Pożegnanie prof. Piotra Szybera

Pożegnanie prof. Piotra Szybera



W czwartek, 10 grudnia, na Cmentarzu Osobowickim pożegnamy Profesora Piotra Szybera, wieloletniego kierownika Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. - Wielki człowiek, wielka strata - mówią o odejściu Profesora współpracownicy.

- Profesora poznałem ponad dwadzieścia lat temu - wspomina dr Piotr Pobrotyn, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. - Był fantastycznym człowiekiem, przyjacielem i wybitnym chirurgiem. Miał gigantyczny dar dydaktyczny i szeroki, niezwykle ciekawy pogląd - nie tylko na sprawy szpitala czy ochrony zdrowia, ale ogólnie na świat. Profesor zawsze mówił prawdę i nawet jeśli mieliśmy inne spojrzenie na sprawę, potrafiliśmy o tym rzeczowo dyskutować. Bardzo cenię sobie te nasze merytoryczne spory, dzięki dużo nim się nauczyłem. Uważam wręcz, że ta wieloletnia znajomość w wielu kwestiach mnie ukształtowała. Wraz z odejściem Profesora straciliśmy wielką, bardzo ważną dla naszego środowiska, osobowość.

Piotr Szyber urodził się w 1948 roku we Wrocławiu i ze stolicą Dolnego Śląska związał całe swoje życie prywatne oraz zawodowe. Absolwent III Liceum Ogólnokształcącego oraz dzisiejszego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Katedrze i Klinice Chirurgii Naczyniowej. W 1975 r. uzyskał stopień doktora, a w 1988 r. stopień doktora habilitowanego. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1995 r. Pięć lat później nominowany profesorem zwyczajnym.

Profesor Szyber był wybitnym chirurgiem transplantologiem, nauczycielem akademickim i twórcą wrocławskiego ośrodka transplantacji. Jako pierwszy na Dolnym Śląsku i czwarty w Polsce dokonał przeszczepu wątroby, specjalizował się też w przeszczepach nerek.

Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Wrocławia "za osiągnięcia w dziedzinie transplantologii". Członek założyciel Klubu Rotariańskiego Wrocław-Centrum.

W wolnych chwilach łowił ryby i malował - przede wszystkim akwarele. "Jak odchodziłem na emeryturę to dyrekcja szpitala wręczyła mi taki pakiet do malarskiego spełnienia się: farby, pędzle, sztalugę. Uznałem, że malowanie w obecnych okolicznościach mogło być zbyt dużym optymizmem i dużą fantazją, zacząłem więc pisać" - mówił Profesor w rozmowie z "Gazetą Uczelnianą", tłumacząc dlatego na wieść o chorobie nowotworowej poświęcił się pisaniu. Na rynku dostępne są dwa wydawnictwa wspomnieniowe Jego autorstwa: "Moja Akademia Medyczna (1965-2018). Abecadło Szybera" (2019) oraz "Między cięciem a szyciem. Zapiski chirurga" (2019). Wkrótce ukaże się trzecie, ukończone tuż przed śmiercią, pt. "Opowiem jak było...".

Profesor Piotr Szyber we wspomnieniach współpracowników:

"Przyjaciel, mentor, autorytet. Człowiek o wielkim sercu. Niestety są ludzie, których nie da się "zastąpić"

"Pan Profesor był szefem naszej kliniki - najpierw przy Poniatowskiego, a potem, już do emerytury, na Borowskiej.
Nie ma słów, żeby opisać te wszystkie lata które spędził z nami i ile nam pomógł. Ogromny żal i ból.
Dziękujemy Panie Profesorze za wszystko! Był Pan dla nas naszym Kochanym "Klinicznym Ojcem" i pozostanie
Pan w naszych sercach na zawsze"

"Ogromna strata dla świata medycyny. Cudowny Człowiek"

"To był niezwykły człowiek, przyjaciel, mentor. Miał w sobie tony empatii dla drugiego człowieka. Zawsze, w miarę swoich możliwości, służył radą i pomocą, nigdy nie zostawił człowieka w potrzebie. Był mądry i błyskotliwy do samego końca. Zostawił nas z wielką dziurą w sercu"

"Człowiek o wielkim sercu, ogromnej wiedzy i niespotykanej trosce o drugiego człowieka. Zawsze można było na Niego liczyć! Nie sposób wyrazić słowami jak wiele Panu Profesorowi zawdzięczamy! Dziękujemy za wszystko! Na zawsze w naszych sercach!"


(źródło: www.facebook.com/usk.borowska)

Pożegnanie Profesora Piotra Szybera rozpocznie się w czwartek, 10 grudnia o godz. 9.20 w kaplicy na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim. Po mszy świętej nastąpi odprowadzenie na miejsce wiecznego odpoczynku.

Fot. Paweł Relikowski/Polska Press
 

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Odwołanie wizyty

1.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Medycyna Nuklearna

Unicef

USK pomaga Ukrainie



PICT_6251.jpg