Klinika Neonatologii

Kierownik Kliniki Prof. dr hab. med. Barbara Królak-Olejnik
Oddziały

Oddział Intensywnej Terapii Noworodka


Oddział Patologii Noworodka


Oddział Fizjologii Noworodka

Lokalizacja ul.Borowska 213, Budynek A, IV piętro


prof. dr hab. med. Barbara Królak-Olejnik
Kierownik Kliniki


Kontakt Telefon

   Sekretariat

   Sekretariat - email:

(71) 733-1500

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


  Dyżurka Pielęgniarek : (71) 733-1544
  Pielęgniarka Oddziałowa (71) 733-1506
  Bank Mleka Kobiecego (71) 733-1515
(71) 733-1554
  Poradnia Neonatologiczna (71) 733-1626





















 

Informaje dla rodzica

Regulamin Kliniki Neonatologii

 




Klinika Neonatologii liczy 46 łóżek i w jej skład wchodzą trzy oddziały :

12 stanowiskowy ODZIAŁ INTENSYWNEJ TERAPII NOWORODKA

W oddziale tym znajduje się wysokiej klasy sprzęt specjalistyczny w tym inkubatory hybrydowe, zamknięte i otwarte, sprzęt monitorujący oraz wspomagający i zastępujący niewydolny oddech noworodka. Posiadamy respiratory do konwencjonalnej wentylacji ciśnieniowej i objętościowej również z autoregulacją podaży tlenu, a także możliwością wentylacji oscylacyjnej . Aparatura do terapii oddechowej z zastosowaniem tlenku azotu pozwala na leczenie noworodków z objawami nadciśnienia płucnego umożliwia również stabilizację przedoperacyjną dzieci z przepukliną przeponową. Noworodki z objawami ciężkiego niedotlenienia okołoporodowego leczone są z zastosowaniem hipotermii leczniczej. Pacjentami oddziału są w zdecydowanej większości noworodki urodzone przedwcześnie, dzieci urodzone w stanie ciężkim bądź dzieci z poważnymi wadami wrodzonymi. Rocznie około 200 noworodków, w tym ok. 150 z masą ciała < 2000g.

ODDZIAŁ PATOLOGII NOWORODKA

Do Oddziału Patologii Noworodka przyjmowane są dzieci wymagające obserwacji, monitorowania, diagnostyki bądź leczenia urodzone zarówno w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym jak również w szpitalach o niższym stopniu referencyjności z województwa dolnośląskiego oraz województw ościennych. Szczególnie zajmujemy się diagnostyką i leczeniem wrodzonych rzadkich schorzeń metabolicznych, zakażeń wewnątrzmacicznych z grupy TORCH, wrodzonych wad rozwojowych. Hospitalizujemy również noworodki z przewlekającą się hiperbilirubinemią w celu pełnej diagnostyki i leczenia. Promujemy karmienie naturalne i wpieramy mamy w karmieniu piersią. W miarę możliwości staramy się aby mama karmiąca piersią była hospitalizowana razem z dzieckiem. Posiadamy nowoczesną aparaturę monitorującą, a także diagnostyczną do badań USG, NIRS, aEEG i EEG oraz we współpracy z Zakładem Radiologii możliwość wykonania TK i MRI. Współpracujemy z Oddziałem Nefrologii Pediatrycznej, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Neurochirurgii, Kardiologii Dziecięcej, Chirurgii Dziecięcej i Urologii, Laryngologii Dziecięcej, Okulistyki. Dysponujemy możliwością wykonywania badań genetycznych we współpracy z Katedrą i Zakładem Genetyki we Wrocławiu oraz metabolicznych we współpracy z Laboratorium Badań Metabolicznych Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

ODDZIAŁ FIZJOLOGII NOWORODKA

z salą wzmożonego nadzoru (sala przeznaczona do obserwacji położnic i noworodków we wczesnym okresie po zabiegu cięcia cesarskiego)
Noworodki w stanie dobrym, wydolne krążeniowo-oddechowo, o prawidłowej przebiegającej adaptacji do życia pozamacicznego, urodzone siłami natury bądź drogą cięcia cesarskiego przebywają na salach razem z mamą. Oddział działa według systemu rooming-in, czyli całodobowego pobytu noworodka na sali z matką. W ramach takiej opieki możliwe jest również wykonanie niektórych procedur np. fototerapii stosowanej w leczeniu żółtaczki noworodkowej. System nieprzerwanej obecności matki z dzieckiem "rooming-in" sprzyja karmieniu naturalnemu zgodnie z wdrażanym programem "10 kroków do udanego karmienia piersią". Dysponujemy sprzętem do stymulacji i wspomagania laktacji. Profesjonalnych porad laktacyjnych udzielają certyfikowani doradcy laktacyjni.



Poradnia Neonatologiczna
Utrzymujemy stały kontakt z pacjentami hospitalizowanymi w Klinice, szczególnie ekstremalnie małymi wcześniakami, z mnogimi wrodzonymi wadami rozwojowymi, zamartwicą urodzeniową, które mogą pozostawać pod opieką neonatologa do ukończenia 3 roku życia zgodnie z Zarządzeniem Prezesa NFZ. Nadzorujemy również i sprawujemy stałą kontrolę nad noworodkami z ciąż wysokiego ryzyka (wieloraczki, IUGR, wady). Posiadając sprzęt do nieinwazyjnej oceny poziomu bilirubiny sprawujemy nadzór nad noworodkami z hiperbilirubinemią.

Bank Mleka Kobiecego
Pozyskane mleko kobiece od dawczyń umożliwia żywienie noworodków - zwłaszcza najmniejszych i najbardziej chorych w okresie stabilizacji laktacji u matki - mleka swoistego gatunkowo. Wdrożenie procedur obowiązujących w Bankach na całym świecie oraz promocja karmienia naturalnego daje możliwość podaży każdemu dziecku podstawowego leku, którym w skojarzonej terapii jest mleko własnej matki lub z Banku Mleka Kobiecego.

Dydaktyka
Klinika Neonatologii stanowi również bazę dydaktyczną dla studentów Uniwersytetu Medycznego kierunku lekarskiego, pielęgniarstwa, położnictwa, farmakologii i zdrowia publicznego, a także dla lekarzy specjalizujących się w zakresie neonatologii, pediatrii i położnictwa. W Klinice odbywają się również staże podyplomowe dla lekarzy. Natomiast w ramach miejsc akredytacyjnych specjalizacja z neonatologii może być prowadzona na zasadzie rezydentury, stałego oddelegowania lub zatrudnienia etatowego. Lekarze specjalizujący się w neonatologii mogą również uczestniczyć w organizowanych kursach specjalizacyjnych CMKP.



Zespół Kliniki

Kierownik Kliniki

prof.dr hab.med. Barbara Królak-Olejnik
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Sekretariat USK
Agata Dudziak
tel. 71 733 15 00
fax 71 733 15 09

Sekretariat medyczny
Jolanta Hladik
tel. 71 733 15 04

Sekretariat dydaktyczny

Anna Gramza
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel. 71 733 15 25

 

Nauczyciele akademiccy
dr med. Karolina Karcz
tel. 71 733 15 26

dr med. Dorota Paluszyńska
tel. 71 733 15 02
tel. 71 733 15 27

dr med. Agnieszka Szafrańska
tel. 71 733 15 30

dr med. Anna Szczygieł
tel. 71 733 15 28

dr med. Monika Lachowska
tel. 71 733 15 26

lek. Barbara Tarsa
tel. 71 733 15 28

lek. Maryna Veremchuk
tel. 71 733 15 26

lek. Alicja Dudziak
tel. 71 733 15 26

dr med. Paulina Gaweł
tel. 71 733 15 54

Doktorant Szkoły Doktorskiej
lek. Izabela Cendal
tel. 71 733 15 26

Asystenci:
dr med. Karolina Barańska
lek. Alicja Dudziak
lek. Agnieszka Jalowska
lek. Marta Wieczorek-Zapłata
lek. Barbara Tarsa
dr Izabela Lehman
tel. 71 733 15 26

   
Rezydenci USK
Lek. Izabela Cendal
lek. Izabela Czyż
lek. Julia Głoskowska
lek. Natasza Jarkowska
lek. Kamila Kaletka-Bednarz
lek. Dorota Kawecka
lek. Katarzyna Koszałka-Fornal
lek. Kinga Maślejak-Pielech
lek. Iryna Ohorodnik
lek. Małgorzata Opalińska
lek. Maryna Veremchuk
tel. 71 733 15 26
tel. 71 733 15 30

Bank Mleka Kobiecego
nr med. Paulina Gaweł
mgr Lucyna Świderska
tel. 71 733 15 54
tel.71 733 15 15

Muzykoterapia
mgr Weronika Pachana

Psycholog
mgr Agnieszka Burcon

Fizjoterapeuci
mgr Anna Fonfara
mgr Joanna Kurzawa
mgr Beata Stachorzecka-Krakowiecka

Poradnia Neonatologiczna
dr Anna Szczygieł
lek. Ilona Korczak

Program KORD
mgr Joanna Żminda
tel. 885-834-807
lek. Barbara Tarsa
dr med. Monika Lachowska

 

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Odwołanie wizyty

1.jpg

Specjalizacje w USK

specjalizacjewusk.png

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Stażyści i Wolontariusze

stazysci_wolont.png

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_422.jpg