Dla Mediów


Film BBC w TVP2

17.11.2014r.


Film BBC w TVP2


W poniedziałek 17 listopada o godz. 22.55 TVP 2 wyemituje film BBC o leczeniu eksperymentalnym komórkami gleju węchowego, jaki został zrealizowany w Klinice Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
 
Gratulacje dla zespołu z Borowskiej
 

28.10.2014r.


Gratulacje dla zespołu z Borowskiej Sukces neurochirurgów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu dostrzegł nie tylko cały medyczny świat, ale także politycy wśród nich sam prezydent Bronisław Komorowski, który na ręce prof. Włodzimierza Jarmundowicza skierował podziękowania:

„Dziękuję Państwu za rozsławienie polskiej nauki, za umocnienie dobrego imienia Polski w świecie. Za dostarczenie w ćwierćwiecze wolności kolejnego świadectwa, że polscy specjaliści zapisują się swoimi dokonaniami wśród znaczących procesów współczesnej cywilizacji.
 Proszę przyjąć życzenia kolejnych znakomitych osiągnięć medycznych.
 Rzeczypospolitej Polskiej
Bronisław Komorowski”
Link do pełnej treści listu.
Gratulacje przekazała także prof. Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.   

 
The walk again

27.10.2014r.


The walk again


Za zgodą telewizji BBC umieszczamy link do filmu „The walk again” wyemitowanego we wtorek 21 października w programie „Panorama” stacji BBC One.

Zdjęcia do reportażu powstały w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym wiosną tego roku. Jego bohaterem jest 40-letni Dariusz Fidyk, któremu cztery lata temu napastnik nożem uszkodził rdzeń kręgowy. Pionierską terapię opracowali neurochirurdzy z USK we Wrocławiu prof. Włodzimierz Jarmundowicz i dr Paweł Tabakow.

Osoby zainteresowane emisją filmu proszone są o kontakt pod nr tel. 662 232 599.
http://vimeo.com/109814920
Hasło: pan0rama


 
MATERIAŁY Z KONFERENCJI

MATERIAŁY Z KONFERENCJI


Materiały prasowe na temat eksperymentalnej terapii komórkowej zastosowanej u pacjenta z całkowitym przerwaniem rdzenia kręgowego
W razie pytań proszę o kontakt:
Monika Kowalska
rzecznik prasowy
tel. 662 232 599
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 
Nadzwyczajna operacja

21.10.2014r.


Nadzwyczajna operacja


Na pierwszych stronach światowych dzienników znajdziemy dzisiaj informację o sukcesie współpracy polsko-angielskich naukowców. Wśród nich wymieniani są pracownicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

We wtorek, 21 października w telewizji BBC One w programie „Panorama”, o godzinie 23.35 ukaże się godzinny film o wynikach ich eksperymentalnej terapii komórkowej zastosowanej u pacjenta z całkowitym przerwaniem rdzenia kręgowego.

Pacjent został zoperowany autorską metodą polegającą na przeszczepie własnych komórek gleju węchowego połączoną z rekonstrukcją rdzenia nerwu wszczepami z nerwów obwodowych.

Metoda eksperymentalnej terapii komórkowej opracowana została w kierowanym przez prof. Włodzimierza Jarmundowicza oraz dr Pawła Tabakowa interdyscyplinarnym zespole lekarzy z kliniki neurochirurgii USK we Wrocławiu oraz instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu. Podczas prowadzonych badań zespół polski aktywnie współpracował z zespołem naukowców University College London kierowanym przez prof. Geoffrey’a Raismana, światowej klasy naukowca, który jest uważany za odkrywcę właściwości naprawczych komórek gleju węchowego.

- Od 12 lat prowadzimy badania nad możliwością uzyskania pomocy pacjentom z całkowitym uszkodzeniem rdzenia kręgowego, którzy do końca życia są skazani na wózek inwalidzki – mówi dr Paweł Tabakow. – Wynika to z powszechnie panującego poglądu w medycynie, że nie jest możliwe uzyskanie regeneracji włókien nerwowych w rdzeniu kręgowym u człowieka.

Bohaterem filmu jest czwarty z siedmiu pacjentów u których stopniowo stosowano tą pionierską terapię. Wcześniej zaobserwowano u niego nieomal całkowite przerwanie rdzenia kręgowego w wyniku urazu nożem. Intensywna półtoraroczna rehabilitacja przedoperacyjna nie przyniosła żadnej poprawy. Dlatego w USK podjęto ryzyko zastosowania w jego leczeniu, po raz pierwszy na świecie, terapii opartej na komórkach glejowych pobranych z opuszki węchowej pacjenta, która jest fragmentem mózgu.

Dzięki temu, zespołowi udało się potwierdzić możliwość regeneracji rdzenia kręgowego człowieka. Terapia spowodowała częściowy powrót czucia i ruchu w nogach. Obecnie pacjent może samodzielnie poruszać się w szynach wspomagających stawy. Jest nadal rehabilitowany. Z miesiąca na miesiąc jego stan ulega dalsze poprawie.

- Uzyskane optymistyczne wyniki leczenia zachęcają nas do leczenia kolejnych pacjentów przy użyciu tej metody – mówi prof. Włodzimierz Jarmundowicz, kierownik Kliniki Neurochirurgii USK we Wrocławiu. - Należy jednak pamiętać, że to początek długiej i trudnej drogi, w której trzeba będzie udowodnić, że ta terapia przyniesie efekt u kolejnych pacjentów z podobnym uszkodzeniem rdzenia kręgowego.

- Wyniki Pracy Wrocławskiego Zespołu Neurochirurgów zostały także dziś opublikowane w renomowanym czasopiśmie medycznym Cell Transplantation w USA – mówi dr Wojciech Fortuna z Instytutu Immunologii PAN oraz z kliniki Neurochirurgii USK. - Zostały także pozytywnie ocenione przez niezależnego eksperta w dziedzinie leczenie urazów rdzenia kręgowego u ludzi, Prof. Wagiha El Masri z Wielkiej Brytanii.

Film od północy będzie w Internecie:
www.bbc.co.uk/programmes/b006t14n/episodes/guide
Informacja w tej sprawie ukazała się także na stronie BBC oraz w dzienniku Independent.
 
<< Początek < Poprzednia 11 12 13 14 Następna > Ostatnie >>

Strona 14 z 14