Informacja Prasowa

Kolejni pacjenci otrzymają szansę na odzyskanie sprawności


(Wrocław, 8.03.2016 r.) Rozpoczęły się poszukiwania dwójki pacjentów, którzy przejdą nowatorską operację regeneracji rdzenia kręgowego. Zostaną oni wybrani spośród osób z całego świata, które zgłoszą się za pośrednictwem strony internetowej walk-again-project.org.


Projekt „Wrocław Walk Again” jest kontynuacją nowatorskiej eksperymentalnej terapii rekonstrukcji przerwanego rdzenia kręgowego przy użyciu komórek glejowych pobranych z opuszki węchowej oraz wszczepów z nerwów obwodowych. W 2012 r. przeprowadzona została pierwsza tego typu operacja. Pacjent – Dariusz Fidyka – odzyskał częściowo czucie w porażonych kończynach i możliwość poruszania się. Powodzenie eksperymentu stało się inspiracją do kontynuacji badania, co pozwoli ocenić bezpieczeństwo i skuteczność zastosowanej terapii.


Kwalifikacje już ruszyły!
Wkrótce kolejne dwie osoby, wyłonione na podstawie wniosków złożonych za pośrednictwem strony walk-again-project.org, będą miały szansę znów zacząć chodzić. Zakwalifikowani zostaną pacjenci o szczególnym uszkodzeniu rdzenia – jego całkowitym przecięciu ostrym narzędziem. Na stronie internetowej zostały umieszczone szczegółowe kryteria udziału w eksperymentalnym leczeniu, a także informacje o tym, jakie dokumenty należy przesłać za pomocą specjalnego formularza, dostępnego po zalogowaniu. Na podstawie otrzymanych informacji komisja wybierze grono osób, które przejdą dodatkowe badania w Zakładzie Neurorehabilitacji „Akson” we Wrocławiu oraz Zakładzie Patofizjologii Narządu Ruchu w Poznaniu. Pozwoli to na wybór dwóch pacjentów do udziału w projekcie.
– Na przykładzie jednej udanej operacji nie możemy wyciągać daleko idących wniosków. Chcemy powtórzyć swój sukces, by móc powiedzieć, że opracowaliśmy nową metodę leczniczą – mówi dr hab. Paweł Tabakow, kierownik projektu. Od kwalifikacji i początkowych badań do przeprowadzenia zabiegu minie co najmniej rok.


Pod okiem specjalistów
Projekt jest prowadzony w ramach działalności Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W badaniu uczestniczy interdyscyplinarny zespół lekarzy i naukowców, m.in. z Zakładu Podstaw Nauk Medycznych Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Zakładu Rehabilitacji Leczniczej w Urazach i Chorobach Kręgosłupa „Akson” we Wrocławiu, Zakładu Patofizjologii Narządu Ruchu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Instytutu Immunologii i Eksperymentalnej Terapii Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu, a także badacze z University College London pod kierownictwem prof. Geoffreya Raismana. Koszty badania zostaną pokryte m.in. ze środków Nicholls Spinal Injury Foundation z Wielkiej Brytanii. Zakwalifikowani uczestnicy nie będą płacić za swoje leczenie i rehabilitację.


Przyszłość opracowanej metody
Liczbę uszkodzeń kręgosłupa i rdzenia kręgowego szacuje się na świecie na około 25-35 osób rocznie na milion mieszkańców. Ich połowa to uszkodzenia odcinka szyjnego, które mają zwykle najcięższe konsekwencje. Większość uszkodzeń rdzenia to następstwo wypadków komunikacyjnych, upadków z wysokości, skoków do wody. Te, które dają największe szanse na wyleczenie w ramach projektu „Wrocław Walk Again”, czyli uszkodzenia rdzenia zadane ostrym narzędziem, są zdecydowanie najrzadsze. Jednak opracowanie skutecznej metody ich leczenia może stać się szansą na stworzenie terapii także dla osób z innymi uszkodzeniami rdzenia i, tym samym, na odzyskanie sprawności ruchowej przez tych, którym dotąd nie dawano żadnej nadziei.



Więcej informacji:
Monika Kowalska
rzecznik USK
tel. 662 232 599
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.




 

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_425.jpg