Z ostatniej chwili
Wejścia do poradni specjalistycznych POZ
 

Wejścia do poradni specjalistycznych POZ





 
Wyróżnienie dla Zespołu Pawła Tabakowa

Wyróżnienie dla zespołu dr hab. Pawła Tabakowa


Projekt "Wrocław Walk Again" zespołu Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu kierowanego przez dr hab. Pawła Tabakowa, znalazł się w zestawieniu 34. największych osiągnięć polskiej nauki. Książkę "Science in Poland in 34 Snapshots" wydała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA).

Dokonania rodzimych naukowców zaprezentowane są w formie "fotograficznych migawek". Towarzyszy im opis infrastruktury, jaką dysponują polscy badacze oraz eseje przedstawiając polskie szkoły naukowe. Celem wydawnictwa "Science in Poland in 34 Snapshots" jest prezentacja oraz zagraniczna promocja polskich osiągnięć w różnych dziedzinach nauki.

"Science in Poland in 34 Snapshots" jest zaproszeniem do spotkania z fascynującym, wielobarwnym światem polskiej nauki i badaczy, zaobserwowanych przy pracy, gdy z autentyczną pasją realizują swoje naukowe cele" - napisał we wstępie do książki Łukasz Wojdyga, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Prof. Tomasz Szapiro, przewodniczący Komitetu Naukowego ds. Międzynarodowej Promocji Nauki Polskiej NAWA w słowie wstępnym podkreślił natomiast, że "Science in Poland in 34 Snapshots" nie próbuje być rankingiem najlepszych projektów, uczonych czy instytutów. Istota tego przekazu jest prosta: polskie środowisko naukowe jest częścią światowej wspólnoty badawczej i posiada interesujący i wartościowy potencjał do rozwoju. W każdym regionie naszego kraju, w każdej dyscyplinie, na każdej uczelni można spotkać osoby i zespoły, które mogą stać się bardzo atrakcyjnymi partnerami do współpracy w ambitnych, nowatorskich badaniach".

"Wrocław Walk Again" został wyróżniony, jako jeden z pięciu projektów z całego Dolnego Śląska, wybranych do "Science in Poland in 34 Snapshots".

Projekt dotyczy osiągnięcia naukowo-medycznego, polegającego na odbudowie przerwanego rdzenia kręgowego mężczyzny, który był sparaliżowany od pasa w dół. O tej pionierskiej operacji w 2012 r. mówił cały świat. Wrocławscy specjaliści otworzyli czaszkę mężczyzny, a z części mózgu zwanej opuszką węchową, pobrali odrobinę tkanki. Dwanaście dni później pacjent przeszedł drugą operację. Lekarze otworzyli kręgosłup i w miejscu uszkodzonego rdzenia kręgowego wszczepili komórki glejowe i fibroblasty wyhodowane z pobranej tkanki z mózgu. Rozerwane końce rdzenia połączyli nerwami pobranymi ze skóry łydki pacjenta. Rdzeń kręgowy częściowo zregenerował się, a mężczyzna znów mógł chodzić. Był to pierwszy taki przypadek na świecie.

W ramach projektu "Wrocław Walk Again" planowana jest kontynuacja tej nowatorskiej terapii. Przeprowadzone będą kolejne kwalifikacje pacjentów do zabiegu. Program jest realizowany w stolicy Dolnego Śląska przez interdyscyplinarny zespół lekarzy i naukowców.

Książkę "Science in Poland in 34 Snapshots" można przeczytać tutaj: https://tiny.pl/7rlbf

 

 
Nowy rektor UM

Prof. Piotr Ponikowski rektorem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu


Szanowni Państwo,

społeczność akademicka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu dokonała wyboru powierzając funkcję rektora w kadencji 2020-2024 prof. Piotrowi Ponikowskiemu.

Prof. Piotr Ponikowski ze swoją uczelnią związany jest już blisko 40 lat, był jej studentem - dyplom z wyróżnieniem, pracownikiem, w 2019 został kierownikiem Centrum Chorób Serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Od 2016 roku pełni funkcję Prorektora ds. Nauki, a od sierpnia 2019 roku pełni obowiązki rektora.

Jest uznanym kardiologiem - w kadencji 2017-2019 był prezesem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, członkiem Zarządu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w latach 2012-2014. Kierował licznymi projektami naukowymi – w tym międzynarodowymi – dotyczącymi leczenia niewydolności serca, choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego. Jest współautorem ponad 750 prac ogłoszonych drukiem w recenzowanych czasopismach naukowych, które cytowane były łącznie ponad 95000 razy. Jako jeden z nielicznych reprezentantów Polski, w latach 2016-2019 uwzględniany jest w prestiżowym Thomson Reuters Ranking „The World's Most Influential Scientific Minds - najbardziej wpływowych naukowców świata.

Był wielokrotnie nagradzany w tym, w 2015 roku Medalem od Prezydenta Wrocławia „Zasłużony dla Wrocławia”, w 2018 roku Złotym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP za dorobek naukowy, Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za wybitny dorobek naukowy oraz - wspólnie z prof. Stefanem Ankerem z Berlina - prestiżową polsko-niemiecką nagrodą naukową Copernicus, przyznawaną przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG).

Prywatnie prof. Piotr Ponikowski znany jest ze swojej pasji do maratonów, wolne chwile najchętniej spędza przygotowując się do kolejnego biegu.

Dziękując za wybór, Rektor-Elekt podkreślał, że nowa kadencja będzie szczególnym wyzwaniem ze względu na konsekwencje trwającej epidemii. - Powinniśmy nie tylko radzić sobie z jej skutkami, ale także szukać szans na rozwój - mówił prof. Piotr Ponikowski. W priorytetach wymieniał pracę nad nowym programem nauczania, rozwój badań klinicznych, koncentrację bazy klinicznej przy ul. Borowskiej a przede wszystkim inwestowanie w ludzi. - Musimy zmienić sposób myślenia o zarządzaniu uczelnią, dostosować ją do dzisiejszych wyzwań i możliwości. Nie zrobimy tego bez zaangażowanych i zmotywowanych pracowników - dlatego dziękując za mandat, proszę Państwa o współpracę i wspólne działanie. Dyskutujmy, szukajmy najlepszych rozwiązań i wspólnie pracujmy nad ich wdrożeniem. Cel mamy jasny - z dumą mówić – ja tutaj pracuję - to moja Uczelnia, to mój szpital - apelował nowo wybrany rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

 
Przełomowe wyniki badań nad czerniakiem błon śluzowych

Przełomowe wyniki badań nad czerniakiem błon śluzowych




Wzrost ilości dwóch białek: PARP1 i IDO1 w komórkach nowotworowych pogarsza rokowania pacjentów z czerniakiem błon śluzowych – wykazały badania prowadzone przez dr. Piotra Donizego (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny) we współpracy z prof. Mai P. Hoang (Uniwersytet Harvarda, Massachusetts General Hospital) oraz naukowcami z 11 ośrodków naukowych całego świata.

Jest to pierwsza na świecie analiza obecności białek PARP1 i IDO1 u pacjentów z czerniakiem błon śluzowych z udziałem tak licznej grupy chorych. Łączna liczba pacjentów, zakwalifikowanych do badania, obejmuje 192 osoby z 12 ośrodków naukowych w USA, Polsce, Japonii, Hiszpanii i na Tajwanie.

Badanie może być punktem zwrotnym w leczeniu i zapoczątkować łączone testowanie kliniczne (już dostępnych) inhibitorów PARP1 i IDO1 (czyli podwójnego hamowania aktywności tych dwóch białek). Biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki badań in vitro, potencjalne zahamowanie ich aktywności, mogłoby ograniczyć rozwój komórek czerniaka błon śluzowych. Badania dr. Piotra Donizego wykazały bowiem, że przeżycie długoterminowe było najkrótsze u pacjentów, u których stwierdzono jednoczasową wysoką ekspresję PARP1 i IDO1 w komórkach nowotworowych.

Czerniak błon śluzowych to rzadka (stanowi mniej niż 2 proc. wszystkich czerniaków) i źle rokującą odmiana choroby. Występuje najczęściej m.in. w obrębie jamy ustnej i nosowej, końcowym odcinku jelita grubego oraz w obrębie sromu. Mimo postępu badań onkologicznych, wciąż niewiele wiadomo na temat czynników odpowiedzialnych za rozwój tego nowotworu, poza tym, że nie wywołuje go promieniowanie UV – główny czynnik odpowiedzialny za rozwój czerniaka skóry.

Czerniaki błon śluzowych wyróżnia bardziej agresywny przebieg kliniczny, a prognoza długoterminowa jest gorsza w porównaniu z innymi podtypami czerniaków. Wskaźnik przeżycia 5-letniego dla czerniaków skóry wynosi średnio 80 proc., a dla czerniaków umiejscowionych w obrębie błon śluzowych zaledwie 25 proc.

Wyniki badania zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Cells.

Link do pełnej treści artykułu: https://www.mdpi.com/2073-4409/9/5/1135

 
Zmarł Józef Lebuda

Zmarł Józef Lebuda


 

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci lek. med. Józefa Lebudy, który przez ponad 40 lat był pracownikiem szpitala SPSK nr 1, a później Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Pogrzeb zaplanowano w środę 20 maja o godz. 11.00  na Cmentarzu przy ul. Grabiszyńskiej.

 

 
Wsparcie Kliniki Psychiatrii USK w związku pandemią koronawirusa

Wsparcie Kliniki Psychiatrii USK w związku pandemią koronawirusa



 
Odziały, które czasowo wstrzymały/wznowiły przyjęcia

Odziały, które czasowo wstrzymały/wznowiły przyjęcia


 

W związku z ujemnymi wynikami badań przesiewowych w kierunku COVID -19 pracowników Centrum Chorób Serca
wszystkie kliniki działające jego w ramach wznowiły przyjęcia, pacjentów planowych oraz pilnych.


 
Kolejne stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów z COVID-19

Kolejne stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów z COVID-19


Dziś przy ul. T. Chałubińskiego 1A otwarty został pododdział w ramach Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu (USK). Pododdział stanowić będzie zabezpieczenie dla regionu w leczeniu pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową, spowodowaną wirusem SARS-CoV2. To wspólny projekt Wojewody Dolnośląskiego, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz USK. Do pracy w obiekcie oddelegowani zostali lekarze anestezjolodzy, pielęgniarki i ratownicy z innych oddziałów szpitala.

Decyzję w sprawie utworzenia pododdziału wydał Wojewoda Dolnośląski. - Korzystamy z wszelkich dostępnych środków i wdrażamy kolejne rozwiązania, aby walczyć z koronawirusem i zabezpieczyć pacjentów na Dolnym Śląsku. Dlatego też utworzyliśmy pododdział z kolejnymi 8 stanowiskami intensywnej terapii, z możliwością rozszerzenia do 14 łóżek - mówi Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.

- Jako uczelnia medyczna i szpital kliniczny mamy obowiązek wspierać region w walce z wirusem - mówi prof. Piotr Ponikowski, p.o. rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. - Dzięki utworzeniu kolejnych na Dolnym Śląsku stanowisk do intensywnej terapii dla osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2, będziemy mogli leczyć pacjentów w stanie ostrej niewydolności oddechowej, kiedy łóżka w szpitalach jednoimiennych zapełnią się.

Dr Piotr Pobrotyn, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu podkreśla, że szpital dysponuje wyspecjalizowaną kadrą, która będzie delegowana do pracy w pododdziale. - W ramach możliwości przekazaliśmy także część sprzętu z innych oddziałów.

Remont i przystosowanie budynku realizował Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. 1, 5 mln w formie dotacji celowej zobowiązał się przekazać na ten cel Wojewoda Dolnośląski.

- To jest bardzo ważna i potrzebna inicjatywa, ponieważ stanowisk intensywnej terapii do leczenia pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2 jest mało - mówi prof. Waldemar Goździk, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK. - Będziemy leczyć najcięższe przypadki COVID-19, również takie, które będą wymagały stosowania aparatu ECMO do pozaustrojowego utlenowania krwi. Obiekt ten ma dodatkowo dla nas wszystkich znaczenie symboliczne, tutaj bowiem powstawała nowoczesna intensywna terapia, zapoczątkowana przez prof. Antoniego Arońskiego i kontynuowana z powodzeniem przez prof. Andrzeja Küblera - dodaje.

- Część wyposażenia poddziału pochodzi od darczyńców, którym należą się wielkie podziękowania za wsparcie - mówi dr Piotr Pobrotyn.

Firma AB w ramach akcji #AByrazem ufundowała dwa respiratory, najnowocześniejsze urządzenia tego typu na rynku. Fundacja Santander Bank Polska dzięki zbiórce charytatywnej "Podwójna Moc Pomagania" trzy respiratory, a kolejne dwa przekazała Polpharma. Zakup łóżek sfinansował Santander Consumer Bank, natomiast Fundacja Uniwersytetu Medycznego ufundowała siedem kardiomonitorów.


Fot. Tomasz Walow
 
Maskotki Hydropolis ze specjalną wizytą w klinice "Przylądek Nadziei" USK

Maskotki Hydropolis ze specjalną wizytą w klinice "Przylądek Nadziei" USK


Jak dbają o kondycję maskotki Hydropolis? Tego dowiedzieli się mali pacjenci klinki „Przylądek Nadziei” USK. Charyzmatyczna Ośmiornica i sympatyczny Rekin wspólnie z Szalonym Naukowcem ćwiczyli pod oknami szpitala, sprawiając wiele radości dzieciom w tym trudnym czasie.

Rekin, Ośmiornica i ich opiekun – Szalony Naukowiec zdecydowali się ćwiczyć na świeżym powietrzu. Miejsce, które wybrali nie było przypadkowe. W czwartek 30 kwietnia, zachowując wszystkie aspekty bezpieczeństwa, wybrali się do Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

To piękny gest ze strony pracowników Hydropolis i grupy artystycznej Bagienne Świetliki. W pokonaniu ciężkiej choroby równie ważne jak medycyna i opieka lekarska, są pozytywne nastawienie i dobra kondycja psychiczna. Dzięki Rekinowi, Ośmiornicy oraz szczudlarzom nasi mali podopieczni mogli na chwilę oderwać się od codziennych trosk. Maskotki wywołały szeroki uśmiech na ich twarzach! Bardzo im za to dziękujemy – mówi prof. Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

„Hydropolis charytatywnie” to projekt, który z sukcesem prowadzony jest od ponad roku. Podopieczni fundacji, szpitali, towarzystw i świetlic środowiskowych biorą udział w warsztatach prowadzonych przez przewodników i przewodniczki wrocławskiego centrum wiedzy o wodzie. W zeszłym roku załoga Hydropolis spotkała się z niemal tysiącem dzieci i młodzieży, którzy nie mają szans na udział w zajęciach organizowanych stacjonarnie w centrum.

Od wielu lat MPWiK Wrocław angażuje się społecznie w projekty, których celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców. Postanowiliśmy edukować nie tylko w Hydropolis, ale docierać szerzej i odwiedzać tych, którzy z różnych powodów nie mogą do nas przyjść. To nie pierwsza nasza wizyta w klinice „Przylądek Nadziei”, choć tym razem bardzo szczególna, bo sytuacja małych pacjentów jest jeszcze trudniejsza niż zwykle – wyjaśnia Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK Wrocław.


 
Testy pracowników USK

Testy pracowników USK przebywających w izolacji domowej


Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu - aby przyśpieszyć powrót do pracy personelu zarażonego wirusem SARS-CoV2 - uruchomił „wyjazdowy zespół wymazowy”. Wszystko po to, by jak najszybciej potwierdzić, czy zarażona osoba wróciła już do zdrowia i może zrezygnować z izolacji.

- Zależy nam, aby nasi pracownicy zostali jak najszybciej zbadani. Każda osoba, po dwóch tygodniach od potwierdzonego wyniku w kierunku COVID-19, będzie miała robione dwa takie wymazy – mówi dr Janusz Sokołowski, kierujący Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym USK. - Dziś testowane będą trzy pielęgniarki - z Oławy oraz z Wrocławia. Kolejny wymaz zaplanowany jest na poniedziałek, jeśli on również będzie ujemny, z takiej osoby, we współpracy z sanepidem, będzie zdjęty nakaz izolacji.

Zespół będzie docierał do pracowników szpitala izolowanych w domach, karetką udostępnioną przez Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu. W skład zespołu wchodzą pielęgniarka lub ratownik ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz kierowca.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym pracuje ok 5 tys. osób. Obecnie 31 pracowników ma pozytywny wynik testu w kierunku koronawirusa.

 
Telekonsultacje w Centrum Chorób Serca

Telekonsultacje w Centrum Chorób Serca


Szanowni Pacjenci,
Koleżanki i Koledzy Lekarze,

W obecnym czasie większość sił i środków ochrony zdrowia skierowana została do walki z trwającą epidemią COVID-19. Należy jednak pamiętać, że choroby układu sercowo-naczyniowego pozostają główną przyczyną zgonów w Polsce. Co więcej, pacjenci z chorobami układu krążenia (szczególnie nieleczonymi!) należą do grupy zwiększonego ryzyka zarówno zarażenia jak i niepomyślnego przebiegu infekcji COVID-19.
Tym bardziej, w tym trudnym czasie, pacjenci kardiologiczni powinni być leczeni zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i za pomocą najnowocześniejszych metod. Niestety, w związku z trwającą epidemią obserwujemy spadek ilości wykonywanych procedur kardiologicznych, w tym ratujących życie. Częściowo jest to związane z oczywistym ograniczeniem planowych zabiegów, można jednak zauważyć również niepokojący fakt istotnego zmniejszenia zgłoszeń pacjentów z powodu ostrych zespołów wieńcowych i innych pilnych stanów kardiologicznych. Podejrzewamy, że jest to związane z obawą pacjentów przed zakażeniem w szpitalu. Warto jednak wiedzieć, że śmiertelność z powodu nieleczonego zawału serca jest 10-krotnie wyższa niż w przebiegu infekcji COVID-19! Kolejną grupą chorych szczególnego ryzyka są osoby już zakwalifikowane do planowych procedur kardiologicznych lub kardiochirurgicznych, których termin zabiegu został przełożony, często na czas nieokreślony. W związku z ograniczeniem aktywności fizycznej w czasie epidemii ocena nasilenia objawów jest utrudniona i często nie odzwierciedla nieuchronnego postępu nieleczonej choroby.

Mając na uwadze powyższe argumenty należy jednak uwzględnić wciąż obecne ryzyko infekcji, mimo zastosowania wszelkich możliwych zasad bezpieczeństwa. Dlatego decyzja o wykonaniu planowego zabiegu musi być podejmowana indywidualnie po konsultacji z lekarzem.

Wychodząc naprzeciw tym trudnościom, Centrum Chorób Serca USK postanowiło udostępnić zarówno pacjentom jak i lekarzom platformę umożliwiającą bezpieczny, zdalny kontakt z lekarzem Centrum, dzięki której możliwa będzie kwalifikacja do hospitalizacji i leczenia interwencyjnego w trakcie trwającej epidemii. Konsultujący lekarz oceni podczas rozmowy telefonicznej Pani/Pana wskazania do zabiegu, określi jego pilność i ustali termin ewentualnej hospitalizacji.

Kto powinien skorzystać z naszej platformy?

Biorąc pod uwagę ograniczenia wynikające z braku możliwości pełnego badania i diagnostyki w czasie rozmowy telefonicznej o kontakt prosimy pacjentów z już rozpoznaną chorobą układu krążenia, którzy zostali wcześniej zakwalifikowani do procedur inwazyjnych, a odczuwają lęk związany z wizytą w szpitalu celem ustalenia terminu, lub u których zabiegi te zostały odwołane lub przełożone. O kontakt prosimy również chorych, którzy przebyli w przeszłości interwencje wieńcowe i odczuwają nawrót dolegliwości jak przed zabiegiem.

Prosimy również o kontakt ze strony lekarzy, którzy wiedzą o pacjentach pozostających pod ich opieką, wymagających pilnej lub przyspieszonej interwencji kardiologicznej, a którzy nie mają w chwili obecnej możliwości przyjęcia do szpitala.

Uwaga! Pacjenci, którzy odczuwają nasilone objawy takie jak: silny ból w klatce piersiowej w spoczynku, duszność w spoczynku i w pozycji leżącej, utrata przytomności powinni w trybie pilnym skontaktować się z lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej (lekarzem rodzinnym), Szpitalnym Pogotowiem Ratunkowym lub Pogotowiem Ratunkowym celem pełnej oceny stanu zdrowia.

Jak się z nami skontaktować?

Pacjentów prosimy o wypełnienie ankiety (możliwej do pobrania poniżej) i przesłanie jej, wraz z aktualną dokumentacją medyczną w formie elektronicznej (skan karty informacyjnej, wyników badań dodatkowych itp.) na adres email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . W najkrótszym możliwym terminie (do kilku dni) w godzinach 10-14 skontaktuje się z Państwem lekarz z Centrum Chorób Serca USK i przeprowadzi krótki wywiad umożliwiający potwierdzenie wskazań do zabiegu oraz ustali termin ewentualnej hospitalizacji.

Koleżanki i Kolegów Lekarzy prosimy o przesłanie streszczenia dokumentacji pacjenta wraz z numerem kontaktowym telefonu (lekarza i pacjenta) na adres email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Pragniemy poinformować, że zespół Centrum Chorób Serca USK dysponuje wszystkimi dostępnymi środkami zmniejszającymi ryzyko infekcji szpitalnej oraz prowadzi przesiewowe badania na obecność SARS CoV-2 u wszystkich chorych przyjmowanych do procedur inwazyjnych, jak i personelu medycznego.


Z poważaniem,
Zespół Centrum Chorób Serca USK we Wrocławiu

 



Ankieta do pobrania...
 
Rusza kardiologiczna telemedycyna

Rusza kardiologiczna telemedycyna


Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu w trakcie trwającej epidemii, postanowiło udostępnić kardiologom, lekarzom POZ, oraz pacjentom, platformę umożliwiającą bezpieczny, zdalny kontakt ze szpitalem, dzięki której możliwa będzie kwalifikacja do hospitalizacji i leczenia interwencyjnego.



Konsultujący lekarz oceni podczas rozmowy telefonicznej wskazania do diagnostyki i leczenia, określi pilność ewentualnej hospitalizacji i ustali termin przyjęcia do szpitala. - W obecnym czasie większość sił i środków ochrony zdrowia skierowana została do walki z trwającą epidemią COVID-19 – mówi prof. Piotr Ponikowski, kierownik Centrum Chorób Serca USK, p.o. rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. - Należy jednak pamiętać, że choroby układu sercowo-naczyniowego pozostają główną przyczyną zgonów w Polsce. Co więcej, pacjenci z chorobami układu krążenia, szczególnie nieleczonymi, należą do grupy zwiększonego ryzyka zarówno zarażenia, jak i niepomyślnego przebiegu infekcji COVID-19. Niestety, w związku z trwającą epidemią obserwujemy dramatyczny spadek ilości wykonywanych procedur kardiologicznych, w tym ratujących życie. Podejrzewamy, że jest to związane z obawą pacjentów przed zakażeniem w szpitalu.



Kto powinien skorzystać z naszej platformy?



- Biorąc pod uwagę ograniczenia wynikające z braku możliwości pełnego badania i diagnostyki w czasie rozmowy telefonicznej, o kontakt w sprawie ustalenia terminu, prosimy lekarzy kardiologów oraz lekarzy POZ, którzy dysponują najlepszą wiedzą o pacjentach pozostających pod ich opieką, a wymagających pilnej lub przyspieszonej interwencji kardiologicznej, którzy nie mają w chwili obecnej możliwości przyjęcia do szpitala. Zapraszamy również do kontaktu samych pacjentów z już rozpoznaną chorobą układu krążenia, którzy zostali wcześniej zakwalifikowani do procedur inwazyjnych, a u których zabiegi te zostały odwołane lub przełożone – wyjaśnia prof. Krzysztof Reczuch, kierownik Kliniki Chorób Serca. – Zachęcamy do kontaktu również chorych, którzy przebyli w przeszłości jakikolwiek zabieg kardiologiczny lub kardiochirurgiczny i odczuwają nawrót dolegliwości, jak przed zabiegiem.



Jak się skontaktować ze szpitalem?



Pacjenci powinni pobrać ze strony internetowej szpitala ankietę (www.usk.wroc.pl) i przesłać ją, wraz z aktualną dokumentacją medyczną w formie elektronicznej (skan karty informacyjnej, wyników badań dodatkowych itp.) na adres email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . - W najkrótszym możliwym terminie (do kilku dni) w godzinach 10-14 z pacjentem skontaktuje lekarz Centrum Chorób Serca USK i przeprowadzi krótki wywiad umożliwiający potwierdzenie wskazań do zabiegu oraz ustali termin ewentualnej hospitalizacji. – mówi dr Wojciech Zimoch z Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Lekarz kardiolog lub lekarz POZ, który ma pacjenta wymagającego pilnej interwencji kardiologicznej powinien przesłać streszczenie dokumentacji pacjenta wraz z numerem kontaktowym telefonu (lekarza i pacjenta) na adres email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Decyzja o wykonaniu planowego zabiegu będzie podejmowana indywidualnie po konsultacji z lekarzem.



Ankieta do pobrania...
 
Zawały i nowotwory w czasie epidemii

Zawały i nowotwory w czasie epidemii


Z powodu epidemii koronawirusa coraz więcej pacjentów kardiologicznych i onkologicznych zbyt późno trafia do szpitala. Powodem jest obawa przed zakażeniem.

Dane - i to nie tylko z naszego kraju ale z całej Europy - są coraz bardziej alarmujące - podkreśla kierujący Centrum Chorób Serca we Wrocławiu, prof. Piotr Ponikowski. - Liczba chorych zgłaszających się po pomoc do naszego Centrum spadła trzykrotnie. A przecież, im później pacjent trafi pod właściwą opiekę tym gorsze rokowania. To może mieć fatalne konsekwencje do chorych, zwiększać znacząco liczbę powikłań i zgonów. Mamy sygnały, że nawet chorzy, którzy źle się czują, chorzy z tzw. przyspieszonej listy, a więc wymagający szybkiej interwencji sercowo-naczyniowej, oraz chorzy z zaplanowanymi terminami badań kontrolnych odwlekają moment przyjścia do szpitala i proszą o przełożenie terminu. Powodem jest obawa przed zakażeniem koronawirusem.

Choroby sercowo-naczyniowe i nowotworowe są najczęstszą przyczyną śmierci w Polsce i na świecie. Epidemia tego nie zmieniła. W Polsce przed pojawieniem się koronawirusa odnotowywano ponad 400 tys. zgonów w ciągu roku (czyli ponad 1000 dziennie), z czego około 400 osób umiera każdego dnia z powodu chorób układu krążenia a około 300 z powodu chorób nowotworowych (dla porównania najwyższa liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa w ciągu jednego dnia wyniosła 27 osób). Musimy mieć świadomość tych danych i działać tak, by uratować jak najwięcej chorych - apelują lekarze.

Pacjenci muszą jak najszybciej trafić do szpitala, oczywiście przy zapewnieniu wszelkich środków bezpieczeństwa.

Służy temu koncepcja białych szpitali. Biały szpital, a takim szpitalem jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu to szpital, do którego przyjmowani są pacjenci bez objawów koronawirusa. Obowiązują tu rygorystyczne procedury przyjęcia (badanie temperatury, ankieta epidemiologiczna) i każda osoba z podejrzeniem koronawirusa jest przekazywana do szpitala zakaźnego.

- Działamy i leczymy pacjentów tak jak do tej pory, tylko w podwyższonym reżimie ostrożności - podkreśla prof. Piotr Ponikowski.

- Bagatelizowanie objawów, odsuwanie momentu trafienia do lekarza-specjalisty może mieć wyjątkowo negatywne konsekwencje. Pacjenci z zawałami umierają w domach, a jeśli przyjeżdżają, to z dużo większym niż zwykle opóźnieniem, co oczywiście pogarsza rokowanie - wyjaśnia prof. Krzysztof Reczuch kierujący Kliniką Chorób Serca w USK. - Przy tych schorzeniach nie można czekać. Czas ma kluczowe znaczenie. Podobnie zresztą jak i w przypadku chorób onkologicznych - dodaje.

- Czas, chronologia i punktualność są w przypadku decydujące także przypadku chorób nowotworowych - podkreśla prof. Romuald Zdrojowy - kierujący Kliniką Urologii i Onkologii Urologicznej. Liczba zachorowań na nowotwory nie zmniejszyła się. To wciąż druga przyczyna największej liczby zgonów w Polsce. - Musimy zrobić wszystko, by jak największej grupie tych chorych pomóc w leczeniu - podkreśla prof. Romuald Zdrojowy, przypominając, że to właśnie Uniwersytecki Szpital Kliniczny obejmuje specjalistyczną opieką medyczną w tym zakresie mieszkańców Wrocławia i regionu.

- Wszelkie działania związane z kontynuacją leczenia i pilną diagnostyką są realizowane, bierzemy jednak pod uwagę zagrożenie epidemiologiczne i dochowujemy wszelkich zasad bezpieczeństwa pacjentów i personelu - dodaje prof. Romuald Zdrojowy.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym zabiegi, wizyty pilne i na ratunek życia mogą się odbywać bez przeszkód. - Działamy i leczymy pacjentów tak jak do tej pory, tylko w podwyższonym reżimie sanitarnym - podkreśla prof. Piotr Ponikowski - Nie ma powodów, by w sprawach pilnych unikać szpitala, co więcej w przypadku chorób sercowo-naczyniowych i onkologicznych może to mieć katastrofalne konsekwencje dla zdrowia i życia.

Z pełnym obłożeniem działa Klinika Ginekologii i Położnictwa. Wdrożone procedury postępowania na wypadek zarażenia personelu i pacjentów działają. Dużą aktywnością wykazuje się także uniwersytecka onkologia.

Ważne, aby pacjenci na bieżąco śledzili stronę Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Tam pojawiają się informacje o czasowych ograniczeniach pracy oddziałów.

 

 
Klinika Ginekologii USK wznowiła przyjęcia

Klinika Ginekologii USK wznowiła przyjęcia.


Szanowni Państwo,

Znamy już wyniki testów w kierunku wirusa SARS-CoV-2, pacjentów i pracowników przebywających
w Klinice Ginekologii i Położnictwa USK przy ul. Borowskiej. Po tym jak u jednego z pracowników kliniki - położnej
wykryto koronowirusa,wykonaliśmy ponas 50 testów pacjentom i ponad 60 pracownikom kliniki.

- Wszystkie są negatywne, dlatego dziś wznowiliśmy przyjęcia- mówi prof. Mariusz Zimmer
- kierownik Kliniki Ginekologi i Położnictwa przy ul. Borowskiej. - Zadziały nasze wewnętrzne procedury, dzięki którym
szybko udało nam się izolować pacjentów i personel kliniki.
Dzięki temu, że mamy własne laboratorium wyniki testów znaliśmy już po 7 godzinach od ich przeprowadzenia.

Laboratorium USK od początku oznaczania SARS-CoV-2 wykonało już blisko 5000 badań w tym 679 pacjentom i 536 personelowi szpitala.


 
 
Nowoczesny respirator otrzymał Uniwersytecki Szpital Kliniczny

Nowoczesny respirator otrzymał Uniwersytecki Szpital Kliniczny
im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu od firmy AB S.A.

Placówka wciąż jednak szuka środków na skup sprzętu
i środków ochronnych, niezbędnych do walki z wirusem SARS-CoV-2.


Respirator GE Carescape R860 Healthcare to jedno z najnowocześniejszych urządzeń tego typu na rynku.
Sprzęt posiada wiele innowacyjnych rozwiązań, pomagających w opiece nad pacjentami, którzy nie są w stanie samodzielnie oddychać. Aparat obsługiwany jest jak smartfon (na zasadzie „dotknij i przeciągnij”)
i umożliwia precyzyjne obrazowanie stanu płuc. Dodatkowo posiada m.in. niezużywalny czujnik tlenu, tryb
dwupoziomowej wentylacji oraz moduł do pomiaru metabolizmu i wyznaczania zapotrzebowania energetycznego
pacjenta, co pozwala na dobór optymalnej diety. Aparat jest przeznaczony zarówno dla osób dorosłych, jak i noworodków. Kosztował kilkaset tysięcy złotych.

- Przy zwiększającej się liczbie zachorowań na COVID-19, przebiegających z ostrą niewydolnością oddechową, każdy respirator to szansa na uratowanie ludzkiego życia. Z uwagi na to, że epidemia ma już wymiar globalny zakup tych urządzeń jest obecnie niezwykle trudny - mówi dr Piotr Pobrotyn, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. - Tym bardziej doceniamy więc działania Grupy AB, która wspiera szpitale w walce z epidemią koronawirusa.

Grupa AB zapowiada dalszą pomoc. Zamierza pozyskiwać dla szpitali nie tylko respiratory, ale również lampy dezynfekujące i sprzęt AGD. - Widzimy konieczność dokonywania drastycznie trudnych wyborów przez zagranicznych lekarzy, którego pacjenta podłączyć do respiratora, a któremu niestety trzeba odmówić pomocy w krytycznym
momencie. Korzystając z wieloletnich międzynarodowych kontaktów, walczymy więc z deficytem respiratorów, aby w Polsce, przy wzbierającej obecnie pandemii, było jak najmniej takich sytuacji
- tłumaczy Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu AB S.A.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego, największy wielospecjalistyczny szpital w regionie, ma aktualnie 95 respiratorów. To jednak wciąż za mało, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo.
Na zakup sprzętu i środków ochronnych do walki z epidemią koronawirusa placówka potrzebuje około 14 mln zł.
Niezbędne są przede wszystkim dodatkowe stanowiska intensywnej opieki medycznej, kardiomonitory, pakiety indywidualnej ochrony biologicznej (IPOB), analizator laboratoryjny oraz odczynniki i testy na koronawirusa, pompy infuzyjne, aparat do mechanicznej kompresji klatki piersiowej oraz pulsoksymetry ręczne.
Szpital uruchomił konto, na które można wpłacać darowizny:
BGK 85 1130 1033 0018 8007 3520 0015 z dopiskiem "COVID 19".



 
Badania, na które czeka cały świat

Ruszył pierwszy program badania leku, dającego nadzieję na zapobieganie lub zmniejszenie ciężkich powikłań płucnych w przebiegu zakażenia koronawirusem. Pierwszy pacjent został dziś (09.04.2020) zakwalifikowany.


Badanie, którego autorami jest zespół ekspertów w dziedzinie badań klinicznych i specjalistów chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prowadzone jest w kilku ośrodkach w Polsce (oprócz Wrocławia m.in. w Łodzi, Poznaniu). Program został wybrany i sfinansowany przez Agencję Badań Medycznych jako jeden z priorytetowych kierunków walki z epidemią wirusa COVID-19.

– W ostatnich tygodniach coraz więcej osób zakażonych koronawirusem kierowanych jest na kwarantannę domową lub do izolatoriów. U większości choroba przebiegać będzie łagodnie. U 20-25% spodziewać się jednak można nasilenia objawów, w tym zapalenia płuc i niewydolności oddechowej, które mogą wymagać leczenia na oddziale intensywnej
terapii z użyciem respiratora. Z doświadczeń innych krajów wiemy, że osoby zagrożone niekorzystnym przebiegiem to osoby starsze oraz osoby z przewlekłymi chorobami płuc i serca, nadciśnieniem, cukrzycą, przewlekłą chorobą nerek. Tym wszystkim osobom poprzez udział w naszym programie terapeutycznym proponujemy rozwiązanie, które, jak liczymy, zmniejszy ryzyko powikłań zakażenia wirusem – wyjaśnia p.o. rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski.

W zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentów i personelu kluczową rolę odegra telemedycyna.

– Osobom zakwalifikowanym do badania do domu dostarczymy sprzęt, który będzie monitorował ich najważniejsze funkcje życiowe (termometr, ciśnieniomierz, urządzenie do pomiaru saturacji) a wyniki będą na bieżąco analizowane w naszym centrum telemedycznym. Dodatkowo, połowie osób wybranych w sposób losowy zaproponujemy leczenie chlorochiną przez 14 dni. Jest to lek stosowany od kilkudziesięciu lat w zapobieganiu i leczeniu malarii oraz w leczeniu chorób reumatycznych. Mamy podstawy by sądzić, że lek ten może być skuteczny w zapobieganiu rozwojowi zapalenia płuc, powikłaniom oddechowym w tym konieczności leczenia w oddziałach intensywnej terapii u chorych zakażonych COVID-19. Jednak na chwilę obecną tego nie wiemy na pewno i dlatego istnieje pilna potrzeba, aby takie badanie przeprowadzić – dodaje prof. Piotr Ponikowski. Mamy nadzieję, że pozwoli to zgromadzić wiarygodne dowody na skuteczność jego działania u chorych z COVID-19 a w konsekwencji na rutynowe wprowadzenie go do praktyki leczenia. Zmniejszenie ryzyka powikłań znacząco skróci czas choroby, a w konsekwencji przyczyni się do ograniczenia pandemii i jej skutków zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych nie tylko w Polsce ale i w Europie i na całym świecie.

- To było ogromne wyzwanie – przyznają koordynujące prace prof. Ewa Jankowska i prof. Brygida Knysz z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

- Uruchomienie tak dużego i ważnego badania w ciągu dwóch tygodni, przy uwzględnieniu obecnych braków na rynku – było wyjątkowo trudne. Musieliśmy w niespotykanym tempie procedować kwestie formalne przy współpracy z innymi ośrodkami, a także zdobyć i zakupić niezbędny sprzęt. Wszyscy uczestnicy muszą otrzymać ustandaryzowane urządzenia – termometry na przykład sprowadzaliśmy z Szanghaju. Dzięki dobrej woli i wysiłkowi wielu ludzi mamy wszystko, czego potrzebujemy na czas i mogliśmy rozpocząć badanie – podkreśla prof. Ewa Jankowska.

Badanie realizowane będzie we ścisłej współpracy z zespołem lekarzy-specjalistów chorób zakaźnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu z prof. Brygidą Knysz, prof. Leszkiem Szenbornem i prof. Krzysztofem Simonem.

W programie weźmie udział 400 osób. O pierwszych wnioskach będzie można mówić za kilka tygodni. Na znalezienie potwierdzonego naukowo skutecznego sposobu ograniczeniu powikłań oraz leczenia chorych zakażonych koronawirusem czeka cały medyczny świat.




 
Wesprzyj USK w walce z koronawirusem
 
Informacja Covid-19

Informacja Covid-19


Szanowni Państwo,

W związku wykryciem przypadków zarażenia koronawirusem pacjenta oddziału przeszczepowego oraz bezobjawowego zakażenia u jednej osoby z personelu, prof. Leszek Szenborn, kierujący Dywizją Pediatryczną Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu w czasie epidemii, powołał w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” USK zespół ekspercki.

Pracę w klinice wspiera dr Agnieszka Matkowska-Kocjan, specjalista pediatrii i chorób zakaźnych, która wspólnie z kierownictwem kliniki będzie planowała akcje wymazowe u wszystkich osób z kontaktu z osobami zarażonymi.

W piątek 3 kwietnia, w związku z wykryciem zakażenia u pacjenta oddziału przeszczepowego, zastępca dyrektora USK ds. lecznictwa Bogusław Beck, kierujący Sztabem Kryzysowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu podjął decyzję o wykonaniu 45 badań personelowi kliniki oraz opiekunowi pacjenta.

W sobotę 4 kwietnia badania w kierunku wirusa SARS-CoV-2 są kontynuowane wobec wszystkich pacjentów, pracowników kliniki, włącznie z personelem pomocniczym, administracyjnym i usługowym kliniki, który kontaktował się z pacjentami i personelem Przylądka Nadziei w ciągu ostatnich 14 dni.

Testy są także wykonywane u opiekunów pacjentów, którzy w trakcie ostatnich dwóch tygodni przebywali na terenie kliniki. Do tej pory w Przylądku Nadziei pobrano 200 próbek. W przeprowadzonych badaniach szpital wspiera finansowo Fundacja na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Zakażona pacjentka z oddziału przeszczepowego ma 9 lat, jest 7 dni po przeszczepie – jej stan lekarze określają jako stabilny.

***

Ponadto wyniki testów wykazały obecność SARS-CoV-2 u 6 osób (3 pacjentów oraz 3 pracowników personelu USK) w: Klinice Chorób Serca; Klinice Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnienia Tętniczego; Klinice Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Endokrynologicznej, w Oddziale Intensywnej Terapii oraz Centralnej Izby Przyjęć przy ul. Curie-Skłodowskiej.

W związku z zaistniałą sytuacją 40 pracowników wymienionych klinik i oddziałów przebywa na kwarantannie domowej. Szpital postępuje zgodnie z ustaloną ścieżką wywiadu epidemiologicznego pod nadzorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Pacjenci są izolowani na ternie szpitala.
Z przeprowadzonych wczoraj kilkudziesięciu testów osób z tzw. istotnego kontaktu żaden nie był pozytywny. Testy pacjentów oraz personelu szpitala będą kontynuowane zgodnie z rekomendacjami naczelnego epidemiologa szpitala.

Laboratorium molekularne USK w trybie 24-godzinnym wykonuje dziennie kilkaset testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 na potrzeby sanepidu, pacjentów szpitala oraz jego pracowników.

W pozostałych oddziałach szpitala pacjenci są przyjmowani bez zmian.

 

 
Informacja w sprawie COVID 19

Informacja w spawie zarażenia Covid -19


W piątek 3 kwietnia otrzymaliśmy pozytywny wynik testu w kierunku koronawirusa u sześciu osób; trzech pacjentów oraz trzech pracowników szpitala (ratowników oraz pielęgniarki).

Pacjenci i pracownicy na wszystkich oddziałach, na których pojawił się koronawirus zostali objęci reżimem sanitarnym. Szpital wykonał blisko 50 testów osobom z kontaktu, ponad 40 osób zostało skierowanych na kwarantannę domową.
Obecnie wejście na teren klinik mają tylko pracownicy USK przy zachowaniu środków bezpieczeństwa.
 
Uszyj maseczkę dla szpitala

Uszyj maseczkę dla szpitala / przyjdź we własnej maseczce do lekarza


Szanowni Państwo,

Uszyj maseczkę dla szpitala / przyjdź we własnej maseczce do lekarza

Dziękujemy za wszelką pomoc, jaką od Państwa otrzymujemy. Obecnie bardzo potrzebujemy maseczki chirurgiczne – przyjmiemy każdą ich ilość. Będą z nich korzystać pracownicy z obsługi szpitala, otrzymają je także pacjenci, którzy będą wchodzić do szpitala. Maseczki mogą być bawełniane lub flizelinowe.  Będziemy je odbierać przed szpitalem, po wcześniejszym umówieniu: tel. 506 810 985, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .  Następnie trafią one do sterylizacji szpitalnej.

Dzięki Waszym darom pacjenci i pracownicy szpitala będą bezpieczni.


Filmiki instruktażowe:

 

Wykrojnik --->

 

Jak uczyć maseczkę --->


 
 

 
Teleporada
 


 


 
Pilnie zatrudnimy salowe i noszowych

Pilnie zatrudnimy salowe i noszowych


Jeśli chcecie Państwo dołączyć do zespołu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu – zachęcamy do kontaktu. Obecnie potrzebujemy pracowników na stanowiska: salowa oraz noszowy. Oferujemy umowę o pracę.

Osoby zainteresowane, prosimy o przesyłanie danych kontaktowych na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub o zgłoszenie pod numerem tel. 71 733 11 42 (w godz.8:30 - 15:00)


 
Informacja dla firm gastronomicznych dostarczających personelowi USK bezpłatne posiłki.

Informacja dla firm gastronomicznych dostarczających personelowi USK bezpłatne posiłki.


Wrocławskim restauratorom dziękujemy za piękny gest solidarności z pracownikami ochrony zdrowia.

Jeśli nadal będziecie Państwo mieli takie życzenie - posiłki prosimy dostarczać o godzinie 15.00 do wejścia głównego szpitala przy ul. Borowskiej 213. Nasi pracownicy będą je przekazywać personelowi poszczególnych klinik szpitala.
Dziękujemy za każdy gest wsparcia, jaki kierujecie Państwo w naszą stronę. Robimy co w naszej mocy, by ratować zdrowie wszystkich pacjentów, którzy trafiają do naszej placówki.
 
Wstrzymanie wizyt

Wstrzymujemy wszystkie wizyty profilaktyczne dzieci w poradniach POZ i AOS


W związku z sytuacją zagrożenia epidemiologicznego by ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się choroby poprzez kontakty osobiste zawieszamy wszystkie wizyty profilaktyczne dzieci i młodzieży w poradniach POZ i AOS, w tym szczepienia ochronne, które bez uszczerbku zdrowia mogą zostać przełożone na inny termin.
Bardzo prosimy Państwa o zrozumienie.


Zalecenia Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego


https://ptp.edu.pl/wiadomosci/ogloszenia/344-komunikat-zagrozenie-epidemiologiczne

 


 

Zawieszenie badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzuszne

 

Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne zawieszamy do odwołania wszystkie badania Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Profilaktycznych - Diagnostyka Tętniaków Aorty Brzusznej.
Nowe terminy zostaną ustalone telefonicznie, po ustaniu zagrożenia zakażenia koronawirusem.
Przepraszamy za wszelkie niedogodności.
 
Koronawirus - wstrzymanie przyjęć

W trosce o zdrowie Pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, by zminimalizować ryzyko zarażenia wirusem SARS-Cov-2 (koronawirus)



WSTRZYMUJEMY


1. Wszystkie planowe przyjęcia na oddziały szpitalne.
2. Wszystkie planowe wizyty w poradniach specjalistycznych USK przy ulicach: Borowskiej 213, Chałubińskiego, Skłodowskiej-Curie, Pasteura.
3. Planowe zabiegi fizjoterapeutyczne i rehabilitacji dziennej.
4. Planowe badania w pracowniach diagnostycznych (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, badanie USG, RTG, gastroskopia oraz kolonoskopii, densytometria).


Wyjątek stanowią:

  • - terminy wizyt pacjentów w trakcie leczenia – do weryfikacji i odbiór leku w ramach wszystkich programów terapeutycznych i chemioterapii,
  • - terminy wizyt pacjentów do ściągnięcia szwów, gipsów, kontroli gojenia ran pooperacyjnych,
  • - terminy pilnych badań MR, TK, gastroskopii i kolonoskopii pacjentów w trakcie leczenia onkologicznego (DILO),
  • - terminy wizyt pacjentów w trakcie leczenia immunosupresyjnego (do kontroli).

Nowe terminy zostaną ustalone w terminie późniejszym, o czym pacjenci zostaną poinformowani przez pracowników Szpitala telefonicznie, po ustaniu zagrożenia epidemiologicznego.


W celu zminimalizowania ryzyka epidemiologicznego pacjenci proszeni są o rejestrację telefoniczną


Dbajmy o swoje zdrowie jak również zdrowie swoich najbliższych ograniczając kontakty


Zostały dla Państwa uruchomione dodatkowe telefony:


informacja telefoniczna dla pacjentów onkologicznych:

tel. 885 852 277 w godz. 07.30-15.00


informacja telefoniczna dla pacjentów do poradni specjalistycznych:

tel. 071/733 16 00, 885 853 031, 885 853 041 w godz. 7.30–18.00


Prosimy o śledzenie strony internetowej szpitala www.usk.wroc.pl Już wkrótce podamy telefony kontaktowe do poradni specjalistycznych, gdzie lekarz w ramach TELEPORADY będzie mógł skonsultować telefonicznie pacjenta kontynuującego opiekę w danej poradni specjalistycznej

 
USK szuka wolontariuszy

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu prosi o pomoc wszystkich studentów, którzy mogliby wesprzeć placówkę w działaniu w najbliższych tygodniach. 


Z apelem o wsparcie szpitali klinicznych zwrócił się do uczelni Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. USK prosi o wsparcie zarówno w pracy przy pacjentach, jak i organizacyjnej oraz administracyjnej. Osoby chętne zgłosić się mogą do szpitala - za kontakt z wolontariuszami odpowiada Krzysztof Mętel e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 71 733 11 42.

UWAGA! Osoby, które wysłały już swoje zgłoszenie pod adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. nic nie muszą robić - przekażemy je do szpitala - czekajcie na kontakt.

Bardzo dziękujemy za tak liczne zgłoszenia. Jesteśmy zbudowani postawą naszych studentów.


 
Karetka z ECMO

Karetka z ECMO


Prezydent Wrocławia przekazał Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu we Wrocławiu 1 mln. złotych na zakup karetki kontenerowej do przewozu pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową.

W karetce jadącej po pacjenta do innej placówki zostanie umieszczone urządzenie ECMO pozwalające zastąpić pracę płuc i serca. Dotychczas na Dolnym Śląsku pacjent przewożony był do szpitala wielospecjalistycznego i dopiero w placówce był podłączany do ECMO. Teraz niezbędny czas oczekiwania na podłączenie zostanie ograniczony do minimum, co w istotny sposób przyczynia się do wyzdrowienia.

Przygotowanie karetki zgodnie z wytycznymi USK potrwa od kilku do kilkunastu tygodni.
 
Ćwiczenia na wypadek zwiększonej liczby osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem

W środę 4 marca na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy ul. Borowskiej 213
zostało przeprowadzone  próbne rozłożenie polowej przyszpitalnej izby przyjęć.


Ćwiczenia prowadzone były na wypadek, gdyby wystąpiła konieczność uruchomienia dodatkowych powierzchni pod badanie osób z podejrzeniem, bądź zakażeniem koronawirusem.

Ewentualne docelowe uruchomienie tego rodzaju punktów będzie miało na celu usprawnienie funkcjonowania szpitali w czasie zwiększonej ilości mieszkańców zgłaszających jednocześnie do szpitali. W ćwiczenia jest zaangażowany Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu oraz Komisariat Policji Wrocław-Krzyki. Ustawione w trakcie ćwiczeń namioty na razie pozostaną rozłożone i służyć będą dalszemy doskonaleniu procedur.


 
Zasady postępowania przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem są umieszczone poniżej.

 
Koronawirus jak zapobiegać zakażeniu?


 

Czytaj dalej ...

Jak chronić się przed zakażeniem koronawirusem – film instruktażowy

 
<< Początek < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnie >>

Strona 13 z 20

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_421.jpg