Z ostatniej chwili
Nowoczesny respirator otrzymał Uniwersytecki Szpital Kliniczny

Nowoczesny respirator otrzymał Uniwersytecki Szpital Kliniczny
im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu od firmy AB S.A.

Placówka wciąż jednak szuka środków na skup sprzętu
i środków ochronnych, niezbędnych do walki z wirusem SARS-CoV-2.


Respirator GE Carescape R860 Healthcare to jedno z najnowocześniejszych urządzeń tego typu na rynku.
Sprzęt posiada wiele innowacyjnych rozwiązań, pomagających w opiece nad pacjentami, którzy nie są w stanie samodzielnie oddychać. Aparat obsługiwany jest jak smartfon (na zasadzie „dotknij i przeciągnij”)
i umożliwia precyzyjne obrazowanie stanu płuc. Dodatkowo posiada m.in. niezużywalny czujnik tlenu, tryb
dwupoziomowej wentylacji oraz moduł do pomiaru metabolizmu i wyznaczania zapotrzebowania energetycznego
pacjenta, co pozwala na dobór optymalnej diety. Aparat jest przeznaczony zarówno dla osób dorosłych, jak i noworodków. Kosztował kilkaset tysięcy złotych.

- Przy zwiększającej się liczbie zachorowań na COVID-19, przebiegających z ostrą niewydolnością oddechową, każdy respirator to szansa na uratowanie ludzkiego życia. Z uwagi na to, że epidemia ma już wymiar globalny zakup tych urządzeń jest obecnie niezwykle trudny - mówi dr Piotr Pobrotyn, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. - Tym bardziej doceniamy więc działania Grupy AB, która wspiera szpitale w walce z epidemią koronawirusa.

Grupa AB zapowiada dalszą pomoc. Zamierza pozyskiwać dla szpitali nie tylko respiratory, ale również lampy dezynfekujące i sprzęt AGD. - Widzimy konieczność dokonywania drastycznie trudnych wyborów przez zagranicznych lekarzy, którego pacjenta podłączyć do respiratora, a któremu niestety trzeba odmówić pomocy w krytycznym
momencie. Korzystając z wieloletnich międzynarodowych kontaktów, walczymy więc z deficytem respiratorów, aby w Polsce, przy wzbierającej obecnie pandemii, było jak najmniej takich sytuacji
- tłumaczy Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu AB S.A.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego, największy wielospecjalistyczny szpital w regionie, ma aktualnie 95 respiratorów. To jednak wciąż za mało, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo.
Na zakup sprzętu i środków ochronnych do walki z epidemią koronawirusa placówka potrzebuje około 14 mln zł.
Niezbędne są przede wszystkim dodatkowe stanowiska intensywnej opieki medycznej, kardiomonitory, pakiety indywidualnej ochrony biologicznej (IPOB), analizator laboratoryjny oraz odczynniki i testy na koronawirusa, pompy infuzyjne, aparat do mechanicznej kompresji klatki piersiowej oraz pulsoksymetry ręczne.
Szpital uruchomił konto, na które można wpłacać darowizny:
BGK 85 1130 1033 0018 8007 3520 0015 z dopiskiem "COVID 19".



 
Badania, na które czeka cały świat

Ruszył pierwszy program badania leku, dającego nadzieję na zapobieganie lub zmniejszenie ciężkich powikłań płucnych w przebiegu zakażenia koronawirusem. Pierwszy pacjent został dziś (09.04.2020) zakwalifikowany.


Badanie, którego autorami jest zespół ekspertów w dziedzinie badań klinicznych i specjalistów chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prowadzone jest w kilku ośrodkach w Polsce (oprócz Wrocławia m.in. w Łodzi, Poznaniu). Program został wybrany i sfinansowany przez Agencję Badań Medycznych jako jeden z priorytetowych kierunków walki z epidemią wirusa COVID-19.

– W ostatnich tygodniach coraz więcej osób zakażonych koronawirusem kierowanych jest na kwarantannę domową lub do izolatoriów. U większości choroba przebiegać będzie łagodnie. U 20-25% spodziewać się jednak można nasilenia objawów, w tym zapalenia płuc i niewydolności oddechowej, które mogą wymagać leczenia na oddziale intensywnej
terapii z użyciem respiratora. Z doświadczeń innych krajów wiemy, że osoby zagrożone niekorzystnym przebiegiem to osoby starsze oraz osoby z przewlekłymi chorobami płuc i serca, nadciśnieniem, cukrzycą, przewlekłą chorobą nerek. Tym wszystkim osobom poprzez udział w naszym programie terapeutycznym proponujemy rozwiązanie, które, jak liczymy, zmniejszy ryzyko powikłań zakażenia wirusem – wyjaśnia p.o. rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski.

W zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentów i personelu kluczową rolę odegra telemedycyna.

– Osobom zakwalifikowanym do badania do domu dostarczymy sprzęt, który będzie monitorował ich najważniejsze funkcje życiowe (termometr, ciśnieniomierz, urządzenie do pomiaru saturacji) a wyniki będą na bieżąco analizowane w naszym centrum telemedycznym. Dodatkowo, połowie osób wybranych w sposób losowy zaproponujemy leczenie chlorochiną przez 14 dni. Jest to lek stosowany od kilkudziesięciu lat w zapobieganiu i leczeniu malarii oraz w leczeniu chorób reumatycznych. Mamy podstawy by sądzić, że lek ten może być skuteczny w zapobieganiu rozwojowi zapalenia płuc, powikłaniom oddechowym w tym konieczności leczenia w oddziałach intensywnej terapii u chorych zakażonych COVID-19. Jednak na chwilę obecną tego nie wiemy na pewno i dlatego istnieje pilna potrzeba, aby takie badanie przeprowadzić – dodaje prof. Piotr Ponikowski. Mamy nadzieję, że pozwoli to zgromadzić wiarygodne dowody na skuteczność jego działania u chorych z COVID-19 a w konsekwencji na rutynowe wprowadzenie go do praktyki leczenia. Zmniejszenie ryzyka powikłań znacząco skróci czas choroby, a w konsekwencji przyczyni się do ograniczenia pandemii i jej skutków zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych nie tylko w Polsce ale i w Europie i na całym świecie.

- To było ogromne wyzwanie – przyznają koordynujące prace prof. Ewa Jankowska i prof. Brygida Knysz z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

- Uruchomienie tak dużego i ważnego badania w ciągu dwóch tygodni, przy uwzględnieniu obecnych braków na rynku – było wyjątkowo trudne. Musieliśmy w niespotykanym tempie procedować kwestie formalne przy współpracy z innymi ośrodkami, a także zdobyć i zakupić niezbędny sprzęt. Wszyscy uczestnicy muszą otrzymać ustandaryzowane urządzenia – termometry na przykład sprowadzaliśmy z Szanghaju. Dzięki dobrej woli i wysiłkowi wielu ludzi mamy wszystko, czego potrzebujemy na czas i mogliśmy rozpocząć badanie – podkreśla prof. Ewa Jankowska.

Badanie realizowane będzie we ścisłej współpracy z zespołem lekarzy-specjalistów chorób zakaźnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu z prof. Brygidą Knysz, prof. Leszkiem Szenbornem i prof. Krzysztofem Simonem.

W programie weźmie udział 400 osób. O pierwszych wnioskach będzie można mówić za kilka tygodni. Na znalezienie potwierdzonego naukowo skutecznego sposobu ograniczeniu powikłań oraz leczenia chorych zakażonych koronawirusem czeka cały medyczny świat.




 
Wesprzyj USK w walce z koronawirusem
 
Informacja Covid-19

Informacja Covid-19


Szanowni Państwo,

W związku wykryciem przypadków zarażenia koronawirusem pacjenta oddziału przeszczepowego oraz bezobjawowego zakażenia u jednej osoby z personelu, prof. Leszek Szenborn, kierujący Dywizją Pediatryczną Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu w czasie epidemii, powołał w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” USK zespół ekspercki.

Pracę w klinice wspiera dr Agnieszka Matkowska-Kocjan, specjalista pediatrii i chorób zakaźnych, która wspólnie z kierownictwem kliniki będzie planowała akcje wymazowe u wszystkich osób z kontaktu z osobami zarażonymi.

W piątek 3 kwietnia, w związku z wykryciem zakażenia u pacjenta oddziału przeszczepowego, zastępca dyrektora USK ds. lecznictwa Bogusław Beck, kierujący Sztabem Kryzysowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu podjął decyzję o wykonaniu 45 badań personelowi kliniki oraz opiekunowi pacjenta.

W sobotę 4 kwietnia badania w kierunku wirusa SARS-CoV-2 są kontynuowane wobec wszystkich pacjentów, pracowników kliniki, włącznie z personelem pomocniczym, administracyjnym i usługowym kliniki, który kontaktował się z pacjentami i personelem Przylądka Nadziei w ciągu ostatnich 14 dni.

Testy są także wykonywane u opiekunów pacjentów, którzy w trakcie ostatnich dwóch tygodni przebywali na terenie kliniki. Do tej pory w Przylądku Nadziei pobrano 200 próbek. W przeprowadzonych badaniach szpital wspiera finansowo Fundacja na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Zakażona pacjentka z oddziału przeszczepowego ma 9 lat, jest 7 dni po przeszczepie – jej stan lekarze określają jako stabilny.

***

Ponadto wyniki testów wykazały obecność SARS-CoV-2 u 6 osób (3 pacjentów oraz 3 pracowników personelu USK) w: Klinice Chorób Serca; Klinice Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnienia Tętniczego; Klinice Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Endokrynologicznej, w Oddziale Intensywnej Terapii oraz Centralnej Izby Przyjęć przy ul. Curie-Skłodowskiej.

W związku z zaistniałą sytuacją 40 pracowników wymienionych klinik i oddziałów przebywa na kwarantannie domowej. Szpital postępuje zgodnie z ustaloną ścieżką wywiadu epidemiologicznego pod nadzorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Pacjenci są izolowani na ternie szpitala.
Z przeprowadzonych wczoraj kilkudziesięciu testów osób z tzw. istotnego kontaktu żaden nie był pozytywny. Testy pacjentów oraz personelu szpitala będą kontynuowane zgodnie z rekomendacjami naczelnego epidemiologa szpitala.

Laboratorium molekularne USK w trybie 24-godzinnym wykonuje dziennie kilkaset testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 na potrzeby sanepidu, pacjentów szpitala oraz jego pracowników.

W pozostałych oddziałach szpitala pacjenci są przyjmowani bez zmian.

 

 
Informacja w sprawie COVID 19

Informacja w spawie zarażenia Covid -19


W piątek 3 kwietnia otrzymaliśmy pozytywny wynik testu w kierunku koronawirusa u sześciu osób; trzech pacjentów oraz trzech pracowników szpitala (ratowników oraz pielęgniarki).

Pacjenci i pracownicy na wszystkich oddziałach, na których pojawił się koronawirus zostali objęci reżimem sanitarnym. Szpital wykonał blisko 50 testów osobom z kontaktu, ponad 40 osób zostało skierowanych na kwarantannę domową.
Obecnie wejście na teren klinik mają tylko pracownicy USK przy zachowaniu środków bezpieczeństwa.
 
Uszyj maseczkę dla szpitala

Uszyj maseczkę dla szpitala / przyjdź we własnej maseczce do lekarza


Szanowni Państwo,

Uszyj maseczkę dla szpitala / przyjdź we własnej maseczce do lekarza

Dziękujemy za wszelką pomoc, jaką od Państwa otrzymujemy. Obecnie bardzo potrzebujemy maseczki chirurgiczne – przyjmiemy każdą ich ilość. Będą z nich korzystać pracownicy z obsługi szpitala, otrzymają je także pacjenci, którzy będą wchodzić do szpitala. Maseczki mogą być bawełniane lub flizelinowe.  Będziemy je odbierać przed szpitalem, po wcześniejszym umówieniu: tel. 506 810 985, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .  Następnie trafią one do sterylizacji szpitalnej.

Dzięki Waszym darom pacjenci i pracownicy szpitala będą bezpieczni.


Filmiki instruktażowe:

 

Wykrojnik --->

 

Jak uczyć maseczkę --->


 
 

 
Teleporada
 


 


 
Pilnie zatrudnimy salowe i noszowych

Pilnie zatrudnimy salowe i noszowych


Jeśli chcecie Państwo dołączyć do zespołu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu – zachęcamy do kontaktu. Obecnie potrzebujemy pracowników na stanowiska: salowa oraz noszowy. Oferujemy umowę o pracę.

Osoby zainteresowane, prosimy o przesyłanie danych kontaktowych na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub o zgłoszenie pod numerem tel. 71 733 11 42 (w godz.8:30 - 15:00)


 
Informacja dla firm gastronomicznych dostarczających personelowi USK bezpłatne posiłki.

Informacja dla firm gastronomicznych dostarczających personelowi USK bezpłatne posiłki.


Wrocławskim restauratorom dziękujemy za piękny gest solidarności z pracownikami ochrony zdrowia.

Jeśli nadal będziecie Państwo mieli takie życzenie - posiłki prosimy dostarczać o godzinie 15.00 do wejścia głównego szpitala przy ul. Borowskiej 213. Nasi pracownicy będą je przekazywać personelowi poszczególnych klinik szpitala.
Dziękujemy za każdy gest wsparcia, jaki kierujecie Państwo w naszą stronę. Robimy co w naszej mocy, by ratować zdrowie wszystkich pacjentów, którzy trafiają do naszej placówki.
 
Wstrzymanie wizyt

Wstrzymujemy wszystkie wizyty profilaktyczne dzieci w poradniach POZ i AOS


W związku z sytuacją zagrożenia epidemiologicznego by ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się choroby poprzez kontakty osobiste zawieszamy wszystkie wizyty profilaktyczne dzieci i młodzieży w poradniach POZ i AOS, w tym szczepienia ochronne, które bez uszczerbku zdrowia mogą zostać przełożone na inny termin.
Bardzo prosimy Państwa o zrozumienie.


Zalecenia Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego


https://ptp.edu.pl/wiadomosci/ogloszenia/344-komunikat-zagrozenie-epidemiologiczne

 


 

Zawieszenie badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzuszne

 

Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne zawieszamy do odwołania wszystkie badania Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Profilaktycznych - Diagnostyka Tętniaków Aorty Brzusznej.
Nowe terminy zostaną ustalone telefonicznie, po ustaniu zagrożenia zakażenia koronawirusem.
Przepraszamy za wszelkie niedogodności.
 
Koronawirus - wstrzymanie przyjęć

W trosce o zdrowie Pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, by zminimalizować ryzyko zarażenia wirusem SARS-Cov-2 (koronawirus)



WSTRZYMUJEMY


1. Wszystkie planowe przyjęcia na oddziały szpitalne.
2. Wszystkie planowe wizyty w poradniach specjalistycznych USK przy ulicach: Borowskiej 213, Chałubińskiego, Skłodowskiej-Curie, Pasteura.
3. Planowe zabiegi fizjoterapeutyczne i rehabilitacji dziennej.
4. Planowe badania w pracowniach diagnostycznych (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, badanie USG, RTG, gastroskopia oraz kolonoskopii, densytometria).


Wyjątek stanowią:

  • - terminy wizyt pacjentów w trakcie leczenia – do weryfikacji i odbiór leku w ramach wszystkich programów terapeutycznych i chemioterapii,
  • - terminy wizyt pacjentów do ściągnięcia szwów, gipsów, kontroli gojenia ran pooperacyjnych,
  • - terminy pilnych badań MR, TK, gastroskopii i kolonoskopii pacjentów w trakcie leczenia onkologicznego (DILO),
  • - terminy wizyt pacjentów w trakcie leczenia immunosupresyjnego (do kontroli).

Nowe terminy zostaną ustalone w terminie późniejszym, o czym pacjenci zostaną poinformowani przez pracowników Szpitala telefonicznie, po ustaniu zagrożenia epidemiologicznego.


W celu zminimalizowania ryzyka epidemiologicznego pacjenci proszeni są o rejestrację telefoniczną


Dbajmy o swoje zdrowie jak również zdrowie swoich najbliższych ograniczając kontakty


Zostały dla Państwa uruchomione dodatkowe telefony:


informacja telefoniczna dla pacjentów onkologicznych:

tel. 885 852 277 w godz. 07.30-15.00


informacja telefoniczna dla pacjentów do poradni specjalistycznych:

tel. 071/733 16 00, 885 853 031, 885 853 041 w godz. 7.30–18.00


Prosimy o śledzenie strony internetowej szpitala www.usk.wroc.pl Już wkrótce podamy telefony kontaktowe do poradni specjalistycznych, gdzie lekarz w ramach TELEPORADY będzie mógł skonsultować telefonicznie pacjenta kontynuującego opiekę w danej poradni specjalistycznej

 
USK szuka wolontariuszy

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu prosi o pomoc wszystkich studentów, którzy mogliby wesprzeć placówkę w działaniu w najbliższych tygodniach. 


Z apelem o wsparcie szpitali klinicznych zwrócił się do uczelni Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. USK prosi o wsparcie zarówno w pracy przy pacjentach, jak i organizacyjnej oraz administracyjnej. Osoby chętne zgłosić się mogą do szpitala - za kontakt z wolontariuszami odpowiada Krzysztof Mętel e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 71 733 11 42.

UWAGA! Osoby, które wysłały już swoje zgłoszenie pod adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. nic nie muszą robić - przekażemy je do szpitala - czekajcie na kontakt.

Bardzo dziękujemy za tak liczne zgłoszenia. Jesteśmy zbudowani postawą naszych studentów.


 
Karetka z ECMO

Karetka z ECMO


Prezydent Wrocławia przekazał Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu we Wrocławiu 1 mln. złotych na zakup karetki kontenerowej do przewozu pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową.

W karetce jadącej po pacjenta do innej placówki zostanie umieszczone urządzenie ECMO pozwalające zastąpić pracę płuc i serca. Dotychczas na Dolnym Śląsku pacjent przewożony był do szpitala wielospecjalistycznego i dopiero w placówce był podłączany do ECMO. Teraz niezbędny czas oczekiwania na podłączenie zostanie ograniczony do minimum, co w istotny sposób przyczynia się do wyzdrowienia.

Przygotowanie karetki zgodnie z wytycznymi USK potrwa od kilku do kilkunastu tygodni.
 
Ćwiczenia na wypadek zwiększonej liczby osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem

W środę 4 marca na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy ul. Borowskiej 213
zostało przeprowadzone  próbne rozłożenie polowej przyszpitalnej izby przyjęć.


Ćwiczenia prowadzone były na wypadek, gdyby wystąpiła konieczność uruchomienia dodatkowych powierzchni pod badanie osób z podejrzeniem, bądź zakażeniem koronawirusem.

Ewentualne docelowe uruchomienie tego rodzaju punktów będzie miało na celu usprawnienie funkcjonowania szpitali w czasie zwiększonej ilości mieszkańców zgłaszających jednocześnie do szpitali. W ćwiczenia jest zaangażowany Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu oraz Komisariat Policji Wrocław-Krzyki. Ustawione w trakcie ćwiczeń namioty na razie pozostaną rozłożone i służyć będą dalszemy doskonaleniu procedur.


 
Zasady postępowania przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem są umieszczone poniżej.

 
Koronawirus instrukcja
 
Zakaz odwiedzin

Wrocław 27.02.2020r.


Szanowni Państwo,
w związku z sytuacją epidemiologiczną – zwiększoną zachorowalnością na grypę  oraz stwierdzonymi przypadkami infekcji grypowych w USK,

 

 

wprowadzam bezwzględny zakaz odwiedzin u pacjentów

 

hospitalizowanych na wszystkich oddziałach USK do odwołania.

Bogusław Beck
Zastępca dyrektora ds. Lecznictwa.

 
Choroby trzustki i wątroby w praktyce lekarza rodzinnego

Serdecznie zapraszamy na konferencję:


CHOROBY TRZUSTKI I WĄTROBY W PRAKTYCE LEKARZA RODZINNEGO
13.03.2020 GODZ. 14.30
SALA WYKŁADOWA KATEDRY I ZAKŁADU MEDYCYNY RODZINNEJ we Wrocławiu



Czytaj dalej ...

 
Przełom w leczeniu pacjentów - aHUS

Wrocław, 26.02.2020 r




Przełom w leczeniu pacjentów, którzy z uwagi na rzadką chorobę o tle genetycznym (aHUS) nie kwalifikowali się do przeszczepu.
Pierwszy taki przeszczep w Polsce To był przeszczep z gatunku niemożliwych. Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu dzięki dostępnemu już w Polsce leczeniu, jednym z najdroższych leków na świecie, przeszczepili nerkę 43 - letniej mieszkance Dolnego Śląska, która z uwagi na rzadką chorobę genetyczną przez lata nie kwalifikowała się do przeszczepu. To pierwszy taki zabieg w Polsce u dorosłej osoby.
Choroba rozpoczęła się, gdy pacjentka miała 32 lata i została hospitalizowana z powodu ostrej niewydolności nerek dziesięć dni po porodzie. Pomimo wdrożonego leczenia nie udało się przywrócić czynności nerek, pacjentka przez lata musiała być dializowana.

- Całe moje życie koncentrowało się wokół szpitala - mówi Dorota Sobczak. - Dializy ograniczały moje życie zawodowe, ewentualne wyjazdy były możliwe tylko w miejsca gdzie znajdowały się stacje dializ, bo co dwa dni na kilka godzin musiałam zgłosić się na zabieg hemodializy.

W 2010 roku wykonano u pacjentki przeszczep nerki, w którym rozwinął się proces wykrzepiania w drobnych naczyniach.

- W badaniach rozpoznano cechy atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego - mówi prof. Magdalena Krajewska Kierownik Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej. - Jest to choroba, która prowadzi w konsekwencji do uszkodzenia narządów wewnętrznych z niedokrwistością i niewydolnością nerek - tłumaczy.

- Po latach walki o refundację, NFZ zakwalifikował mnie do leczenia w ramach programów lekowych - mówi Dorota Sobczak. - Terapia dawała nadzieję, że kolejny przeszczep nie zostanie odrzucony.
Niestety pojawiły się komplikacje.

- Dawcy nadal nie udało się dobrać z powodu wysokiego stopnia uczulenia chorej, czyli obecności przeciwciał przeciwko potencjalnym dawcom narządu. - Konieczne było przeprowadzenie specjalnego programu odczulania z użyciem dożylnych wlewów immunoglobulin i podania leku niszczącego krwinki białe - tłumaczy dr hab. Dorota Kamińska z Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej. - Dzięki ogromnemu doświadczeniu lekarzy z Kliniki Nefrologii odczulanie udało się wykonać z powodzeniem.

Po 3 miesiącach od zakończenia leczenia odczulającego (25.09.2019) wykonano przeszczepienie nerki od dawcy zmarłego, a z uwagi na aHUS od dnia przed przeszczepieniem stosowany jest lek ekulizumab. Teraz podawany jest co dwa tygodnie.

- Kilka miesięcy po przeszczepie, jesteśmy całkowicie pewni, że terapia działa - a przeszczepiona nerka funkcjonuje prawidłowo - mówi prof. Oktawia Mazanowska z Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej - Z wiedzy jaką dziś mamy na temat tej choroby wynika, że lek powinien być podawany nieprzerwanie, dopóki przeszczepiony narząd spełnia swoją funkcję.

Roczna terapia to Pani Doroty wynosi blisko 2 mln złotych. Lek jest refundowany.

 
XI Zjazd Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej
 




 
Złote Serce dla Profesora Dragana

Złote Serce dla Profesora Dragana


Nagroda jest wyrazem wdzięczności pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu za bezinteresowną pomoc, życzliwość i wrażliwość na ludzkie cierpienie. Za bycie człowiekiem.

13 lutego w imieniu mieszkańców Wałbrzycha Ryszard Nowak, radny i przewodniczący Rady Wspólnoty Samorządowej wałbrzyskich dzielnic Biały Kamień i Kondratów odznaczył prof. Szymona Dragana Kierownika Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Złotym Sercem.

Nagroda – serce ze szlachetnego kruszcu przyznawana jest od 30 lat osobom, które przyczyniły się do niesienia pomocy mieszkańcom Wałbrzycha i Dolnego Śląska.

Jak podkreśla prof. Szymon Dragan to nagroda dla całego zespołu. – Niesienie pomocy chorym i cierpiącym jest wpisane w zawód lekarza i pielęgniarki. - Cieszymy się z tego wyróżnienia, które motywuje nas do dalszej ciężkiej pracy.

 

 
Zmarł prof. Andrzej Wall

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że zmarł prof. Andrzej Wall


były Kierownik Kliniki Ortopedii w latach1981-2007.
W październiku 2007 roku, po 27 latach kierowania kliniką, przeszedł na emeryturę.
Jednak do ostatnich dni życia pracował w szpitalu i uczestniczył w pracach naukowo-badawczych kliniki.
Zmarł po długiej chorobie 6 lutego 2020 roku.
Był nauczycielem i mistrzem dla wielu pokoleń lekarzy.
Pogrzeb odbędzie się 6 marca.

 

 
Polska Unia Szpitali Klinicznych

Apel Polskiej Unii Szpitali Klinicznych dotyczący dramatycznej sytuacji finansowej szpitali klinicznych


 
Już w pierwszym roku działalności Centrum Chorób Serca może się pochwalić sukcesami

Już w pierwszym roku działalności Centrum Chorób Serca może się pochwalić sukcesami



1 lutego 2019 r. mija rok pracy Centrum Chorób Serca, powołanego do życia decyzją  Senatu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. CCHS  jest nową strukturą Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu na bazie Kliniki Kardiologii oraz Kliniki Chorób Serca, dedykowaną rozpoznawaniu i leczeniu chorób serca.


Celem powołania nowej struktury integrującej działalność kardiologów i kardiochirurgów było wykorzystanie doświadczeń organizacyjnych przodujących ośrodków zajmujących się leczeniem chorób serca, oferujących nie tylko kompleksowe i najnowocześniejsze metody diagnostyki i leczenia, ale także maksymalne skrócenie czasu hospitalizacji (vide Oddział Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej).


Centrum tworzą najbardziej doświadczeni, najlepsi w kraju specjaliści z poszczególnych podspecjalizacji kardiologii i kardiochirurgii z myślą o ich codziennej współpracy i wspólnym, konsyliarnym ustalaniu sposobu leczenia w oparciu o wieloletnie doświadczenia zdobyte w ośrodkach, w których wcześniej pracowali: Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu,  4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, Śląskim Centrum Chorób Serca w  Zabrzu, Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach Ochojcu,  Instytucie Kardiologii w Krakowie.


W skład Centrum wchodzą eksperci, którzy mają największe w kraju doświadczenie w wybranych zabiegach i operacjach, którzy są najczęściej cytowanymi naukowcami w Polsce i na świecie, autorzy wytycznych postępowania w różnych chorobach serca rekomendowanych przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne.


Centrum współpracuje ze specjalistami z najlepszych ośrodków na świecie, m. in.  Uniwersyteckim Centrum Chorób Serca w Zurychu, Freiburgu, Bostonie, Belgradzie. Wielu młodych lekarzy z USK zostało w tych ośrodkach przeszkolonych.


Oferta dla pacjentów ze schorzeniami serca i układu krążenia jest porównywalna z możliwościami kilku zaledwie najlepszych polskich ośrodków kardiologicznych i  niewątpliwie najbogatsza na Dolnym Śląsku (vide Kliniki i Pracownie).


Już w pierwszym roku działalności Centrum Chorób Serca może się pochwalić kilkoma sukcesami:


- spektakularny, pierwszy na Dolnym Śląsku zabieg autotransplantacji serca (wycięcie i wyjęcie serca z klatki piersiowej, usunięcie mas nowotworowych, wszczepienie serca „na miejsce”); dr Roman Przybylski z zespołem,


- zainicjowanie na Dolnym Śląsku programu operacyjnego leczenia chorych z przewlekłym zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniem płucnym; dr Roman Przybylski z zespołem,


- zainicjowanie na Dolnym Śląsku programu mechanicznego wspomagania krążenia pompą LEVITRONIX; dr Roman Przybylski z zespołem,


- zainicjowanie współpracy międzynarodowej z Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Belgradzie – rekonstrukcja zastawki trójdzielnej metodą umożliwiającą pełną regenerację zastawki; dr Roman Przybylski, Belgrad,


- zainicjowanie działania tzw. shock team, tj. wielodyscyplinarnego zespołu umożliwiającego jednoczasowe wykonywanie reanimacji, wspomagania lewej komory i rewaskularyzacji u  pacjentów we wstrząsie zawałowym i po zatrzymaniu krążenia; doc Kuliczkowski/prof. Goździk/dr Przybylski z zespołami,


- wykonanie największej na Dolnym Śląsku liczby zabiegów TAVI; doc. Marcin Protasiewicz z zespołem.

 
Uwaga! Zmiana siedziby Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej od 1 lutego 2020

Klinika przeniesiona zostanie na ul. Borowską 213 – V piętro budynek B.


Przypadki ostro-dyżurowe z zakresu chirurgii dziecięcej
– pacjenci będą przyjmowani przez SOR ul. Borowska 213 specjalnie uruchomioną ścieżką dziecięcą.

Poradnie dziecięce:
chirurgiczna, urologiczna i onkologiczna - budynek „L” ul. Borowska 213

W biletomatach
- by usprawnić przyjęcia, w ramach systemu kolejkowego została utworzona specjalna kolejka dla oddziałów i poradni dziecięcych.

Wszelkie pytania związane z przeprowadzką proszę kierować na adres e-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Telefony kliniki od 1 lutego 2020 r.:

Sekretariat kliniki – tel. 71 736 49 00
Sekretariat medyczny – tel. 71 736 49 03
Rejestracja ogólna – tel. 71 733 16 00.

 


 
Odbiór dokumentacji medycznej

Szanowni Państwo,


informujemy, że od dnia 16.01.2020 r. odbiór dokumentacji medycznej
w pok. pomieszczenie 1.43,
bud. H, parter
w godz. 10.00 - 14.00.
 
Nowe możliwości obrazowania dna oka
 

Nowe możliwości obrazowania dna oka

Klinika Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej ma nowe urządzenie - Funduskamerę Topcon TRC - 50DX do wykonywania zdjęć oka i angiografii fluoresceinowej u pacjentów zagrożonych trwałą ślepotą. Urządzenie o wartości 230 000 zł. zostało zakupione ze środków Fundacji KGHM "Polska Miedź" i znajduje się w Pracowni Angiografii Fluoresceinowej.



 
Finał WOŚP w USK 2020
 




 
Ogłoszenie o naborze w ramach Ogólnopolski Pilotażowy program profilaktyki chorób odkleszczowych



Komunikat z dn. 03.12.2019 r.


Na podstawie art. 33 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. 2014 r. poz. 1146) Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu zaprasza:

Organizację pozarządową i/lub partnera społecznego, reprezentującego interesy i zrzeszające podmioty świadczące usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej do udziału w charakterze partnerów w realizacji projektu przewidującego wdrożenie programu profilaktycznego pn. „Pilotażowy program profilaktyki chorób odkleszczowych”.


W naborze mogą brać udział potencjalni partnerzy spełniający wymagania określone w Regulaminie konkursu nr POWR.05.01.00-IP.05-00-014/19 na projekty w programie profilaktycznym pn. Pilotażowy program profilaktyki chorób odkleszczowych, którzy wniosą do projektu zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne oraz wspólnie z Liderem będą uczestniczyć w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie projektu, jak również w jego realizacji.

1. Cele Partnerstwa
Głównym celem Partnerstwa będzie wspólna realizacja Projektu, który pozwoli na wspieranie współpracy podmiotów leczniczych z organizacjami pozarządowymi i partnerami społecznymi (zgodnie z definicją zawartą w PO WER) w celu poprawy jakości działań profilaktycznych oraz w celu zwiększenia skuteczności oddziaływania programu profilaktycznego.

2. Forma prawna partnera -
a) Organizacja pozarządowa w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2018 r. poz. 450), która w ostatnich 2 latach prowadziła działania związane z edukacją prozdrowotną dot. profilaktyki chorób odkleszczowych,
b) Partner społeczny reprezentujący interesy i zrzeszający podmioty świadczące usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

3. Termin składania zgłoszeń:
02.01.2020 r.

4. Udział Partnera w projekcie będzie polegał na:
a) współpracy przy opracowaniu koncepcji projektu, zaplanowaniu działań i przygotowaniu wniosku o dofinansowanie projektu w oparciu o dokumentację konkursową,
wspieraniu współpracy podmiotów leczniczych z partnerami społecznymi w celu poprawy jakości działań profilaktycznych oraz w celu zwiększenia skuteczności oddziaływania programu profilaktycznego.
Uwaga: ostateczny zakres działań partnera zostanie ustalony podczas wspólnego przygotowania projektu.

5. Działania planowane w ramach projektu m.in.:
a) świadczenia zdrowotne w ramach wdrażania Pilotażowego programu profilaktyki chorób odkleszczowych,
b) działania w zakresie działań promocyjnych skierowanych do społeczeństwa,
c) działania w zakresie szkoleń lekarzy POZ,
d) katalog w podpkt. od a do d nie jest katalogiem zamkniętym.
6. Wymagania w zakresie składanych ofert:
Oferty składane przez potencjalnych partnerów muszą zostać sporządzone w języku polskim i zawierać między innymi:
a) informację dotyczącą zgodności działalności Partnera z celami partnerstwa,
b) ib) informację na temat wkładu partnera w realizację projektu w tym, informacje o potencjale kadrowym, technicznym i finansowym, możliwym do zaangażowania na rzecz przygotowania i realizacji projektu,
c) opis działań możliwych do zrealizowania przez Partnera w ramach realizacji proponowanych działań w projekcie,
d) opis metodyki prowadzonych działań,
e) aktualny odpis z rejestru lub odpowiedniego wyciągu z ewidencji lub inny dokument
potwierdzający status prawny oferenta i umocowanie osób go reprezentujących,
f) informacja o kwalifikowalności VAT przez Partnera.

7. Kryteria dostępu:
Do postepowania mogą przystąpić wyłącznie podmioty posiadające osobowość prawną,
które łącznie spełnią wymogi:
a) prowadzenie działalności potencjalnego partnera w zakresie zgodnym z celami partnerstwa,
b) nie zalegania z opłacaniem składek wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
d) nie zalegania z opłacaniem składek wobec Urzędu Skarbowego,
e) Nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 207 ust. 4 ustawy z dnia 27.08.2019 r. o finansach
publicznych (Dz.U. 2009 nr 157 poz. 1240),
f) jeden podmiot może złożyć tylko jedną ofertę.

8. Przy wyborze Partnera będą brane pod uwagę następujące kryteria:
a) zgodność misji/profilu działalności Partnera z celami partnerstwa (punktacja max 20 pkt),
b) oferowany wkład Partnera w realizację celu partnerstwa (punktacja max 30 pkt),
c) doświadczenie w realizacji projektów/zadań o podobnym charakterze (punktacja max 20 pkt),
d) proponowany zakres współpracy w zakresie przygotowania projektu i realizacji projektu
(punktacja max 30 pkt).

Łączna maksymalna ilość punktów, jakie można uzyskać to 100 pkt. Za najkorzystniejszą zostanie uznana oferta, która zdobędzie najwyższą ilość. punktów. Oferty będą oceniane przez powołaną w tym celu komisję oceniającą. Ocena złożonych ofert prowadzona będzie zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programow w zakresie polityki spojności finansowanych w perspektywie finansowej 2014. 2020 (Dz. U. z 2017 r. poz. 1460, 1475).

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Działem Projektów Rozwojowych
tel.: 71 784 20 92, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.




 
<< Początek < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnie >>

Strona 13 z 20

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_425.jpg