IX Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

IX Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

 

Większość przypadków nowotworów głowy i szyi jest diagnozowana w zaawansowanych stadiach, kiedy leczenie jest mniej skuteczne, a działania chirurgiczne powodują okaleczenie narządów potrzebnych do mowy i połykania. Niski wskaźnik przeżycia wynika zarówno z późnej diagnostyki, jak i zachowań związanych z czynnikami ryzyka. Z myślą o takich pacjentach, w dniach 20-24 września 2021 r., odbędzie się IX Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Akcji będzie przyświecało hasło „Nowotwory głowy i szyi: Pozostań czujny! Nie ignoruj objawów w czasie pandemii COVID-19”, a w ramach kampanii przygotowano m.in. konsultacje ze specjalistami oraz działania informacyjno-edukacyjne, które mają doprowadzić do jak najwcześniejszej wykrywalności zmian chorobowych i zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat nowotworów głowy i szyi.
Celem Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest poprawa dwóch podstawowych obszarów opieki nad pacjentem, czyli redukcja zachowań ryzykownych w celu zmniejszenia częstości występowania nowotworów oraz dokładność wczesnej diagnostyki. Ważne jest przede wszystkim dotarcie do pacjentów z grupy najwyższego ryzyka, a więc palących tytoń, nadużywających alkoholu oraz narażonych na infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego HPV lub mających, co najmniej przez 3 tygodnie, jeden z poniższych objawów:

• pieczenie języka,
• niegojące się owrzodzenie oraz czerwone lub białe naloty w jamie ustnej,
• ból gardła, ból w trakcie oraz problemy z przełykaniem,
• przewlekła chrypka,
• guz na szyi,
• niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa.

- Z powodu zagrożenia epidemicznego, zainteresowane osoby, znajdujące się w grupie ryzyka, będą mogły skonsultować się ze specjalistami w czasie teleporad. Gdy jednak zajdzie taka potrzeba, będziemy zapraszać pacjentów również na wizyty osobiste. A wszystko to bezpłatnie, bez skierowania i bez kolejki - mówi prof. Tomasz Zatoński, Prorektor ds. Budowania Relacji i Współpracy z Otoczeniem UMW, Kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi USK.

- Częstość występowania nowotworów jamy ustnej i gardła wzrasta, szczególnie w krajach rozwiniętych. Rosnący zasięg szczepień przeciwko najpowszechniejszym typom HPV i programów edukacji seksualnej zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet powinien ostatecznie zmniejszyć lub ustabilizować częstość występowania raka jamy ustnej, ale zmniejszenie to może potrwać dziesięciolecia. Dlatego właśnie wczesna diagnostyka daje możliwość osiągnięcia lepszego przeżycia – tłumaczy dr Katarzyna Pazdro-Zastawny z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi USK we Wrocławiu.

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi organizowany jest w ramach międzynarodowej kampanii „Make Sense”, którą zainicjowało European Head and Neck Society (EHNS). W Polsce akcję prowadzi Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi.

Wykłady edukacyjne dla pacjentów i lekarzy z zakresu otolaryngologii, stomatologii oraz chirurgii szczękowo-twarzowej:


dr hab. Tomasz Zatoński, prof. nadzw., kierownik Katedry Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi UMW, Prorektor ds. Budowania Relacji i Współpracy z Otoczeniem UMW
http://www.youtube.com/watch?v=mhbwBoZMmHo


prof. Hanna Gerber, kierownik Katedry Chirurgii Szczękowo Twarzowej UMW
http://www.youtube.com/watch?v=sGm9CfrjFj0


prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Prorektor ds. Strategii Rozwoju Uczelni UMW
http://www.youtube.com/watch?v=D74XH3n3wNw 

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje2.jpg

Badanie opinii pacjentów

1.jpg

Studenci materiały szkoleniowe i informacje

materialy_szkoleniowe.jpg

Medycyna Nuklearna
Unicef

USK pomaga UkrainieObraz_422.jpg