Klinika Chirurgii Przewodu Pokarmowego i Chirurgii Ogólnej

Kierownik KlinikiProf. dr hab. n. med. Krzysztof Grabowski

OddziałyLekarz kierujący oddziałem

Oddział kliniczny chirurgii ogólnej, endokrynologicznej
i chirurgii przewodu pokarmowego

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Grabowski

Kierownik Pracowni Endoskopowej
Dr hab. Jerzy Błaszczuk

Lokalizacjaul. Marii Curie-Skłodowskiej 66, 50-369 Wrocław

sekretariat

Sekretariat - FAX

e-mail

(71) 784-27-52

(71) 327-09-28Sekretariat czynny w godzinach 7:00 - 14:35

Poradnia chirurgii ogólnej
czynna

8:00 - 11:00
Pracownia endoskopowa
czynna

8:00 - 13:00
Dyżurka pielęgniarska(71) 784 27 53
Prof_KrzysztofGrabowski.JPGKierownik Kliniki:
Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Grabowski


Informacja o Klinice:


Klinika prowadzi konsultacje i leczenie chorych w zakresie chirurgii ogólnej, a zwłaszcza z chorobami przewodu pokarmowego. Operowani są w klinice chorzy z powodu: kamicy pęcherzyka żółciowego (laparoskopowo i klasycznie), kamicy dróg żółciowych, przepuklin brzusznych, choroby refluksowej (GERD), przepuklin rozworu przełykowego, kurczu wpustu, uchyłków przełyku, torbieli trzustki, schorzeń odbytu (guzki krwawnicze, szczelina), łagodnych i złośliwych nowotworów (przełyku, żołądka, jelita grubego, trzustki) oraz innych schorzeń przewodu pokarmowego wymagających interwencji chirurgicznej. W klinice przeprowadzana jest również endoskopową diagnostykę górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego (gastroskopia,  kolonoskopia, rektoskopia) oraz wykonywane są zabiegi endoskopowe (poszerzanie i  protezowanie zwężeń przełyku i wpustu zarówno nowotworowych jak i łagodne oraz polipektomia endoskopowa).


Usługi medyczne

Klinika prowadzi konsultacje i leczenie chorych w zakresie chirurgii ogólnej, a zwłaszcza z chorobami przewodu pokarmowego.

 

Operowani są w klinice chorzy z powodu: kamicy pęcherzyka żółciowego (laparoskopowo i klasycznie), kamicy dróg żółciowych, przepuklin brzusznych, choroby refluksowej (GERD), przepuklin rozworu przełykowego, kurczu wpustu, uchyłków przełyku, torbieli trzustki, schorzeń odbytu (guzki krwawnicze, szczelina), łagodnych i złośliwych nowotworów (przełyku, żołądka, jelita grubego, trzustki) oraz innych schorzeń przewodu pokarmowego wymagających interwencji chirurgicznej.

 

W klinice przeprowadzana jest również endoskopową diagnostykę górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego (gastroskopia,  kolonoskopia, rektoskopia) oraz wykonywane są zabiegi endoskopowe (poszerzanie i  protezowanie zwężeń przełyku i wpustu zarówno nowotworowych jak i łagodnych oraz polipektomia edoskopowa.

 

 Skład osobowy Kliniki

Kierownik/Ordynator

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Grabowski

Zespół Kliniki

Lekarze

Zespół lekarski Kliniki:
prof. dr hab. Marta Strutyńska-Karpińska
prof. dr hab.  Andrzej Lewandowski
dr hab. Stanisław Milnerowicz
prof. nadzw. dr hab. Krystyna Markocka-Mączka
prof. nadzw. dr hab. Jerzy Błaszczuk
dr Leszek Czapla
dr Mirosław Nienartowicz
dr Renata Taboła
dr Piotr Szelachowski
dr Michał Geneja

   
Osiągnięcia Kliniki:

Przedmiotem szczególnego zainteresowania zespołu kliniki jest chirurgia przełyku. Opracowano i wdrożono własne, oryginalne rozwiązania techniki mobilizacji różnych odcinków jelit do wytwarzania przełyku zastępczego. W ostatnich latach wobec malejącej liczby chorych ze zwężeniami przełyku po oparzeniu chemicznym, a narastającej liczbie pacjentów z nowotworami przełyku, właśnie rak przełyku stał się tematem wiodącym. Schorzenie to jest rozpatrywane pod różnymi kątami – od metod operacyjnego leczenia radykalnego, poprzez leczenie paliatywne do opracowań o charakterze biochemicznym dotyczących biologii komórki nowotworowej. W ramach działalności usługowej w klinice leczeni operacyjnie są chorzy ze schorzeniami przełyku, żołądka, dwunastnicy, dróg żółciowych, jelita cienkiego i grubego, ponadto wykonywane są zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej. Pracownicy kliniki są autorami wielu publikacji dotyczących wyników leczenia chirurgicznego tych schorzeń, a także biorą udział w licznych zjazdach i konferencjach naukowych. W Pracowni Endoskopowej wykonywane są badania diagnostyczne przewodu pokarmowego, ale także endoskopia zabiegowa. Szczególny nacisk zabiegów endoskopowych położony jest na udrożnienia zwężeń przełyku zarówno w łagodnych schorzeniach jak i zaawansowanych rakach przełyku. W klinice prowadzone jest również szkolenie lekarzy z zakresie specjalizacji z chirurgii ogólnej


Historia Kliniki:

Katedra i Klinika Chirurgii Przewodu Pokarmowego i Chirurgii Ogólnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu powstała w 1951 roku w byłym Szpitalu Miejskim (wcześniej był to Szpital OO. Bonifratrów) przy ulicy Traugutta 57/59 jako III Klinika Chirurgiczna. Jej organizatorem i pierwszym kierownikiem był prof. dr Zdzisław Jezioro. W 1972 roku klinika została podzielona na dwie jednostki – Klinikę Chirurgii Przewodu Pokarmowego i Chirurgii Ogólnej oraz Klinikę Chirurgii Urazowej. Kolejnymi kierownikami katedry i kliniki byli prof. dr hab. Otton Bader, prof. dr hab. Mieczysław Bernat i prof. dr hab. Witold Knast. Od 2003 roku kieruje jednostką prof. dr hab. Krzysztof Grabowski. W 2008 roku klinika w wyniku zmian restrukturyzacyjnych Uczelni została przeniesiona do budynku przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 66.
 
 

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

Unicef

Informacja dla obywateli UkrainyUSK pomaga UkrainieObraz_420.jpg