego jakością.

Sala wyposażona jest m.in. w technologię quantum - to najnowocześniejsze urządzenie do krążenia pozaustrojowego na świecie, które po bezpiecznym zatrzymaniu pracy serca, pozwala na dokładną i ciągłą analizę parametrów życiowych i badań krwi w trakcie operacji. Zespół kardiochirurgów USK dzięki zastosowaniu quantum może wykonywać najbardziej złożone operacje serca.

- Quantum to przykład na to, jaki postęp sprzętowy i rozwój następuje obecnie w kardiochirurgii. – Postęp technologii związanych z operacjami kardiochirurgicznymi jest ogromny – mówi prof. Marek Jasiński, szef Kliniki Chirurgii Serca w USK. - Funkcja spektrum w tym urządzeniu wykonuje w systemie ciągłym badania gazometryczne i metaboliczne krwi, co jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa pacjenta i powodzenia zabiegu. Znacząco również skraca zabieg, bo zespół operujący na bieżąco – sekunda po sekundzie – posiada pełną informację na temat stanu pacjenta. Jesteśmy posiadaczami tego urządzenia jako pierwsi w Polsce i jako jedni z pierwszych w Europie.

Światowe sukcesy kardiochirurgii USK

Technologia quantum wykorzystywanej jest do zabiegów operacyjnych w USK od stycznia 2018 r.

- W pierwszej dekadzie roku wykonaliśmy pierwsze na świecie dwie kompleksowe, złożone operacje zastawkowo-aortalne z użyciem technologii quantum – mówi prof. Marek Jasiński. - Operacje zakończyły się powodzeniem. Uczestniczyli w nich eksperci z różnych krajów, bo była to dla nich wyjątkowa okazja do poznania tej nowej technologii.

Pierwszy zabieg polegał na kompleksowej naprawie zastawek serca - aortalnej i mitralnej, natomiast u drugiego pacjenta w trybie pilnym zoperowano tętniaka aorty wstępującej. Tego typu złożone operacje stanowią szczególne wskazania do zastosowania w przyszłości tego typu najnowocześniejszych technologii, która zmniejsza inwazyjność i skraca czas operacji – mówi prof. Jasiński.

Dotychczas na świecie z wykorzystaniem urządzenia quantum przeprowadzano tylko operacje związane z chorobami wieńcowymi.

Całkowity koszt sali hybrydowej to 7,1 ml. zł. Dofinansowanie Ministerstwa Zdrowia z Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD wyniosło 3,5 mln złotych. Pozostałą kwotę szpital pokrył ze środków własnych.

 



 
Sukces hipertensjologów z USK
 
Sukces hipertensjologów z USK

Z przyjemnością informujemy, że na tegorocznym Kongresie Międzynarodowego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego ISH 2018 w Pekinie, nagrodę za najlepszy plakat pt "The Effect of Obstructive Sleep Apnea on Blood Pressure Variability in Resistant Hypertension" autorstwa: Heleny Martynowicz, Dominiki Urbanik, Moniki Michałek, Grzegorza Mazura, Katarzyny Gosławskiej, Anny Wojakowskiej, Pawła Gać, Piotra Macek, Rafała Poręby odebrała dr n. med. Helena Martynowicz z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych, Nadciśnienia Tętniczego i Onkologii Klinicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W Kongresie brało udział 2818 uczestników z 86 krajów, którzy zgłosili ponad 1600 plakatów.

Gratulujemy i życzymy autorom dalszych sukcesów!

 



 
IV Turniej Piłki Nożnej
 
IV Turniej Piłki Nożnej

Szanowni Państwo, z radością i dumą informujemy, że podczas IV Turnieju Piłki Nożnej w Ochronie Zdrowia, który odbył się 22.09.2018 r. w Olimpijskim Football Club'ie we Wrocławiu drużyna VICTORIA z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zajęła I miejsce. Serdecznie gratulujemy całej drużynie, wszystkim piłkarzom biorącym udział w Turnieju a także kibicom. Zwycięzcy IV Turnieju Piłki Nożnej w Ochronie Zdrowia: I miejsce Victoria USK II miejsce Team 1 Wojewódzki Szpital Specjalistyczny III miejsce Pogotowie Ratunkowe Ziębicka Zapraszamy wszystkich miłośników piłki nożnej do udziału w Turnieju Piłki Nożnej w Ochronie Zdrowia za rok.

 



 
Reprezentant Polski spotkał się z chorymi dziećmi
 
Zawodnik reprezentacji Polski spotkał się z chorymi dziećmi.

Kuba Błaszczykowski już po raz trzeci odwiedził podopiecznych Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Pomocnik reprezentacji Polski w piłce nożnej przyjechał do Wrocławia z kadrą Polski, która 11 września rozegra towarzyski mecz z Irlandią.

Piłkarz spędził w klinice półtorej godziny. Sala konferencyjna, w której odbywało się spotkanie była wypełniona po brzegi. Zawodnik odpowiadał na pytania dzieci, pozował do zdjęć opowiadał także o swoich planach na przyszłość. Każde dziecko dostało także od piłkarza upominek.

 



 
Ogłoszenie o zamiarze zniszczenia dokumentacji medycznej
 

Ogłoszenie o zamiarze zniszczenia dokumentacji medycznej



Działając na podstawie art. 29 ust. 2 Ustawy z dnia 6 listopada 2008 o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jednolity: Dz. U. 2017 r., poz.1318, z późniejszymi zmianami) oraz §75 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. 2015, poz. 2069) Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, ul. Borowska 213 informuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, indywidualna dokumentacja medyczna z poniżej wymienionych jednostek, po upływie okresów przechowywania, zostanie zniszczona w sposób uniemożliwiający identyfikację pacjenta, którego dotyczyła::

  • - Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej z 1997 roku,
  • - Klinika Chorób Wewnętrznych, Geriatrii i Alergologii z 1997 roku,
  • - Klinika Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii z 1997 roku,
  • - Klinika Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej z 1997 roku,
  • - Klinika Gastroenterologii i Hepatologii z 1997 roku,
  • - Klinika Chirurgii Przewodu Pokarmowego z 1997 roku,
  • - Klinika Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki z 1997 roku.

  • Dokumentacja indywidualna wewnętrzna przewidziana do zniszczenia może zostać wydana za pokwitowaniem, na wniosek pacjenta lub osoby przez niego upoważnionej do uzyskania dokumentacji.

    W związku z powyższym, prosimy osoby zainteresowane odbiorem własnej indywidualnej dokumentacji medycznej, aby zgłaszały się do Archiwum Zakładowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, ul. Borowska 213 do dnia 5 sierpnia 2018 roku z dowodem osobistym lub innym dokumentem tożsamości ze zdjęciem w dniach:
    środa i czwartek, w godz. od 8 do 14,
    po uprzednim umówieniu się pod numerem telefonicznym:
    (71) 733 16 10.
    Po ww. terminie dokumentacja medyczna, zgodnie z obowiązującą procedurą, zostanie zniszczona.

    Z-ca Dyrektora ds. Administracji i Logistyki
    Magdalena Dylewicz
 
Turniej piłki nożnej
 




 
Warsztaty dla seniorów
 
Warsztaty dla seniorów
 



 
Zawody pożarnicze
 

Pierwsze Zawody Pożarnicze Onkoludków



W sobotę 2. czerwca przyjaciele Fundacji Orange oraz Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce zorganizowali dla dzieci leczonych w Klinice „Przylądek Nadziei” Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu niespodziankę z okazji Dnia Dziecka.



Impreza rozpoczęła się od przyjazdu Korowodu Motocyklistów i samochodów Ochotniczej Straży Pożarnej wokół kliniki. Dla małych pacjentów wolontariusze zorganizowali także Pierwsze Zawody Pożarnicze dla Onkoludków. Strażacy ochotnicy dotarli także z upominkami do dzieci, które nie mogły opuścić swoich łózek.



 
<< Początek < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnie >>

Strona 16 z 20

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_425.jpg